Malatya
Giriş Tarihi : 01-07-2013 13:49   Güncelleme : 01-07-2013 13:49

SIVAS OLAYLARININ YILDÖNÜMÜ - CHP MALATYA IL BASKANI ENVER KIRAZ: - “KATLIAM GÜNÜNÜN VAHSETI DÜN GIBI HAFIZALARIMIZDA”

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “2 Temmuz Sivas katliami unutulmamasi ve unutturulmamasi gereken bir katliamdir” dedi. 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta yasanan olaylarla ilgili yazili açiklama yapan Kiraz, açiklamasinda su ifadelere yer verdi:

SIVAS OLAYLARININ YILDÖNÜMÜ - CHP MALATYA IL BASKANI ENVER KIRAZ: - “KATLIAM GÜNÜNÜN VAHSETI DÜN GIBI HAFIZALARIMIZDA”
“Bilindigi gibi Sivas katliaminin üzerinden 20 yil gibi bir zaman geçti. 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta insanlik tarihinin en vahsi katliamlarindan birini yasadik. Aydinlarimiz, gençlerimiz, canlarimiz diri diri yakildi. Yine bir 2 Temmuz’u yasiyoruz. 2 Temmuz katliam demektir, insanlarin, canlarin diri diri yakilmasi gibi bir canilik demektir.
Bu yüzden hüzün demektir. Bu yüzden insanligin kabullenemeyecegi bir vahset demektir. Bu yüzden hiçbir zaman unutulmayacaktir.
Üzerinden 20 yil geçmis olmasina ragmen o görüntüleri her izledigimizde il günkü gibi canimiz yanmaktadir.
Göstermelik yargilamalar sonucu katliamlarin gerçek sorumlulari yargilanmamis olup, 2 Temmuz Sivas katliami, üzerinden geçen yillara ragmen toplumun nazarinda küllenmemekte, tam tersine toplumun kanayan yarasi olmaya devam etmektedir.
Su bilinmelidir ki hukuken zaman asimi olsa bile bu olay hiç kimsenin zihninde ve yüreginde zaman asimina ugramayacaktir.
Demokrasiden, laiklikten ve insan haklarindan yana olan duyarli insanlarin, demokrasi mücadelesini daha güçlü bir sekilde verebilmesi için, 2 Temmuz Sivas katliami unutulmamasi ve unutturulmamasi gereken bir katliamdir.
Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu insanlik suçuna dün de sessiz kalmadik, bu gün de sessiz kalmayacagiz. 2 Temmuz’da bundan tam 20 yil önce Sivas katliaminda hayatini kaybedenleri saygiyla aniyor, katilleri ve arkasindaki karanlik güçleri lanetliyoruz.”