Eğitim
Giriş Tarihi : 26-06-2021 10:29   Güncelleme : 26-06-2021 13:06

Sınav Maratonu Başladı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) başladı. Bu uğurda kimi sınava yetişirken kimi de sınava ya yetişemedi ya da evrak eksikliğinden dolayı giremedi umutlarını da böylelikle gelecek yıla bırakmak zorunda kaldı…  

Sınav Maratonu Başladı

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu yapıldı. Saat 10.15'te başlayan ve 12.30’da sona erecek olan YKS sınavı için öğrenciler belirlenen sınav merkezlerine erken saatte aileleriyle, yakınlarıyla gelmeye başladı.  Böylelikle sınav merkezleri önlerinde kalabalık bir insan ve araç kuyruğu oluştu.  Sınav saati yaklaşırken öğrenciler evrak kontrolleri yapılarak sınav yerlerine alındı. Hem aile hem yakınlar hem de öğrenci tarafından hissedilen yoğun heyecanda maalesef her yıl ve her sınavda olduğu gibi bu yılda bu sınavda da bazı öğrenciler sınava ne yazık ki alınamadı.  Bazıları ya yetişemedi ya da evrak eksikliğinden dolayı sınava girebilme hakkını kaybetti.  Bu sebeple de umutlarını gelecek yıla bırakmak zorunda kaldı.

İşte onlardan biri de ilk senesi olmasına rağmen evrak eksikliğinden dolayı sınava giremeyen ve hayallerini ertelemek zorunda bırakılan Goncagül Tutuş. Sınava girememenin üzüntüsünü yaşayan Tutuş, “Almadılar.  Evimiz uzak Melekbaba’da en az 15 dakikada giderim telefon cihaz almıyorlar başkasından aradım ulaşamadım babama.  Hep açık olurdu bu gün ne olduysa bilmiyorum. Heyecandan kimliğimi unuttum alamadım aklıma gelmedi. Heyecanla sınava girecektim o kadar emeğim boşa gidecek bir kimlik için bilmiyorum. Bir kimlik için o kadar emeğimi boşa götürdüler. Bir kimlik için alınmaz mı ya? T.C’m her şey yazıyor zaten o kadar emeğim boşa gidecek bir gün iki gün değil ki bir sene boyunca bekleyeceğim.” ifadelerine yer verirken okul önündeki aileler de genç kızı teselli etti.  Sınava geç kalan bir erkek öğrenci ise babasının son dakikalarda eksik olan kimliğini getirmesiyle sınav yerine  alındı.

Öte yandan sınava giren öğrencilerin yakınları ve aileleri okul dışında bekleyerek dualarla sınava girenlere destek olmaya çalıştı.

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit