Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-11-2021 12:16   Güncelleme : 04-11-2021 12:31

Şimdiye Kadar 20 Bin Ton Şeker Üretildi

6 Eylül tarihinde sezonu açarak şeker üretimine başlayan Malatya Şeker Fabrikasında bugüne kadar 20 bin ton şeker, 40 bin ton civarında ise küspe elde edildi. Şeker üretiminin sezon sonunda 60 bin, küspe üretiminin ise 150 bin tonu bulması bekleniyor.

Şimdiye Kadar 20 Bin Ton Şeker Üretildi

Konuyla ilgili olarak gazetemize değerlendirmelerde bulunan Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat; “Malatya Şeker Fabrikası 2021-2022 yılın kampanyasına 6 Eylül 2021 tarihinde başladı. Fabrikamız bu yıl çok güzel bir üretim sezonu geçiriyor. Şu ana kadar ciddi anlamda üretimi etkileyecek en ufak bir arıza, bir sıkıntı olmadı. Bu da gerçekten bizi mutlu ediyor Çünkü bilindiği gibi dünyada bir pandemi süreci yaşıyoruz bu pandemiye rağmen, revizyonda eleman yetersizliğine rağmen revizyonumuzu çok mükemmel bir şekilde yapıp fabrikamızı üretimi hazırladık ve üretime başladık. Sezon açılışından bu güne kadar çiftçilerimizden yaklaşık 270 bin ton pancar tesellüm edildi. Alına pancarların şu ana kadar 180 bini işlendi ve bu güne kadar yaklaşık 20 bin tona yakın da şeker elde edildi. Bunun yanında şimdiye kadar yaklaşık 40 bin tona yakın da küspe üretildi. Üretim sezonu yaklaşık 2 aydır mükemmel bir şekilde devam ediyor şu an üretim devam ediyor. Yaklaşık 2 ay daha devam edecek. Bu yıl hedeflenen rakamlarımızda ise yaklaşık 420 bin ton pancar işlenmesi bekleniyor. İşlenen pancarlardan yaklaşık 60 bin ton şeker, 150 bin ton küspe ve 20 bin ton da melas elde etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

PANCARDAKİ ŞEKER ORANINA GÖRE ÜCRET VERİYORUZ

Murat Pancar yetiştirilmesiyle ilgili değerlendirmesinde ise şunları söyledi. “Pancar çok farklı bir bitki. Yani bir yağmur yağması 5 defa sulama yapmaya eşdeğerde pancara katkı sağlıyor. Hem şeker oranı açısından hem büyüme açısından. Bu Yağmur adeta pancar için altındır. belki söküm de biraz aksaklıklar olabilir ama bu da Malatya fabrikasını etkileyecek bir aksaklık görünmüyor. Çünkü bayağı bir yoğun stokumuz var. Ondan dolayı bir yağışın olması hem Çiftçi açısından hem fabrikasında çok sevindirici bir durum. Çünkü pancarın yağmurun yağması pancarı adeta ihya ediyor. Pancar yağmur yağışı alırsa o kadar şeker oranı artar. Çünkü pancarın kalitesi artar. Biz pancarı alırken içindeki şeker oranına göre para veriyoruz. Pancarın şeker oranı arttıkça çiftçide kazanacak. Yani pancar soğuk iklim bitkisi.  Şekerin kaliteli olması için gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının olması lazım lazım. Türkiye haritasına baktığında genelde pancarı sahillerden değil de daha çok İç Anadolu ekildiğini ve soğuk iklim bilgisi olduğunu bir kez daha görüyoruz.”

MALATYA PANCARI DAHA KALİTELİ

Pancar üretim alanları hakkında da bilgi veren Başkan Nuri Murat; “ Pancar alımlarımıza Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep bölgelerinden başladık. Mevsim itibarıyla buralarda pancar daha erken yetişiyor. Dolayısıyla bu bölgedeki alımlarımızı yüzde 90 civarında gerçekleştirdik. Bundan sonra kalan pancarımız Sivas Kangal ve Bostankaya, Malatya Yazıhan, Darende bölgelerinde ve Akçadağ'da pancarımız var.  Pancar gerçekten de stratejik bir ürün… yani sahip çıkılması desteklenmesi gereken bir ürün” şeklinde konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  (Özel Haber)