Siyaset
Giriş Tarihi : 21-10-2015 18:36   Güncelleme : 21-10-2015 18:36

Silaha Degil Millete Sarilin!

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, birçok kesimden olusan bloklarin Erdogan karsitligi ile HDP’ye oy verdigini belirterek, “Ama HDP bunun altindan kalkamadi. Siyasi kimligini koruyamadi, Silahin gölgesinden çikamadi, milletten ziyade silaha sarildi ve seçmenine karsi ciddi bir itibar kaybetti” dedi

Silaha Degil Millete Sarilin!

Türkiye terör operasyonlarinin esliginde 1 Kasim seçimlerine hazirlaniyor. Yasanan bu sikintili süreçte siyasi tercihlerini tekrar gözden geçiren vatandas ise hizmet ve kazanimlardan ziyade seçimini güvenlik, huzurlu ortam ve daha uzun vadeli bir gelecekten yana kullanacak gibi görünüyor...

ISTIKRARIN ÖNEMI ANLASILDI

Gazetemize gündemi degerlendiren AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, 7 Haziran’in hem kendilerine hem de seçmenlerine büyük bir ders niteligi tasidiginin altini çizerek, “AK Parti’ye ders vermek isteyen seçmen 7 Haziran’dan sonra ülkenin içine düstügü durumu görünce Istikrarin ne denli önemli oldugunu fark etti. Ülke olarak ciddi bir mücadeleye giderken birbirimize sarilip, inanip kardesligi pekistirmemiz, göz yasi ve kan üzerinden de siyaset yapmamamiz gerekir. Bu noktada tüm tartismalari birakip 1 Kasim’da istikrar ve gelecek için bir partiyi tek basina iktidara tasimamiz lazim.” dedi.

Tüfenkci, 7 Haziran’dan sonra ülkenin içine düstügü durum, koalisyon süreci, muhalefet partilerinin tavri, terör operasyonlari ve Suriye sinirinda yasananlar ile ilgili önemli açiklamalarda bulundu.

MHP KOALISYONDA SAMIMI DEGILDI

Ilk olarak hükümet kurma sürecinde muhalefet partilerinin tavrina deginen Tüfenkci, Bahçeli’nin koalisyon sürecinde yasananlari çarpittigini ve aslinda hiç koalisyona yanasmadigini belirterek, “Devlet Bahçeli Koalisyon kuracaksa neden 7 Haziran aksami daha sandik sonuçlari açiklanir açiklanmaz “bir hiçbir koalisyonda bulunmayacagiz, AK Parti gitsin CHP ile HDP ile yapsin” deyip kendini disarda tuttu. Oysa bizim tabanlarimiz MHP ile AK Parti koalisyonunu istiyordu. Sonra da 4 anlamsiz sartlarla sorumlulugu kendi üzerinden atiyor.  Koalisyon kuracaksa neden terör saldirisi oldugunda bütün ülkeyi ve her kesimi sarsan bu terör saldirilarini konusmaya dahi gelmiyor. Türkiye’nin en önemli meselesi olan terörle ilgili meseleyi bile konusmaktan kaçinan bir insan nasil seçimlerden sonra koalisyon kuracak. Ben bunu samimi bulmuyorum. Bunlarin tamami basta kendi tabanindan gelen tepkiyi dindirmek için uydurulan seylerdi, samimi bulmuyoruz, en önemlisi, de biz Devlet Bahçeli’nin Türkiye ile ilgili ne yapmaya çalistigini gerçekten bilmiyoruz. Dolayisiyla insanlari kandirmamamiz ve samimi siyaset yapmamiz lazim. Siz HDP ile hiçbir sekilde olmaz diyorsunuz ama ilginçtir AK Parti’yi HDP ile seçim hükümeti kurmaya zorluyorsunuz, ve bu durum o HDP’li vekillere bakanlik yolunu açti.  Biz yönetimde geçici de olsa HDP’ni yer almamsi için MHP’ye seçime kadar geçici hükümeti kuralim dedik ona da yanasmadilar.” ifadelerini kullandi.

 

 

CIDDI BIR REVIZYONA GITTIK

Tüfenkci, çözüm sürecinin bitimiyle ülkeyi kasip kavuran terör olaylari ile ilgili olarak da “Biz ülke olarak terör örgütü ile bir mücadeleye girdik ve bu terör nereden gelirse gelsin, insanlarin canina kast ediyorlar, biz tamamina karsiyiz ve her türlüsünü lanetliyoruz.  Biz diger bir takim siyasi partiler gibi sirtimizi ne terör örgütlerine dayiyoruz ne de o terör örgütlerini kinamaktan vazgeçmiyoruz, dolayisiyla bunlarla ülke olarak ciddi bir mücadeleye giderken, sehitlerimiz varken ve suçsuz birçok insan bu noktada hayatini kaybediyorsa bizim daha çok birbirimize sarilip, inanip kardesligi pekistirmemiz lazim. Gözyasi ve kan üzerinden de siyaset yapmamamiz lazim. Iste böyle bir mücadelede su ya da bu nedenle tartismalari birakip 1 Kasim’da istikrar ve gelecek için bir partiyi tek basina iktidara tasimamiz lazim. Ben inaniyorum ki nasil 7 Haziran’da milletimiz bir rota çizdiyse, 1 kasimda da bir rota çizecek. Biz 7 Haziran’da dersimizi aldik ve iyi çalistik. Gerek açikladigimiz beyanname aday listelerini gözden geçirerek ciddi bir revizyona gitmemiz, bunun en önemli göstergelerinden birisidir. Insallah milletimiz de artik bunun bir parti meselesi olmadigini memleket meselesi oldugunu Türkiye’nin gelecegi ve gidecegi yönü belirlemesi bakimindan önemli oldugu bilinciyle iradelerini ortaya koymalidirlar. Öyle zannediyorum ki 1 Kasim katilimin en yüksek oldugu seçimlerden biri olacak.” Seklinde konustu.

BÖLGE HALKI OPERASYONLARI DESTEKLIYOR

“Dogu ve güneydogu Anadolu’da oy oranlarimizin ciddi oranda yükselecegini düsünüyorum. Çünkü oradaki vatandaslarimiz PKK zulmü altinda perisan oldular ve yapilan operasyonlari da çok ciddi anlamda destekliyorlar” diyen Tüfenkci, sözlerini söyle sürdürdü; “ Özellikle Devletin kamu düzenini sagladigi anda herkes o tablodan çok mutlu oluyor ve ilginçtir ki antipropagandalara ragmen, algi operasyonlarina ragmen bölgedeki Kürt vatandaslarimiz bu operasyonlarin devam etmesini istiyorlar. sadece bu operasyonlar dagda degil kentlerde de derinlestirilerek devam etmesini istiyor. Burada bir seyin altini özellikle çizmek istiyorum, devletimiz 90’larin hükümeti degil, dolayisiyla orada halka karsi yapilan zulümlerin simdi esamesi yok. Orada operasyon yapilirken bile sivil halka zarar gelmesin diye kili kirk yararak yapiliyor. Sokaga çikma yasaklari da bunun için.  Bu operasyonlar sonuna kadar devam edecek.”

PKK SEÇMENI TEHDIT EDIYOR

Tüfenkci, Doguda yasanan operasyonlar ve PKK tehdidi sebebiyle milli iradenin sandiga tam olarak yansiyamayacagi görüsünde oldugunu belirterek, “ Ama suna inaniyorum ki Devlet seçim güvenligini saglamak için her zamankinden daha fazla tedbirler alacaktir, sandik tasima noktasinda YSK oradaki reel durumu göze almadan popülist bir karar verdi, ne derece etkiler görecegiz. Halk da biraz yapilan operasyonlardan dolayi cesaretlendi. Aslinda Halk HDP’ye tam olarak korktugundan degil, baraji geçsinler, normal zeminde siyaset yapsinlar, dagdaki insanlari indirsinler” diye oy verdi, ama umuldugu gibi olmadi. Görüldü ki onlarin amaci terörü dagdan indirmek degil. Aldiklari oylarin simarikligi ile çözüm sürecinin bittigini ilan ettiler, Suruç provokasyonundan sonra polislerimizi askerlerimizi sehit ettiler, hendekler kazdilar, öz yönetim ilan ettiler, haraç kestiler ve netice itibari ile oralari yönetilemez hale getirmeye çalistilar. Ama devletimiz de bu noktada gerekeni yapti. Bunlar göstermelik degil, sonuç alinan operasyonlar oldu.

HDP SEÇMEN KARSISINDA CIDDI ITIBAR KAYBETTI

HDP’nin bir proje oldugunun altini çizen Tüfenkci, “ Birçok kesimin içinde bulundugu bloklar sirf ak parti gitsin diye, Erdogan karsitligi ile oy verdiler. Bir kismi da emanet olarak verildi ama  hatirlayin Kandilden gelen mesajda bunlarin emanet degil HDP’nin kendi aldigi oy oldugu söylendi. Ama gelinen noktada gördük ki HDP bunun altindan kalkamadi. Siyasi kimligini koruyamadi. Silahin gölgesinden çikamadi, milletten ziyade silaha sarildi. Ve seçmenine karsi ciddi bir itibar kaybetti.  7 Haziran-1 Kasim arasinda geçen sürede tek basina iktidarin önemi daha iyi anlasildi. Millet 1 Kasim’dan sonra sagduyusunu isleterek isbasina getirdiginde bizi, bizim de milletimizin sorunlari noktasindaki taleplerini yerine getirmemiz lazim” dedi.

MILLET TEHDITLERE PIRIM VERMEYECEK

Tüfenkci, son olarak sunlari aktardi; “Türkiye’yi silahlarla ve bombalarla korkutmaya çalisan bir kesim var, bir siyasi partinin Il genel es baskani sirtini terör örgütüne yasladigini söylüyor. Buradaki amaç toplumu korkutmaktir. Simdi de ayni seyi yaparak insanlari korkutarak oy devsirmeye çalisiyorlar. Tam tersi eger AK Parti tek basina iktidara gelirse bunlari önleyebilecek siyasi iradeyi de ortaya koyar. Bu tehditler yeni degil ki AK Parti 13 yillik iktidari boyunca hep tehdit ve darbe girisimlerine maruz kaldi. Ben öyle umut ediyorum ki milletimiz bunlara pirim vermeyecek ve tam tersi oldugunu görecek.”