Türkiye
Giriş Tarihi : 08-08-2012 00:02   Güncelleme : 08-08-2012 00:02

“Silah birakmasi gereken teröristlerdir”

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, ‘Kimse bize taraflar silah biraksin demesin’ diyerek, bu ifadenin edep disi bir ifade oldugunu söyledi. Erdogan, “Silah birakmasi gereken teröristlerdir. Terör örgütünün uzantisi olan siyasi parti o akli gitsin onlara versin, bize degil” dedi.

“Silah birakmasi gereken teröristlerdir”
   Basbakan Erdogan, AK Parti Ankara Il Baskanligi’nin geleneksel olarak düzenledigi iftara katildi. Burada bir konusma yapan Basbakan Erdogan, önceki gün Hakkari’de kallesçe bir saldiri sonucunda sehit edilen 6 asker ve iki köy korucusunu bir kez daha rahmetle, minnetle yad ettigini söyledi. Terör örgütünün Ramazan ayinda yaptigi bu son saldirilarla, ‘hiçbir kutsali tanimadigini, hiçbir milli ve manevi degere saygi göstermedigini, bu ülkenin, bu topraklarin, bu milletin degerleriyle hiçbir ortak paydasinin olmadigini’ bir kez daha net olarak gösterdigini söyledi. Semdinli’de, Hakkari’de, Eruh’ta, Dogu ve Güneydogu’daki bazi illerde son günlerde yapilan alçakça, kallesçe saldirilarin millet tarafindan çok iyi degerlendirilmesi, analiz edilmesini rica ettigini ifade eden Erdogan, sunlari kaydetti:
“Sunu bir kere herkes bilmeli ve anlamalidir; terör örgütü üyelerinin bu tür insanlik disi saldirilarla elde ettigi hiçbir sey yok. Elde edecegi de hiçbir sey yok. Su anda terör örgütü iplerini elinde tutan Türkiye düsmani çevrelerin verdigi ihaleyi yerine getirmenin mücadelesi içinde. Biz terör örgütüne karsi da, terör örgütünün iplerini elinde tutan o Türkiye düsmani çevrelere karsi da en sert, en kararli sekilde mücadelemizi yürütecegiz. Kimse bize sunu söylemesin; ‘taraflar silahi biraksin’. Bu ifade edep disi bir ifadedir. Bu ifade bu milletin güvenligini elinde bulunduran, bulundurmasi gereken güvenlik güçlerimize karsi saygisizliktir.”

“SILAH BIRAKMASI GEREKEN TERÖRISTLERDIR”

Askerin de, polisin de silahinin adeta bir enstrümani oldugunu belirten Erdogan, nerede olursa olsun milletin güvenliginin silahla saglandigini söyledi. Erdogan, “Silah birakmasi gereken teröristlerdir. Terör örgütünün uzantisi olan siyasi parti o akli gitsin onlara versin, bize degil. Hiçbir zaman bu anlayisla bizim parlamento içinde de olsa konusacak bir muhatap bulmayiz. Böyle bir seyi de aramayiz. Zira bu zihniyetle konusulacak hiçbir sey yoktur. Terör saldirilari karsisinda asla ve asla tek bir geri adim atmayacagiz” dedi.
Medyaya da seslenen Erdogan, “Eger su güzel ülkemizde, su 75 milyon vatan evladinin sorumlulugunu, mesuliyetini tasiyorsaniz, bölücü terör örgütünün propagandasini yapmayi birakin. Onlarla ilgili yazdiginiz her cümle, bilesiniz ki onlarin arayip da bulamadigi bir propaganda unsurudur. Bu konuda hassasiyeti devamli hatirlattik, hatirlatiyoruz. Ama bilesiniz ki, biz de kendi defterimizin notlari arasina bunlari düsüyoruz’ dedi.
Terörle mücadeleyi azimle, karalilikla, çok daha büyük bir hassasiyetle ve dikkatle sürdüreceklerini belirten Erdogan, iki gün önce AK Parti Kadin Kollari, kadin milletvekilleri ile Diyarbakir’a gittiklerini, Güneydogu illerini dolastiklarini hatirlatan Erdogan, “Oturdular, dertlestiler ve hepsinin bu terör olayindan ne kadar rahatsiz olduklarini da bize rapor ettiler. Aziz milletimden rica ediyorum, bu mübarek Ramazan ayinda sinir karakollarimizda nöbet bekleyen, operasyonda gögüslerini kahramanca siper eden tüm güvenlik güçlerimize dualarini eksik etmesinler” dedi.

“NAMERTÇE, KORKAKÇA, PISIRIKÇA LAFI EVELEYIP GEVELIYORLAR”

Yaklasik 30 yildir terör örgütünün sadece kallesçe saldirilar yapmakla, askeri, polisi, güvenlik ve istihbarat birimlerini hedef almakla kalmadigini belirten Erdogan, söyle devam etti:
“Terör örgütü, onunla birlikte örgütün siyasi uzantilari, masum canlarla birlikte kardesligimizi, dayanismamizi, birlik ve beraberligimizi de hedef aliyor. Sadece canlara kastetmiyorlar, toplumsal barisa da kastediyorlar. Ne terör örgütü, ne de siyasi uzantilari Kürt vatandaslarimizin asla temsilcisi degildir. Bu terör saldirilari sonrasinda öfkesini, nefretini teröre ve terör örgütüne degil bir halka, kardeslerine yöneltenler, terör örgütünün tuzagina düserler; biz milletçe bu tuzaga düsmeyecegiz. Terörün bizim aramiza girmesine, kadim kardesligimizi zedelemesine müsaade etmeyecegiz. Terörün aramiza nifak sokmasina, bizi birbirimize hasim eylemesine asla göz yummayacagiz. Bu son saldirilarin ardindan bunlarin siyasi uzantilari bir kez daha çikiyor mertçe, insanca, cesaretle terörü lanetlemek yerine, namertçe, korkakça, pisirikça lafi eveleyip gevelemeyi tercih ediyorlar. Akan her damla kanda bu korkakligin dilini kullanan siyasetçilerin de payi vardir. Bunlarin kullandigi dil bu topraklarin, bu milletin, bu ülkenin dili degildir. Bunlarin kullandigi dil, cesaretin özgürlügün, barisin, kardesligin dili asla degildir; bu dil nifakin, fitnenin dilidir. Bu dil kardesligimize uzanan zehrin dilidir. Ramazan ayinda yapilan kallesçe bir saldiriyi dahi lanetleyemeyenler, Kürt kardeslerimin temsilcisi degildir olamaz ve onlarin yüzüne dahi bakamazlar.
Inaniyorum ki Kürt kardeslerim, Ramazan ayini kana bulamak isteyen bu canilerle arasina artik mesafeyi koymustur, koyacaktir, ‘yeter artik’ diyecektir. Ülkemin batisindaki, kuzeyindeki, güneyindeki vatandaslarimin da oynana oyunlari görerek bu mübarek ayda, öfkenin, nefretin diline degil, hosgörünün diline basvuracaklarina yürekten inaniyorum.”

EMINE ERDOGAN MYANMA’A GIDECEK

Basbakan Erdogan, bu Ramazan ayini komsu ülkelerde, Islam cografyasinda meydana gelen hadiselerle buruk yasadiklarini belirterek, Myanmar’da Müslümanlara karsi acimasiz saldirilar gerçeklestigini söyledi. Türkiye olarak Myanmar’daki aci hadiseleri yakindan takip ettiklerini ve uluslar arasi kamuoyunun dikkatini çekmek için yogun diplomasi trafigi yürüttüklerini belirten Erdogan, Basbakanlik olarak yardim kampanyasi baslattiklarini da söyledi. Erdogan, “Ayrica yarin esim, kizim, Disisleri Bakanim ve genis bir heyet Myanmar’a gidecekler. Üç gün orada idarecilerle siyasetçilerle görüsecek, kamplari yerinde ziyaret edecekler. Arakan Müslümanlarinin baris ve huzura kavusmasi için Türkiye olarak samimi çaba sarf etmeye devam edecegiz” dedi. Erdogan, Olimpiyat açilisinda Ingiltere Basbakani ve Myanmar’a komsu ülkelerin basbakanlariyla bu konusu görüsme firsati oldugunu söyledi.