Malatya
Giriş Tarihi : 03-08-2017 18:22   Güncelleme : 03-08-2017 18:22

Sikâyetler Artiyor!

MASKI tarafindan susuzluk sorunu olmadigi sürekli vurgulaniyor olmasina ragmen Malatya’nin pek çok yerinden “Suyumuz yok!” feryadi yükseliyor. Güzelyurt Mahallesi, Sariçiçek Yaylasi ve daha birçok yer bir süredir susuzluk kâbusu ile bogusuyor. Artik bahçe sulamadan vazgeçtiklerini kendi içecek sularinin derdine düstüklerini ifade eden vatandaslar suya en çok ihtiyaç duyulan bu mevsimde yetkilileri susuzluk sorununu çözmesi için göreve davet etti

Sikâyetler Artiyor!

Rahime Gül Erbas ( Özel Haber)

Yazin en sicak günlerini yasadigimiz ve suya en çok ihtiyaç duydugumuz bir zamanda yasanan su sikintilari vatandaslari canindan bezdirdi. Vatandaslar ise kendi çabalari ile susuzluga çare ariyor ve her yolu deniyor. Susuzluktan agaçlarini kurtarmak isteyen insanlar kanalizasyon borularini patlatiyor bu seferde MASKI tarafindan binlerce lira ceza kesilecegi uyarisiyla karsilasiyor. Sariçiçek Yaylasi, Güzelyurt mahallesi ve daha birçok yer derken bu sefer de susuzluk Arapgir’e bagli Çörenge Mahallesine kâbus gibi çöktü. Simdiye kadar böyle bir susuzluk görmediklerini dile getiren Arapgirliler sunlari ifade ettiler: “ Bu yil daha önceki senelerde görmedigimiz bir susuzluk yasiyoruz. Bu susuzluktan hem agaçlarimiz hem de biz etkilendik. Içme suyumuz bir gün geliyor bir hafta gelmiyor. Yetkililere sikâyet ettigimizde ariza oldugunu söylüyorlar ama her gün içme suyunda ariz nasil oluyor biz anlamiyoruz. MASKI kesintiler susuzluktan degil arizadan kaynaklaniyor diye açiklama yapiyor ama 2 aydir sularimiz neden kesik, bu arizalar neden giderilmiyor? Her gün ariza olmaz ki. Vatandasi magdur etmeye hiç kimsenin hakki yok.”

“2 AYDIR SUYUMUZ YOK”

Su sorununun yaklasik 2 aydir devam ettigini vurgulayan Çörenge Mahallesi sakinleri sunlari siraladilar: “Su sorununu yaklasik 2 aydir yasiyoruz. Son zamanlarda iyice had safhasina ulasti. Bize su kesintisinin sebebi olarak bostan suluyorlar su yetmiyor dediler. Ama Arapkir’in her yerinde olan çesmelerden su akiyor.  Yukari Çörenge Mahallesinde özellikle daha çok sular kesiliyor. Arapgir Tekke tarafinda hiç su kesintisi yasanmazken ama diger mahallelerde ise sular haftada bir geliyor.”

“BU ÇAGDA ÇESMEDEN BIDONLA SU TASIYORUZ”

Su geldiginde ise çok pis bir sekilde bulanik olarak geliyor. Tekke tarafinda neden kesinti yasanmadigini buralarda ise neden yasandigini bizde bilmiyoruz. Yetkililere sorunumuzu ilettik ama bir türlü çözemediler. Sularimiz bazen bulanik geliyor ve içilmiyor. Gelen suyu içmiyoruz zaten. Ancak kullanmaya yetiyor. Musluklarimizdan gelen sular bulanik o yüzden içilmiyor. Içenler ise kusuyor ve hasta oluyor. Buradaki doktorlar musluklardan akan suyu içmememizi söylüyor. Içme suyumuzu ise burada olan çesmelerden gidip getirerek sagliyoruz.  Bidon bidon evimize bu çagda su tasiyoruz.”

“BAHÇE SULAMADAN VAZGEÇTIK KENDI SUSUZLUGUMUZUN DERDINE DÜSTÜK”

Bahçe sulamadan vazgeçtiklerini artik kendi susuzluklarinin derdine düstüklerini söyleyen Arapgirliler: “susuzlukta bahçelerimiz kurudu. Hiçbir seyimiz kalmadi. Ama biz artik bunlarin derdinde degiliz.  Biz bahçe sulamadan vaz geçtik, biraktik artik. Kendi susuzlugumuzun derdine düstük. Kendi içecek suyumuzun derdine düstük artik” dediler.