Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-07-2021 07:06   Güncelleme : 01-07-2021 07:06

Sıkmalık Kayısı 3,5 TL Olmalı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan Meyvesuyu Fabrikaları tarafından sıkmalık kayısı alımının 2,5 TL’den başlaması ile ilgili açıklamada bulundu. Alımların 3,5 TL’den olması gerektiğini belirten Başkan Özcan, “ Üretim maliyetleri arttı. Çiftçilerimizin mağdur olmaması ve haklarını alabilmeleri için firmalardan anlayış bekliyoruz.” dedi.

Sıkmalık Kayısı 3,5 TL Olmalı

Zirai don ve kuraklık derken kayısı veriminde yaşanan düşüş ve üretim maliyetlerinin artması kayısı çiftçilerini baya zorluyor. Kayısı Hasadının başlamasıyla birlikte sıkmalık kayısı alımına başlayan Meyvesuyu firmalarının belirlediği fiyatlar çiftçileri memnun etmedi. 

Çiftçinin üretim maliyetinin arttığını ve sıkmalık kayısı alımlarında minimum 3 TL’den kayısı alımlarının başlaması gerektiğini söyleyen Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, ”Geçen yıl sıkmalık diye tabir edilen kayısının kilosunu 2 liradan kapattık. Fakat bu yıl şu ana kadar rakamlar net olarak ortaya çıkmış olmasa bile kulağımıza gelen 2,5 TL’lik fiyatlarla kesinlikle üreticilerin karşısına çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü üretim maliyetlerini göz önünde bulundurduğumuz zaman özellikle kuru kayısıdaki fiyatları da dikkate aldığımız zaman 2,5 liraya konsantre ürünü satmamız mümkün değil. Dolayısıyla konsantre ürün alımı yapacak olan firmaların en az 3,5 TL’den üreticinin karşısına gelmesi gerekiyor. Geçen yıl kapattığımız fiyatların üzerinden yüzde 40 üretim maliyetlerini de hesapladığımız zaman üreticinin mutlaka telaffuz ettiğimiz 3,5 TL bandına kadar konsantre ürününü değerlendirmesi gerekiyor. Bu konuda konsantre firmalarının üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak üreticinin çektiği sıkıntı ve sorunları da özellikle kuru kayısıdaki fiyatları da dikkate alarak üreticinin mutlaka kar edebileceği rakamlarla gelmesini buradan rica ediyoruz. Aksi takdirde üreticilerimizi örgütleyip konsantre ürün temin etmek isteyen arkadaşların ucuz ürün almasına engel olmak zorunda kalırız.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER