Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 20-01-2021 17:35   Güncelleme : 20-01-2021 17:35

Şiirlerle Kültürleri Buluşturacak Proje

Hekimhan Sakarya Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Cem Temel Saraçoğlu’nun koordinatörlüğünde hazırlanan ulusal düzeyde 10 ve uluslararası 3 okulun ortak katılımcı olduğu, Benim Şehrim Benim Şiirim E-Twinning Projesi başladı.

Şiirlerle Kültürleri Buluşturacak Proje

Proje kapsamında öğrencilerden, küreselleşen dünyada kültürlerini tanımaları, sahiplenmeleri, kültürlerini tanıtmaları ve farklı kültürlerin uyumu içerisinde yaşadıkları il ile ilgili şiir yazmaları isteniyor. Şiirler web araçları vasıtasıyla resimlerle desteklenerek kitapçık haline getirilip, okulda anket yoluyla seçilen şiir klip çekilerek proje ortakları ile paylaşım sağlanacak.

Sakarya Ortaokulu’ndan 6. Sınıf öğrencilerinden Bekir Efe, Şah Ali, Efsun, Mert, Zeynep, Umut Kaan, Damla, Fatma, Deniz. Yakup ve Osman isimli çocukların katıldığı öğrenildi.

Proje programında yer alan bilgiye göre, Nisan ayında Proje kapsamındaki okullarda şiir kitapçıklarının birleştirilerek tek kitap haline getirilerek sergilenmesi ve şiir dinletisi yapılması ve ortaklarla paylaşılması planlanıyor.

Projenin temel amacı ise şu sözlerle paylaşıldı,” Öğrencilerin duygu düşüncelerini edebi bir dille ifade edebilme yeterliliği kazanmaları, farklı kültürleri tanımaları, Öğrencilerin duygularını müzik ve görsel unsurlarla ifade edebilmeleri, Farklı teknoloji araçlarını kullanma becerisi kazanmaları, Duygu ve düşüncelerini ifade edebilme yeterliliği kazanmaları.”

Sakarya Ortaokulu yönetimi tarafından paylaşılan bilgide ise, “okulumuz ulusal düzeyde 10 ve uluslararası düzeyde 3 okulla yürütülen projeye ortak olduk. Küreselleşen dünyada öğrencilerin kültürlerini tanımaları ve sahiplenmeleri beklenmektedir. Öğrenciler yaşadıkları şehri şiirle anlatırken web 2,0 araçlarıyla da dijital ortamda şiirlerini destekliyorlar. “ ifadelerine yer verildi.

Ebubekir Atilla