Genel
Giriş Tarihi : 18-11-2016 15:37   Güncelleme : 18-11-2016 15:37

Sigarayi birakti Kucak Dolusu Para Biriktirdi

Mus'ta sigara içmeyi birakarak günlük bir paket parasini yaptirdigi kumbaraya atan vatandas, 2 yilda 6 bin 800 TL para biriktirdi

Sigarayi birakti Kucak Dolusu Para Biriktirdi

Hizmet Is Sendikasi Mus Sube Baskani Yasar Kalir, 30 yil içtigi sigarayi terk ederek örnek bir davranis sergilerken, yaptigi uygulama ile de sigaranin maddi zararlarini gözler önüne serdi. 15 Ekim 2014 tarihinde sigarayi birakan evli ve 4 çocuk babasi Yasar Kalir, demirden bir kumbara yaptirip asma kilit takarak anahtari da çöpe atti. Günde bir paket sigara içen Kalir, her gün sigara için harcadigi parayi is yerinde bulundurdugu kumbaraya atmaya basladi. Yaklasik iki yil boyunca sigara parasini kumbarada biriktiren Kalir, kumbaranin dolmasi ve bozuk paralar sebebiyle agir olmasindan ötürü açinca kimsenin beklemedigi bir birikimin sahibi oldu.

6 BIN 800 TL BIRIKTIRDI

Hizmet Is Sendikasi Mus Subesinde çagrilan çilingirin kilidi keserek açtigi kumbaradan çikan paralari görenler saskinligini gizleyemezken, Kalir ve yanindakiler paralari güçlükle toplayip sayabildiler. Mus Belediye Baskan Vekili Seref Subasi ve belediyedeki mesai arkadaslari ile biriktirdigi paralari sayan Yasar Kalir'in, 6 bin 800 TL para biriktirdigi belirlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sigarayi tavsiye üzerine birakmaya karar verdigini belirten Kalir, sigaranin hem saglik hem de maddi zararlarini herkesin görmesi için böyle bir yola bas vurdugunu belirterek, sigarayi birakmaktan ötürü duydugu memnuniyeti dile getirdi. 30 yil boyunca günde bir paket sigara içtigini kaydeden Kalir, "Sigaranin birçok zararini gördüm. Yürüyemez duruma geldim ve nefesim kesilmeye basladi. Birilerinin tavsiyesi ile sigarayi birakmaya karar verdim ve sigarayi beynimden sildim. Herhangi bir ilaç veya tedavi ile degil, içmiyorum dedim ve biraktim. Arkadaslarim da belediyenin atölyesinde büyük bir kumbara yaptilar bana ve ben de her gün sigara parasini bu kumbaraya attim. Bugünde kumbaramiz doldu ve is yerinde arkadaslarimizla birlikte açtik" dedi.

 

 Sigara kullananlara tavsiyelerde bulunan Kalir, herkesin sigarayi birakmasi gerektigini ifade ederek, "Sigara hem cebe hem sagliga hem de ülkemize zarar. Sigaraya hobi olarak basladim. Sigara içenlerin en büyük bahanesi stresten içildigi yönündedir. Hal bu ki sigara daha çok stres veriyor. Sigarayi biraktim ve stresten kurtuldum. Maddi olarak kazancim oldu, ülkemiz kazandi. Saglik yönünden de sigaranin zararlari çoktur herkesin bildigi gibi. Bu sebeple herkesin sigarayi birakmasini istiyorum" diye konustu.