Sağlık
Giriş Tarihi : 01-02-2013 15:38   Güncelleme : 01-02-2013 15:38

Sigaranin zararlari anlatildi

Malatya Devlet Hastanesi Kanser Erken Teshis, Tarama ve Egitim Merkezi (KETEM) Sorumlu Doktoru Serpil Kaya Karadag tarafindan, Gençlik Hizmetleri ve Spor Il Müdürlügü antrenörlerine 'sigaranin zararlari ve kanser' konulu seminer verildi.

Sigaranin zararlari anlatildi
Gençlik Hizmetleri ve Spor Il Müdürü Mustafa Sadi Findikli, Spor Sube Müdürü Ömer Dagdelen, Spor Uzmanlari ve Antrenörlerin, müdürlük salonunda katildigi seminerde açilis konusmasini Yapan Il Müdürü Mustafa Sadi Findikli, antrenörlerin örnek kisiler oldugunu ve sigaranin zararlari hakkinda sporcularini bilgilendirmelerinin asli görevlerinin basinda geldigini belirtti.
KETEM Sorumlu Doktorlarindan Dr. Serpil Kaya Karadag, sigaranin zararlari, kanser hastaligina ne kadar ilgili oldugunu belirten slayt esliginde bilgi verdi.
Pasif içicinin kansere yakalanma riskinin yüzde 40 olduguna dikkat çeken Karadag, “Sigara kullanmadiklari halde dumana maruz kalanlar, yani pasif içiciler de ciddi saglik tehdidi altindadir” dedi.
Türkiye’de okul çagindaki gençlerin evlerinde yüzde 82, ev disinda yüzde 86’sinin sigara dumanina maruz kaldigina dikkat çeken Karadag, daha sonra istatistiksel bilgi verdi. Karadag, "Istatistiklere göre, annelerin yüzde 86’si çocuklarinin yaninda sigara içmektedir. Ögretmenlerin yarisi sigara içmektedir. Sigaradan çikan duman, havayi bir arabadan 10 kat daha fazla kirletmektedir. Pasif içicilerin meme kanserine yakalanma riski yüzde 70’den fazla. Esi sigara içen birinin akciger kanserine yakalanma riski yüzde 30’dan fazladir“ifadelerini kullandi.
Karadag, Devlet Hastanesi yaninda hizmet veren KETEM’den vatandaslarin yeterince yararlanmadigini da ifade edip kanserde erken teshis ve tedavinin önemini de anlatti.