Malatya
Giriş Tarihi : 28-05-2017 17:34   Güncelleme : 28-05-2017 17:34

Sigaradan Uzaklasiyoruz!

Türkiye'nin sosyal anket platformu www.poltio.com “31 Mayis Dünya Sigarasiz Günü” öncesinde Türkiye'nin sigaraya karsi bakisini ortaya koydu. Yapilan arastirmaya göre saglikli yasama istegi sigarayi biraktiriyor. Ankete göre sigara içilen ortamda duramayanlarin orani yüzde 62 oldu. “Sevgilinizin/esinizin sigara içmesini sorun eder misiniz?” sorusuna cevap verenlerin yaklasik yüzde 38'i “sigara içen biriyle birlikte olmam” dedi

Sigaradan Uzaklasiyoruz!

Türkiye'nin en çok oy kullanilan sosyal anket platformu www.poltio.com'da yapilan ankette katilimcilara “sigara içiyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Cevaplayanlarin yaklasik yüzde 54'ü “hayir” derken, “içiyordum ama biraktim” diyenler yaklasik yüzde 9 oldu. Sigarayi birakan kullanicilara birakma nedenleri soruldugunda en fazla oran yüzde 60'la “saglikli yasama istegi” oldu. Yüzde 20'lik bir kesim ise bu soruya “saglik sorunlari” cevabini verdi. Aile, es, sevgili gibi çevre baskisi cevabini verenlerin orani yaklasik yüzde 8 olurken, “diger” sikkini seçenler yaklasik yüzde 12'lik bölümü olusturdu. Sigara içen kullanicilara ise “sigarayi birakmayi düsünüyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Ankete katilan kullanicilarin yüzde 56'si bu soruyu “evet” diye yanitladi. Anketin bir diger sorusu “sigarayi birakma düsüncesi senin için ne ifade ediyor?” oldu. Cevaplayanlarin yaklasik yüzde 38'i “çok istiyorum ama zor geliyor” derken, yaklasik yüzde 33'ü “zaman zaman düsünüyorum”, yüzde 16'si “imkansiz” ve yüzde 14'ü “istesem çok rahat birakirim” dedi. Ankete göre sigara içilen ortamda duramayanlarin orani yüzde 62 oldu. “Sevgilinizin/esinizin sigara içmesini sorun eder misiniz?” sorusuna cevap verenlerin yaklasik yüzde 38'i “sigara içen biriyle birlikte olmam” derken, yüzde 32'si “sorun etmem, zaten ben de içiyorum”, yaklasik yüzde 29'u “içmiyorum ama sorun etmem” ve yüzde 2'si “sigara içmeyen biriyle birlikte olmam” dedi.

 BASLAMA YASI 16’NIN ALTINDA

Ankete katilan 261 kisiye ise sigaraya baslama yasi soru soruldu. Cevaplayanlarin yüzde 36'si 16 yas alti derken, 16-18 diyenlerin orani yaklasik yüzde 31, 18-24 diyenlerin orani ise yaklasik yüzde 26 oldu.