Genel
Giriş Tarihi : 15-06-2013 14:21   Güncelleme : 15-06-2013 14:21

Sigaradan dolayi iki bacagini kaybetti

Erzurum’da 40 yildir sigara içen ve taksi soförlügü yapan Bünyamin Atmaca içtigi sigaranin sebep oldugu damar tikanikligi nedeniyle iki bacagini kaybetti.

Sigaradan dolayi iki bacagini kaybetti

"BEN ARTIK BITTIM”

Sigara, Bünyamin Atmaca'nin vücudundan gün gün parçalar götürüyor. Elleri ve kollari da tehlikede olan Atmaca sigaradan vazgeçmiyor.  Erzurum'da taksicilik yapan Bünyamin Atmaca, 40 yildir içtigi sigaranin sebep oldugu damar tikanikligi nedeniyle iki bacagini kaybetti. 3 yildir art arda yapilan ameliyatlarla santim santim tükendigini söyleyen Atmaca, "Ben artik bittim. Tek dilegim çocuklarimin bu illeti kullanmamalari" dedi.

Atmaca'nin hayati, 42 yil önce 10 yasindayken babasinin ölümü sonrasinda basladigi sigara yüzünden karardi. Yillarca hiç ara vermeden içtigi sigaralar sebebi ile damar tikanikligi baslayan Atmaca'nin, 3 yil önce sag ayak parmaklarindan biri kesildi. Sigarayi birakmamasi halinde gün geçtikçe bacaklarinin tamaminin kesilecegini söyleyen doktorlar, tedaviye basladi. Ancak Atmaca sigara içmeye devam etti. Kan gitmeyen hücreler öldükçe, art arda ameliyatlar geldi. Parmaklardan sonra kisa araliklarla yapilan operasyonlarda Atmaca'nin sag bacagi bel kemigine kadar kesildi. Daha sonra da sol bacagi diz üstüne kadar kisaldi.

“SANTIM SANTIM KESTILER”

 Yasadiklarina isyan eden Atmaca, "Geçirdigim ilk ameliyatin ardindan doktorlarin tüm uyarilarina ragmen sigarayi birakamadim. Kimseye kizmiyorum, ben kendime yaptim. Bacaklarimi santim santim kestiler. Son ameliyatimi 11 Haziran Sali günü yaptilar. Sol bacagimin bir kismini daha aldilar. Damar tikanikligi oldugu için kan gitmeyen yerlerde hücreler ölüyor, dokular çürüyor. Bu da beni santim santim öldürüyor" dedi.

SIMDI ROLLER DEGISTI

Sigaranin yavas yavas ölüme sürükledigi Atmaca, böyle giderse ellerinden kollarindan da olabilecegini belirterek, "Herkes beni örnek alsin. Bana bakip sigara içmeyi akillarindan bile geçirmesin" diye konustu. Babasinin sigaraya basladigi yasta olan evin küçük oglu Firat da babasinin durumuna çok üzüldügünü söyleyerek, kendisinin asla sigara içmeyecegini belirtti. Firat, "Eskiden elimden tutarak beni parka götüren babami simdi ben ve annem tekerlekli sandalye ile hava almasi için parka götürüyoruz. Bu beni çok üzüyor" dedi.