Genel
Giriş Tarihi : 12-07-2014 18:16   Güncelleme : 12-07-2014 18:16

Sigara yasaginda yeni yaptirimlar

Saglik Bakanligi tütün ve tütün ürünlerine açtigi savasi etkin bir mücadeleyle sürdürüyor. Saglik Bakanligi, Türkiye'de yüzde 27'ye düsen sigara içme oranini daha da azaltmak ve içmeyenlere etkisini sifirlamak üzere harekete geçti.

Sigara yasaginda yeni yaptirimlar
 2014-2018 arasinda uygulanacak olan Tütünle Mücadele Strateji Belgesi'ne göre yapilacak düzenlemeler sunlar:

ÖTV orani artirilacak

Tütün ve tütün ürünleri üzerindeki ÖTV'nin sigara perakende satis fiyatinin en az yüzde 70'i olmasi saglanarak vergi artis oraninin enflasyonun üzerinde kalmasi saglanacak.

Kapi mesafesi ölçülecek

Özellikle yogun olarak kullanilan alisveris merkezleri, sinema, tiyatro vb yerlerin bina girislerinde sigaradan pasif etkilenimin önlenmesi için mesafe ölçülecek. Mesafeye göre kapi önünde de sigara içilmeyen alanlar uyari yazilariyla belirtilecek.

Içilmeyen açik alan

Lokanta, kahvehane ve kafe gibi yerlerin açik alanlarinda sigara içilmeyen alanlar olusturulacak.

Çocuk parkinda yasak

Kamuya açik çocuk parki gibi temelde çocuklarin faydalandigi tüm açik alanlarda tütün ve tütün ürünü kullaniminin önlenmesine yönelik çalismalar yapilacak.

Sigara dersleri yolda

Tip, saglik bilimleri ve egitim fakülteleri, diger yüksekögretim kurumlarinin müfredatlarinda sigaranin zararlari ile ilgili dersler olacak.

Hamileye sigara muayenesi

Hamilelerde sigara birakma orani yüzde 90'a çikarilacak. Hamile muayenesinde ilk test sigara için olacak. Sigara içen anne adayina tedavi baslayacak.

Mesajla uyari yapilacak

Kurumsal telefon hatlarindan çalisanlara tütün ve tütün ürünleri ile mücadele mesaji yollanacak.

Birakma orani yüzde 50

Sigara birakma orani yüzde 50'ye yükseltilecek. Saglikçilar, ögretmenler, din adamlari, emniyet ve yargi personelinde sigara birakma orani yüzde 60'a çikarilacak.

Psikolojik destek geliyor

Aile hekiminin bulundugu birinci basamak saglik hizmeti sunan kuruluslarda davranissal tedavi, sosyal destek gibi hizmetleri verebilecek hemsire veya psikolog da bulunacak.

Tarim tesviki azalacak

Yayinlanan belgeye göre tütün üretimi ve ekimi de kontrol altina alinacak. Üretimden vazgeçen üreticilerin ve isçilerin alternatif tarimsal ürün ve ekonomik faaliyetlere yönelmesini saglayacak tesvikler gelistirilecek.

Reklam, promosyon yok

Tütün ve tütün ürünlerinin reklam, promosyon ve sponsorlugu yapilmayacak.

Raf altina inecek

Satis noktalarinda tütün ürünlerinin görünürlügünü önleyecek sekilde gerekli mevzuat düzenlemesi yapilacak. Sigaralarin durdugu raflar görünmeyen yerlere inecek.

Dal sigaraya sinirlama

Adet bazinda tütün ürünü ve makaron ve yaprak sigara kagidinin satisini önlemeye yönelik tedbirlere agirlik verilecek.
<<yenisafak