Malatya
Giriş Tarihi : 21-06-2010 12:12   Güncelleme : 21-06-2010 12:12

Sigara yasagi iptal mi olacak?

Danistay, kahvehanelerde sigara içilmemesi yasagini Anayasa’ya aykiri bularak, bu konuda yasak getiren yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine basvurdu.  

Sigara yasagi iptal mi olacak?

Danistay, kahvehanelerde sigara içilmemesi yasagini Anayasa’ya aykiri bularak, bu konuda yasak getiren yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine basvurdu.
Izmir Kahveciler Odasi, kahvehanelerde sigara içilmemesini öngören 4207 sayili Tütün Ürünlerinin Zararlarinin Önlenmesi ve Kontrol Hakkinda Kanun hükümlerinin uygulanmasina iliskin Basbakanlik Genelgesinin 1. maddesinin iptali ve yürütülmesinin durdurulmasi istemiyle Danistay.da dava açmisti.

Oy birligiyle karar

Kahveciler Odasi, dava konusu düzenlemeye yasal dayanak olan 5727 sayili düzenlemenin 3. maddesinin 1. fikrasinin (d) bendinin de ’’özel girisim özgürlügü ve mülkiyet hakkini ihlal ettigi, esitlik, ölçülülük ve gereklilik ilkesine aykiri oldugu’’ gerekçesiyle Anayasa’ya aykiri oldugunu öne sürmüs ve bu maddenin iptali ve yürürlügünün durdurulmasi için Anayasa Mahkemesine basvurulmasini istemisti. Izmir Kahveciler Odasi’nin basvurusu, Danistay 10. Dairesi tarafindan degerlendirildi. Daire 5727 sayili yasanin 3. maddesinin 1. fikrasinin (d) bendindeki ’’Özel hukuk kisilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eglence hizmeti verilen isletmelerde’’ seklindeki, tütün ürünleri tüketiminde mutlak yasak getiren kuralda yer alan ’’kahvehane’’ ibaresini, Anayasa’ya aykiri buldu. Daire, söz konusu bentteki ’’kahvehane’’ ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne basvurulmasina oy birligiyle karar verdi.
Tütün ürünlerinin tüketiminin kamu sagligi ve çevresel etkiler bakimindan büyük sorun yaratmasi nedeniyle, tütün ve tütün ürünlerinin zararlarindan korunmaya yönelik önlemlerin alinmasi kapsaminda yasal düzenleme yapmanin Anayasa ve Dünya Saglik Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözlesmesi geregi oldugu ifade edilen kararda, ’’Ancak getirilebilecek yasak ve sinirlandirmalarin, ticari isletmelerin varliklarini sürdürebilmelerini ölçüsüz bir sekilde zorlastirmamasi, isleticilerin çalisma özgürlüklerini kullanmalarini agir bir takim sartlara baglamamasi gerekir’’ denildi.

“Çalisma özgürlükleri sinirlandirilmistir”

Danistay 10. Dairesi kararinda, 5727 sayili yasanin söz konusu maddesiyle ’’kahvehane isleticilerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri zorlastirilarak, ekonomik çikarlarinin göz ardi edildigi, ölçülülük ilkesine aykiri biçimde çalisma özgürlüklerinin sinirlandirildigi’’ kaydedildi. Kahvehanelerin toplum hayatinda 5 yüz yila yakin geçmisi olduguna ve ilgili kamu idaresinden ruhsat almak suretiyle faaliyette bulunduguna isaret edilen kararda, ’’Dinlenilip, vakit geçirilen kahvehanelerde, çay, kahve gibi içeceklerin yani sira tütün ürünleri de geçmisten bu yana tüketilmektedir. Dolayisiyla tütün ürünleri tüketimi ile ilgili yapilacak yasal düzenlemelerde de, kahvehanelerin bu özellikleri ve nitelikleri mümkün oldugunca korunarak anilan is yerlerinin islevlerini sürdürebilmeleri saglanmalidir’’ degerlendirilmesinde bulunuldu. ’’Tütün ürünlerini tüketmenin kisi özgürlügü alanina girdigine’’ isaret edilen kararda, su degerlendirmelere yer verildi:
’’Genel sagligin korunmasi amaciyla bagimlilikla mücadele edilip, tütün ürünlerinin tüketiminin azaltilmasi yönünde yasal düzenleme yapilirken, söz konusu tüketimin, sonuçta kisi özgürlügü alanina girdigi de göz önünde tutulmalidir. Tütün ürünlerinin tüketiminde genel sagligi korumak amaciyla uygulanacak yasak ve sinirlamalarin, bir yandan kahvehane isleticilerinin çalisma özgürlükleri, bir yandan da tütün ürünlerini tüketenlerin kisisel özgürlükleri gözetilerek, ölçülülük ilkesine uygun biçimde belirlenmesi hukuki bir zorunluluktur.
Devletin, ticari isletmelerin güvenli ve kararli bir biçimde faaliyetlerinin devami için önlem almakla görevlendirilmis olmasi karsisinda, kahvehaneler açisindan tütün ürünlerinin tüketildigi/tüketilmedigi bölüm ayrimina gidilmesi, kahvehanelerin büyüklüklerine göre yasak uygulamasi ya da baska ayirt edici özellikler belirlenmesi suretiyle çalisma özgürlügü ve kisi özgürlügünün özüne dokunulmaksizin ölçülülük ilkesine uygun biçimde sinirlandirma getirilmesi mümkündür.’’