Sağlık
Giriş Tarihi : 04-01-2013 13:37   Güncelleme : 04-01-2013 13:37

“Sigara kullanimi zatürye neden oluyor”

Kayseri’de Uzman Dr. Yahya Güngör, zatürre için risk faktörleri arasinda sigara kullaniminin da bulundugunu belirterek, “Sigara içmekten kaçinmamiz, zatürre olmaktan bizi kurtaracaktir” dedi.

“Sigara kullanimi zatürye neden oluyor”

Zatürre’nin, akcigerlerdeki hava kesecikleri adini verilen alveollerin bakteri, virüs ya da nadiren parazitler ile enfeksiyonu oldugunu anlatan Uzman Dr. Güngör, “Bu alveoller enfekte olunca buraya iltihabi hücreler ve serum sizmasi gerçeklesir ve daha sonra bu serum sizdigi için alveol kesecikleri normal fonksiyonlarini yerine getiremezler. Eger çok agir bir enfeksiyonsa solunum yetmezligine kadar ilerleyebilir” dedi.
Uzman Dr. Güngör, “Zatürre için risk faktörleri yani zatürreye yakalanmamizi kolaylastiracak durumlara baktigimiz zaman; ileri yas, sigara kullanimi, asiri soguk havaya maruz kalmak, kronik bir kalp ya da akciger hastaligi olunmasi, astim ve kronik bronsit gibi yine öksürük refleksinin bozuk olmasi, birtakim bilinç bulanikligi ile giden nörolojik hastaliklar zatürreye risk faktörü olabilen etkenlerdir” diyerek su sekilde konustu: “Zatürre genellikle bogaz agrisi ve ates gibi belirtiler ile ortaya çikan solunum yolu enfeksiyonlarindan sonra görülür. Kendine ait belirtileri nefes darligi, öksürük, balgam ayrica batili tarzda gögüs ve sirt agrilarina yol açabilir. Beraberinde yüksek ates en sik gördügümüz belirtilerdir.
Tanida kan sayimi, sedimentasyon, CRP gibi akut faz reaktanlarinin yükselmesi, klinik belirtilerin degerlendirilmesi ve akciger filmi önemlidir. Tanida altin standart klinik bulgular, kan sayiminda beyaz küre yüksekligi ve akciger tomografisi bize yol göstericidir.”
Zatürrenin tedavisinde önemli olan etkenin uygun antibiyotik tedavisinin hekim tarafindan verilmesi olduguna dikkat çeken Uzman Dr. Güngör, “Tedavide önemli bir kriterde ayakta tedavi mi? yoksa hasta hastanede yatirilarak mi tedavi edilmeli? Bu sorularin ayrimi önemlidir. Eger 65 yas üstünde bir hasta söz konusu ise veya hastanin kronik bir hastaligi varsa hastaneye yatirip damardan serum ve antibiyotik vererek tedavi edebiliriz. Kronik bir hastaligimiz varsa grip asilarini yillik olarak yaptirmamiz ve sigara içmekten kaçinmamiz bizi zatürre olmaktan kurtaracaktir” diye konustu.