Sağlık
Giriş Tarihi : 21-01-2015 16:01   Güncelleme : 21-01-2015 16:01

Sigara Kanser Riskini 20 Kat Artiriyor!

Dr. Asuman Kaplan Yilmaz, Halk arasinda kötü aliskanlik olarak degerlendirilen sigaranin sagligimiz üzerindeki etkisinin sandigimizdan daha tehlikeli ve uzun boyutlu olduguna dikkati çekerek, Sigara içen anne ve babalarin çocuklarinin kanserden koruyan genlerden yoksun ya da bozuk oldugunun tespit edildigini söyledi

Sigara Kanser Riskini 20 Kat Artiriyor!


Dünyada her yil milyonlarca insanin hayatina mal olan amansiz hastalik olarak görülen kanser, sigara ve alkol ile daha da tetikleniyor. Içtiginiz sigarayla sadece kendi sagliginizi riske atmakla kalmiyor, dumanina maruz biraktiginiz, pasif içici olarak tanimlanan birçok kisinin de sagligini tehdit ederek dolayli katil oluyorsunuz. Sigara ve alkolün insan sagligi üzerindeki etkileri ile ilgili açiklamalarda bulunan Dr. Asuman Fatma Kaplan Yilmaz, su çarpici bilgilere yer verdi;

AKCIGER KANSERININ %90’INDAN SIGARA SORUMLU

“Tüm kanser türlerine bagli ölümlerde %35, dünyada hizla artan, kadinlarda ve erkeklerde öldürücülükte ilk sirayi kaptirmayan Akciger kanserinin ise yüzde 90’indan sigara sorumludur. Günde 1 paket sigara içen birinin 20 yil sonra içmeyen birine göre akciger kanserine yakalanma riski 40 kat fazladir. Sigaranin yalnizca akciger kanserine neden oldugunu düsünmek de bir baska yanlislik. Yapilan çok sayidaki çalismaya göre sigaranin ayni zamanda agiz boslugu, girtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, mide, pankreas, rahim agzi ve kan kanserlerinin gelismesine katkida bulundugunu da göstermistir.

BIRAN ÖNCE KURTULUN!

Sigara nikotin bagimliligidir. Kendi saglinizi ve çevrenizdeki kisilerin sagligini korumak bu bagimliliktan kurtulmakla mümkündür. Sigara dumani, bütün dünyada kanserin en önemli önlenebilir ve korunulabilir sebebi olup, sigara içenlerin içmeyenlere göre akciger kanseri olma riski 15-20 kat fazladir. Bu arada kansere yakalanma için gerekli sartlardan biri de kisinin genetik yapisinin kansere yatkinlik genlerini ihtiva etmesidir. Bu noktadan sizde bu yatkinlik genleri var ve üstüne sigara içiyorsaniz kansere yakalanma riskiniz çok fazla artmis olacaktir. Sigarasiz yeni bir sosyal yasam kurmak için çaba harcamaliyiz. Sigara içilen ortamlarda bulunarak pasif içici olmak da içen kadar risk tasimaktir, sigara içmedigi halde  sigara dumanina maruz kalmak da özellikle hamilelerde erken dogum ve düsük riskini önemli ölçüde artiriyor.  Çocuklarda ve bebeklerde akciger gelisimine zarar veriyor. Sigara içen anne ve babalarin çocuklari kanserden koruyan genlerden yoksun ya da bozuk oldugu tespit edilmistir.

C VITAMININI YOK EDER

Sigara antioksidan olarak bilinen ve kanser önlemede önemli yer tutan C vitaminini yok eder, içilen her sigara vücudumuzda 25 mg C vitaminini öldürür.  Günlük ihtiyaç ise 250 mg’dir. Dolayisiyla içilen 10 adet sigara vücudun tüm C vitaminini yok eder.

DDT ZEHRI IÇERIR!

Kanser olusumunda Bireysel etmenler  % 20-30, Çevresel etmenler % 70-80 etkili olup, çevresel etmenler içerisinde sigara tek basina % 40 Beslenme % 35, sanayilesme % 5 etkiye sahiptir. Yaklasik 4 bin çesit toksik madde içerir. Bunlardan kanser yapanlar, benzen vinilklorür, benzopiren krom, nikel, polinium, arsenik, DDT’dir.  Sigara içmeyin, içiyorsaniz birakin,eger birakamiyorsaniz sigara içmeyenlerin yaninda içmeyin, alkollü içkileri içmekten sakinin.”