Sağlık
Giriş Tarihi : 21-02-2017 14:29   Güncelleme : 21-02-2017 14:29

Sigara içenler dikkat!

Büyük oranda tütün maruziyetine bagli ortaya çikan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi), kisiye yansimasi daha geç oldugu için ilk basta fark edilmiyor. Aslinda öksürük, balgam gibi belirtileri olan KOAH, ancak hareket etmeyi engelleyecek kadar nefes darligi hissedildiginde önemseniyor

Sigara içenler dikkat!

Oysa akcigerlerin en büyük hasari ilk 5 yil içerisinde aldigini belirten Acibadem Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Bu yüzden sigaraya hiç baslamamak ya da ilk baslanildigi siralarda birakmak, KOAH’in önlenmesinde çok önemli” diye konusuyor. Ülkemizde yetiskin nüfusun yüzde 15-20’sini etkileyen KOAH, kronik hastaliklar içerisinde en çok hastaneye yatis sebebi. Su anda dünyada en sik görülen 4. ölüm sebebi olan KOAH’in 2020 yilinda 3’üncü siraya yükselmesi bekleniyor. Öte yandan tedavi edilen ve önlenebilir bir hastalik olan KOAH’in göz ardi edilen en önemli özelligi; henüz sigaraya baslanan ilk yillarda akcigerlerde büyük hasarlar meydana getirmesi. Ancak kisiye yansimasinin daha geç oldugunu söyleyen Prof. Dr. Öner Dikensoy, 40’li yaslardan sonra sikayetlerin arttigindan bahsediyor. O yasa kadar kisinin öksürük, balgam gibi belirtileri olsa da önemsemedigini belirten Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Sigara içen kisi, uzun bir süre 40-45 yasina kadar bir sikinti yasamadigi için hiç yasamayacagini düsünerek birakmak istemiyor” seklinde konusuyor. Prof. Dr. Öner Dikensoy, KOAH’ta erken taninin önemine dikkat çekerek, “40 yasin üzerinde sigara içen herkesin muhakkak solunum fonksiyon testi yaptirmasi lazim” uyarisinda da bulunuyor.

ILK ADIM SIGARAYI BIRAKMAK

KOAH’ta hastalik hangi evrede olursa olsun, tedavide ilk yapilmasi gereken sey sigarayi birakmak. Çünkü yapilan bütün çalismalar gösteriyor ki kisi hangi tedaviyi alirsa alsin, sigara içmeye devam ettikçe akciger fonksiyonlarindaki azalma bütün hiziyla devam ediyor. Oysa KOAH geçmisi olan kisi, sigarayi biraktigi andan itibaren akciger fonksiyonlarindaki düsüs hizi yari yariya iniyor. KOAH’li bir kiside 50-100 ml gibi bir akciger kapasitesinin bile son derece önemli oldugunu belirten Prof. Dr. Öner Dikensoy, sigarayi birakmanin KOAH’li hastalarda yasam kalitesini yükseltecek en önemli etken oldugunu söylüyor. Sigarayi birakmanin bir diger faydasi ise; hava yolu darligi olan KOAH’li hastalarda sigaranin yaptigi bazi etkilere karsi... Örnegin asiri balgam dedigimiz mukus salgilamasi, sigarayi birakan kisilerde bir süre sonra azaliyor. Azalma oldugu için akcigerdeki o mukusa bagli tikaniklik da böylece azalmis oluyor.

DÜZENLI GRIP ASISI SART

KOAH’li hastalarin yasam kalitesini artirmada asilama çok önemli. Prof. Dr. Öner Dikensoy, KOAH hastalarinin, özellikle kis dönemlerinde viral enfeksiyonlar sebebiyle sik sik hastaneye yatmak zorunda kaldiklarini belirterek, “KOAH’li hastalarda basit bir viral enfeksiyon bile tablonun agirlasmasina, bazen hastanin yogun bakimlik olmasina sebep olabiliyor” diyor. KOAH hastalarini özellikle gribe karsi uyaran Prof. Dr. Öner Dikensoy, gripten korunmak için düzenli olarak asi yaptirmanin önemli oldugunu dile getiriyor. Zamanlamasi konusunda “Ekimin ilk haftasindan önce yaptirilmali. Fakat grip salgininin Nisan ayina kadar devam ettigi düsünülürse hala vakit var” diyen Prof. Dr. Öner Dikensoy, düzenli olarak her yil yaptirilan asinin koruyucu etkisinin daha fazla oldugunun altini çiziyor.

BU TEDAVI YASAM KALITESINI ARTIRIYOR

Özellikle orta ve ileri derecedeki KOAH’li hastalarda, nefes darligindan dolayi daha az hareket etme ve evde kalma istegi görülebiliyor. Bu davranisin nefes darligi hissini ve kaslarda zayiflamayi artiracagini belirten Prof. Dr. Öner Dikensoy, bu tür hastalarda ‘pulmoner rehabilitasyon’ denen bir tedavi sekli uygulanabileceginden bahsediyor: “Pulmoner rehabilitasyon, kisinin solunum kalitesini artirmaya yönelik bir tedavi programi. Kisiye dogru nefes aliskanliklari kazandirilarak, daha iyi nefes alip vermeleri amaçlaniyor. Ayrica yürüyüs, aerobik, agirlik kaldirma gibi egzersizlerle zayiflayan kaslar güçlendiriliyor.”  Pulmoner rehabilitasyonun bir diger ayagi ise; dogru beslenme. KOAH’li hastalarin beslenmesinin düzenlenmesi gerektigini de söyleyen Prof. Dr. Öner Dikensoy, bunun nasil yapilabilecegini ise söyle anlatiyor: “Günde 5-6 ögünden olusan, 2 bin kalorilik bir beslenme plani olusturulmali. Kisi sik ve az beslenmeli. Alacagi kaloriyi de karbonhidrattan degil protein ve yagdan karsilamali.”