Sağlık
Giriş Tarihi : 09-02-2013 13:31   Güncelleme : 09-02-2013 13:31

Sigara içen çevresinede zarar verir

Malatya Il Halk Sagligi Müdürü Doktor Kemal Sener, 9 Subat Dünya Sigarayi Birakma Günü nedeniyle yaptigi yazili açiklamada, "Sigara içen sadece kendine degil, çevresine de zarar verir" dedi.

Sigara içen çevresinede zarar verir

Sigaranin zararlarini dile getiren Il Halk Sagligi Müdürü Doktor Kemal Sener, ”Sigara kullanimi, aktif ve pasif sigara içiciligiyle hastaliklara, sakatliklara ve ölümlere yol açarak kisi ve toplum sagligini tehdit etmekte olup mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sagligi sorunudur. Sigaranin yarattigi her türlü olumsuzluga karsi dünyada giderek artan bir duyarlilik olusmaktadir. Sigara içimi dünyada ölüm nedenleri arasinda ikinci siradadir. Her 10 eriskinden birisinin bu nedenle yasamini kaybettigi düsünülmektedir. Havadaki tütün dumaninin birçok hastaliga ve ölüme yol açtigi bilinmektedir. Bugün baslica tetikleyicisi sigara kullanimi olan kanserden ölen kisi sayisi yilda 7 milyondur. Aliskanliklar degistirilmedikçe kansere bagli ölümlerin artacagi bilinen bir gerçektir. Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlari konusunda farkindalik ve bilinçlendirme olusturulmasi büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ilimizde özellikle risk gruplari olan gebeler, çocuklar ve gençlerin dikkatlerini çekecek egitimler yapmaktayiz. 18 yasindan küçük çocuklara yasak olan sigara satisinin engellenmesi için Valilik Il Tütün Denetim ekiplerimiz tarafindan denetimlerimiz araliksiz devam etmektedir” ifadelerini kullandi.
“Sigara içerek sadece kendimize degil sevdiklerimize de zarar verdigimizi unutmayalim. Çocuklarin yaninda sigara içilmesi ayni zamanda anne ve babasini model alan çocuklarda sonraki yillarda sigara içme aliskanliginin gelismesini kolaylastirir. Sigarayi birakma konusunda destek almak istiyorsaniz sigara birakma merkezlerimize basvurunuz. Ilimizde Sigara Birakma Merkezlerimiz Eylül 2010'da faaliyete geçmis olup bu merkezlerimize 15 bin 494 kisi danismanlik için basvurmustur” diyen Sener, açiklamasini söyle tamamladi:
“Malatya Valiligi Il Tütünle Mücadele Ekiplerimiz tarafindan 4207 sayili Kanunla ilgili denetimlerimiz araliksiz sürdürülmektedir. 9 Subat Dünya Sigarayi Birakma Günü nedeniyle sagligin parayla satin alinamayacagini ve pazarligi olamayacagini belirtir, bu yönde vatandaslarimizin sagliginin korunmasinin Anayasal görev ve sorumluluklarimiz oldugunu hatirlatarak tüm halkimizin “Havani Koru” programina destek vermelerini bekliyoruz. Saglikli bir yasam için gelecek nesilleri Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarindan koruyalim. Sigarasiz bir gelecek için el ele verelim! Gün bugündür.”