Sağlık
Giriş Tarihi : 28-01-2013 15:59   Güncelleme : 28-01-2013 15:59

Sigara dumani orta kulak iltihabini tetikliyor

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Dr. Melih Üstel, sigara dumanina maruz kalan çocuklarda orta kulak iltihabinin daha sik görüldügünü söyledi.

Sigara dumani orta kulak iltihabini tetikliyor

Kulak Burun Bogaz Uzmani Dr. Melih Üstel, orta kulak iltihabinin östaki borusunun uygunsuz çalismasina, adenoid denilen geniz etine, çok sik üst solunum yollari enfeksiyonlari geçirmeye neden oldugunu, bagisiklik sisteminin yetersiz kaldigi durumlarda ise orta kulakta sivi toplanmasi seklinde ortaya çiktigini söyledi.

Dr. Melih Üstel, orta kulak iltihabini artiran risk faktörleri oldugunu belirterek, “Sik geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlari, alerjik hastaliklar, bagisiklik sistemindeki bozukluklar orta kulak iltihabi riskini arttirmakta, anne ve babasi çok enfeksiyon geçirenlerde hastalik daha sik görülmekte, anaokullari, yuva ve kreslere giden, sigara dumanina maruz kalan çocuklar enfeksiyonlara daha sik maruz kalmaktadir. Bebek ve çocukta emzik kullanimi, anne sütü yerine inek sütüyle beslenme bebeklerde orta kulak iltihabini tetiklemektedir. Yatarak beslenen çocuklarda da iltihap sikligi artmakta, bu nedenle bebekler anne sütünü emme pozisyonunda beslenmelidir. Ayrica anne ve babasi çok enfeksiyon geçirenlerde de hastalik daha sik görülmektedir” dedi.

Orta kulak iltihabinin en sik görülen belirtisinin ateslenme oldugunu belirten Kulak Burun Bogaz Uzmani Dr. Melih Üstel, “Eger iltihap kulak zarini delerse kanli ya da iltihapli akinti olusur. Bazen yüz felci, kusma, ishal kulak arkasinda sislik, bas dönmesi ve dengesizlik gibi belirtiler göze çarpar. Orta kulak iltihabi hiç tedavi edilmeden bile 48 saat içinde düzelebilir, bazen ise 3 haftaya kadar iyilesme sürebilir” seklinde konustu.

Dr. Melih Üstel, orta kulak iltihabinda hijyenin önemli oldugunu belirterek sunlari söyledi:

“Bebek ve çocugun temizligine önem verilmelidir. Hijyene dikkat edilmeyen durumlarda orta kulak iltihabi daha sik görülmektedir. Bu yüzden bulundugu ortamin hijyenik olmasina özen gösterilmelidir. Bebek mutlaka en az 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmelidir. Beslenme yatarak degil 45 derecelik açiyla ya da oturarak yapilmalidir. Bebek ve çocuklarin kulagi kulak çöpüyle temizlenmemelidir.