Sağlık
Giriş Tarihi : 03-02-2013 16:37   Güncelleme : 03-02-2013 16:37

Siddetle basa çikma yollari

Psikiyatri Uzmani Dr. Sümer Öztanriöver, adliyelerde alinan güvenlik önlemlerinin benzerinin hastanelerde ve saglik kuruluslarinda da alinmasinin zorunluluk haline geldigini söyledi.

Siddetle basa çikma yollari
Adana Tabip Odasinda düzenlenen workshopta hekim ve saglik çalisanlarina yönelik siddet ile basa çikma yöntemleri anlatildi. Psikiyatri Uzmani Dr. Sümer Öztanriöver’in konusmaci olarak katildigi toplantida çok sayida hekim hazir bulundu.
Saglik çalisanlarina yönelik, ucu ölüme varan siddet vakalarinin giderek çogaldigina dikkat çeken Psikiyatri Uzmani Dr. Sümer Öztanriöver, ”Adliyelerde alinan güvenlik önlemlerinin benzerinin hastanelerde ve saglik kuruluslarinda da alinmasi, saglik personelinin can güvenligi açisindan zorunlu hale gelmistir. Saglik çalisanlarinin islerini huzurla yapmasi için siyasi otoritelere ve ilgili kurumlara büyük görevler düsmektedir” dedi.
Saldirgan, duygusal açidan tasmis durumda olup; mantikli düsünme, muhakeme yapma ve yargilamadan sorumlu olan beyin korteksinin devre disi oldugunu belirten Uzman Dr. Sümer Öztanriöver, ”Böyle biri ikna edilemez ve söz anlamaz durumdadir. Hiddet ile asiri tepki veren bir bireye yaklasimda onu ikna etmek, yanlis düsündügünü veya yanlis anladigini anlatmaya çalismak imkansizdir. Kisi, en ilkel tepkileri vermektedir. Bu workshopta; siddete ugrama durumunda saglik çalisaninin, kendi duygularini kontrol ederek saldirganin girdabina kendini kaptirmamasi, kisaca sakin kalabilmesi ve durumu kontrol altina alabilmesine yardimci olmak amaçlanmistir. Bunun için gerçek ya da hayali siddet görüntüsüyle çalisilarak imajinasyon, hipnoz ve EMDR yöntemleri kullanilarak duygu kontrolünün saglanmasini hedefledik. Günlük hayatimizda kizginlik gibi olumsuz duygulari hissetmek normal ve gereklidir. Bu duygulari bastirmak, savunma yapmak ve karsi saldirida bulunmak onlari daha da siddetlendirecektir. Özellikle yakinlarimiza; düsüncelerimizi söylemek yerine hissettigimiz duygulari ifade etmek, hem etkili iletisim kurmaya hem de olumsuz duygularin azalmasina yol açacaktir" dedi.
Olumsuz duygularla bas etmeyi ögrenmenin, saldirgan bir kisi karsisinda sakin kalabilmeyi saglayacagina dikkat çeken Öztanriöver, söyle devam etti: "Bunun için canimizi sikan bir olay oldugunda kendimize iki soru sormamiz gerekir: “Su anda hangi duygulari hissediyorum?” ve “Bu duygulari bedenimde nerede hissediyorum?” Duygularimizi ve onlarin bedenimizdeki yerini tespit ettikten sonra yavas ve derin bir nefes alip sonra yavasça disari vermek, olumsuz duygulari azaltacaktir. Duygu yogunlugunu azaltabilen bir kisi, beyin korteksini kullanabilecektir. Yorgunluk, süregen stres durumlari öfkelenme esigini düsürücü etki yapmaktadir. Bu yüzden saglik personeli olarak siddet karsisinda sakin kalabilmek için; kisinin, öncelikle kendine zaman ayirmasi, kendini paralamadan çalismasi ve desarj olacagi aktivitelerde bulunmasi gerekmektedir. Her seye ragmen böyle bir olayla karsilasildiginda, durumu kisisel algilamadan kabullenmek ve zarar görmeden atlatmaya çalismak en dogru seçenek olacaktir.”
Toplanti sonunda Adana-Osmaniye Tabip Odasi Baskani Dr. Ali Ihsan Ökten, Dr. Sümer Öztanriöver’e tesekkür belgesi verdi.