Malatya
Giriş Tarihi : 28-07-2010 12:35   Güncelleme : 28-07-2010 12:35

Sicaklik daha da artacak

Malatya’da persembe gününden itibaren sicakliklarin artacagi bildirildi.

Sicaklik daha da artacak

Malatya’da persembe gününden itibaren sicakliklarin artacagi bildirildi.

 

Malatya Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman, Malatya.da sicakliklarin mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyrettigini söyleyerek, “Bugünden itibaren sicakliklar daha da artacak ve mevsim normallerinin 4–5 derece üzerine çikacak. Bugünden itibaren 39 ve 40 dereceleri görecegiz. Sicakliklar 40 ve 41 derecelere kadar çikacak. Malatya’nin rekor sicakligi 2000 yilinin 31 Temmuzda ölçülen 42,2 dereceli sicakliktir. Bu dereceyi yakalayacagimizi tahmin etmiyorum” dedi.

 

40–41 derece sicakligin Malatya.da etkili olacagini dile getiren Duman söyle konustu: “Önümüzdeki hafta basinda sicakliklarin tekrar 38–39 derecelere düsmesini bekliyoruz. Ama 38–39 derecelik süreç iki hafta sürecek gibi görünüyor. Bunun disinda herhangi bir sicaklik düsüsü beklemiyoruz. Özellikle arazide çalisan vatandaslarimizi asiri sicaklar konusunda tedbirli olmalari noktasinda dikkatli olmalarini istiyoruz."

 

"Su anda kurakliktan bahsetmek mümkün degil"

Duman, Malatya’da su an için kurakliktan bahsedilemeyecegini kaydederek, "Bu yil özellikle ocak ayinda mevsim normallerinin üzerinde aldigimiz yagislar barajlara ve yeralti sularina olumlu etkisi oldu. Malatya’da haziran, temmuz ve agustos aylarinda minimum yagis aliyoruz. Bu da normal olarak seyrine devam ediyoruz. Bu yil kuraklik olup olmayacagini yazin bitimiyle son bahardaki yagislari takip ettigimizde anlayacagiz. Ama su an için kurakliktan bahsetmek mümkün degil" diye konustu.