Sağlık
Giriş Tarihi : 19-07-2014 11:28   Güncelleme : 19-07-2014 11:28

Sicak Yaslandiriyor...

Kalp ve Damar Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ahmet Akgül, yaslanmanin aslinda bir damar yetmezligi oldugunu belirterek son zamanlarda artan sicakliklarin yaslanmayi hizlandirdigini ifade etti.

Sicak Yaslandiriyor...

Sicak havalarda belirtildigi gibi yalnizca bebekler, hamileler, yaslilar ve kronik hastalar degil, tüm yas grubunun ve saglikli bireylerin dahi risk grubunda oldugunu açiklayan Akgül, “Insan vücudu hem sicak hem de soguk havaya uyum saglayarak hayatini devam ettirir. Vücudun uyum sisteminin tek ve asil amaci bireyi hayatta tutmaktir. Bunu saglarken önce fizyolojik denilen mekanizmalari devreye sokar. Örnegin sicak ortamda terleme, susama gibi ihtiyaçlari ortaya koyar. Kisi terleyerek artan vücut isisini normale düsürmeye, su içerek de vücuttan terleme ile kaybolan sivi ve minerallerin yerine konmasini saglar. Eger birey sicak ve günes gibi olumsuz sartlarda kalmaya devam ederse, organizma artik daha ciddi tedbirler almaya çalisir. Asiri bir tepki vermeye baslar, amaci kisinin ortamini degistirmesi için belki de son derece agir olan uyarilardir. Ilk bastaki hafif uyarilari dikkate almayan birey ayni ortamda yani sicak veya güneste kalmaya devam ederse kalp ve damar sisteminde geri dönüsümü çok zor hasarlar olusur” dedi.

“DAMARLARIMIZ ISINIYOR YASLANIYORUZ”
Vücudun uyarilarini dikkate almayan kisinin sonunun artik hastaliklarla yüzlesmek oldugunu vurgulayan Dr. Akgül, “Bu saglik sorunumuz illa ki hastaliklar ile kendini göstermez. Yasimiza uygun olmayan hizli yaslanma da ciddi saglik sorunlarina yol açmaktadir. Yaslanma yalnizca insanin fiziksel görüntüsünün degisimi degildir, tüm organlarinda yetersizlik de demektir. Tüm bu yaslanmanin esas nedeni de tüm organlari besleyen büyük damarlardan tutun da cildi besleyen kilcal damarlara kadar yaygin bir damar yetmezligi durumudur. Yani yaslanma damar aginin bir hastaligidir. Amaç saglikli yaslanmaktir, yasina uygun yaslanmaktir. Iste sicaklarin artisi ve günes isinlari bu dogal süreci hizlandirir. Yasimizdan hizli yaslanmamiza neden olur. Bunun asil nedeni damarlarimizin isinmasi sonucu hem damar duvarinda hem de damar içinde hareketli olan kan ve kan hücrelerinin bozulmasidir. Klasik örnek olarak ciltteki kilcal damarlarda bozulma sonucu ciltte kirisiklik, kuruluk, canliligini yitirme, damar genislemeleri, lekelenmeler ve ciltte dökülmeler görülür yani hizli yaslanmanin en klasik bulgulari gözlenir. Bacaklarda olursa damarlarda genislemeler, varisler, varis yaralari gözlenir” diye konustu.

“DAMARIN ISINMASI ORGANLARDA FONKSIYON BOZUKLUGUNA NEDEN OLUYOR”
Asiri sicaklar ve günes isinlarinin önümüzdeki yillarin en önemli saglik sorunu olacagini belirten Dr. Akgül, sözlerine su sekilde devam etti: “Damarin isinmasiyla kanin damar içindeki hizi yavaslar, böylece damar içi kan pihtilari olusur. Pihti hangi organin damarindaysa o organda fonksiyon bozuklugu olur. Örnegin kalp damarindaysa hastada gögüs agrisi, nefes darligi, efor kapasitesinde azalma, istirahat agrisi, kalp krizi ve hatta ani ölüm görülebilir. Akciger damarlarinda olursa ani gögüs, sirt, yan agrisi, nefes darligi, morarma ve ölüm görülebilir. Beyin damarlarinda ise göz kararmasi, bas agrisi, bas dönmesi, bayginlik, kulak çinlamasi, felçler görülebilir. Bacak damarlarinda olursa ani bacak agrisi, bacakta morarma, sislik, kizariklik, hareket kaybi ve bacak kaybi görülebilir”