Sağlık
Giriş Tarihi : 01-08-2017 14:55   Güncelleme : 01-08-2017 14:55

Sicak Havada Ödem Sikâyetlerinden Kurtulun!

Yazlik ayakkabim ayagima olmuyor, yüzügüm parmagima dar geliyor, tartida bir günde 2 kilo daha fazla çiktim… Tüm bu söylemlerin nedeni, hava sicakliklarindaki artisa bagli olarak vücutta görülen ödem olusumu olarak gösteriliyor. Ödemden korunmanin yolu ise birkaç pratik tedbir almaktan geçiyor

Sicak Havada Ödem Sikâyetlerinden Kurtulun!

Memorial Tip Merkezi Dâhiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Kaplan, yaz aylarinda ödem sorunu ve dikkat edilmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi. Yaz aylarinda hava sicakliklarinin artmasi ile birlikte pek çok insan vücudundaki ödem olusumundan, el, ayak ve gözlerinin sismesinden sikâyet etmektedir. Ödem vücutta asiri sivi birikimi olarak tanimlanir. Siklikla bacagin ön yüzünde olmak üzere; ayak sirtinda, ellerde, göz kapaklarinda, genital bölgede ya da vücudun tamamina yayilmis olarak da görülebilir. Tek tarafli veya çift tarafli olabilir. Ödem, uygun kiyafet ve ayakkabi seçimi zorunlulugu, estetik görünüm gibi degisiklikler nedeniyle kisinin günlük yasam akisini olumsuz etkilemektedir. Hava sicakliginin arttigi bu günlerde ödemin daha yaygin görülmesinin nedeni, sicagin etkisiyle ciltte bulunan damarlarin genislemesidir.

ÖDEM ÖNEMLI HASTALIKLARA ISARET EDEBILIR

Vücutta ödem; asiri tuz tüketimi, hareketsizlik, gebelik gibi durumlarla adet öncesi dönemde ve bazi ilaçlara bagli olarak görülebilmektedir. Bunun disinda kalp, karaciger, böbrek ve tiroit hastaliklarinin da habercisi olabilir. Bacakta tek tarafli ödem damarsak yetmezlikte görülürken; çift tarafli ödem genellikle, kalp yetmezligi, siroz veya böbrek hastaliklarini akla getirmektedir.

ÖDEMINIZ OLDUGUNU EN KOLAY NASIL ANLARSINIZ?

Sabahlari yüzünüzde ve göz kapaklarinizda sislik ile uyaniyorsaniz, sabah aksam kilo farkiniz barizse ve kullandiginiz yüzük ile bileklikleriniz sizi sikiyorsa, bacaklarin ön yüzüne basparmaginiz ile bastirdiginizda çukurluk olusuyorsa ödeminiz var demektir. Bu durumda mutlaka altta yatan bir karaciger, kalp, böbrek veya tiroit hastaliginin degerlendirilmesi için uzman görüsü alinmasinda fayda olacaktir.

ANANAS, SALATALIK VE MAYDANOZ TÜKETIN

Ödemin tedavisinde öncelikle altta yatan nedeni tedavi etmek esastir. Bunun yaninda tuz tüketimini azaltmak, egzersizi arttirmak ve ödem çözücü gidalar tüketmek de faydali olacaktir. Salatalik, ananas, maydanoz, kivi, yesil çay ve su tüketimi en iyi ödem çözücü gidalardandir. Bunun disinda bulunulan ortamin isisinin belirli bir seviyede tutulmasi, bol su içmek, sik sik dus almak ve sicak havada günes altinda uzun süre geçirmemek de alinabilecek önlemlerdendir.