Malatya
Giriş Tarihi : 10-01-2022 15:57   Güncelleme : 10-01-2022 16:00

Servisçiler Kontak Kapattı

Malatya Minibüs ve Umum Servis Araçları Odası Başkanı Mesut İnce, Servisçi esnaflarıyla bir araya gelerek, son günlerde artan akaryakıt fiyatları nedeniyle servis ücretlerinin yeniden güncellenmesi çağrısında bulundu. 

Servisçiler Kontak Kapattı

>>>> A.Vahap Kaygusuz (Videolu)

Malatya Belediye miting alanında zam talebiyle toplanan servisçi esnaflarıyla biraraya gelen Malatya Minibüs ve Umum Servis Araçları Odası Başkanı Mesut İnce, Mesut İnce,  yönetim olarak esnaflarının yanında olduğunu söyleyerek basın açıklaması yaptı. İnce yılbaşından önce taşıma ücretlerine yapılan zammın, esnafı tatmin etmekten uzak kaldığını kaydederek şöyle konuştu. “Bizler yönetim kurulumuzla birlikte esnafımızın ve sorunları çözmek için bütün yasal yolları kullanarak, esnafa hizmet etmeye devam edeceğiz.  Yaklaşık bir ay önce organize sanayiyi fabrikalarıyla ilgili personel fiyat kararı UKOME kararıyla açıklanmıştı. Ancak görüyoruz ki, karar alındığında mazot 9.10 lira iken şuan mazot 14 TL'ye dayandı.  Halen fabrika sahipleri ve servis şirketleri UKOME kararına uymamaktadır.  Biz bir aydır çağrı yapıyoruz;  10 Ocak pazartesi günü fabrikalara, personel götürmeyeceğimizi dile getirmiştik.  Ancak servisçilere herhangi bir dönüş olmadığından dolayı kontak kapatmaya mecbur kaldık.  Bazı fabrika sahipleri, bize esnafı mağdur etmeyeceklerini bildirdikleri için organizeye servis yaptık.”

Blöf Yapmıyoruz

Taleplerinin karşılanmasını ve UKOME kararlarının yeniden ele alınmasını isteyen İnce açıklamasını; “Şunu bilmelerini istiyorum; biz, hiçbir zaman blöf yapmıyoruz. UKOME kararlarına uymayan fabrika ve servis şirketi olduğu takdirde, bugün kontak kapattığımız gibi akşamda kapatırız, yarında kapatırız personel taşımayız. Fabrikaların servis şirketlerine UKOME kararlarının üzerinde fiyat verdikleri ancak şirketlerin bu fiyatları servisçi esnafına yansıtmadığını duyuyoruz.   TSO'ya, organize sanayi müdürlerine sesleniyorum; esnafımızın hak ettiği ücreti ödenmesi noktasında bir kez daha uyarıyorum. İşin ciddiyetinin farkına varsınlar. Biz bugün anayasal hakkımızı kullanarak, taşımacılığı durdurduk.  Bundan sonra UKOME kararlarına uyulmadığı takdirde, odamıza bağlı bütün servisçilerimiz taşımacılıktan çekilecek.  Haklı olan güçlüdür, biz haklıyız, esnafımızla güçlüyüz.  Bin 350 servisçi esnafımız var. Özel okul ve fabrikalardaki bu sorunu çözmek boynumuzun borcudur. Burada 400 servis var.  Şuan şirketler arayış içerisinde, S, P plaka veririz, korsan araç çalıştırırız gibi bir algı içerisinde. Kimse kusura bakmasın, biz olduğumuz sürece ne bir P plakaya ne de korsan servise izin veririz. Korsan çalışanlara sesleniyorum; araçlarınızı kendiniz çekin yoksam tepenize bineceğiz,  o araçları tek tek bağlatacağız” şeklinde sürdürdü.

Kimseye Muhtaç Değiliz

İnce açıklamasının sonunda ise; Rızkımızı şirketler, fabrikalar vermiyor. Okullar açık. Bunlara muhtaç değiliz. Okullar açık olduğu sürece kimseye eyvallahımız yoktur.  UKOME kararlarına uymayan fabrikalar, şirketlere gitmeyin. İşten çıkarılma olursa hiçbir servisçi kardeşim işe gitmesin birbirimize sahip çıkalım. Özel okullara sesleniyorum; servisçi esnafın cebinden elinizi çekin.  Öğrenciden 400 TL para alarak, servisçi esnafına 150-200 TL ödenmesi noktasında esnafın ve minik öğrencilerin parasını çalan bazı özel okullara, şirketlere sesleniyorum; esnafımızın cebinde ağalık yapmayın, öğrencinin simit parasına göz dikmeyin. Yazıktır, günahtır, OSB'den sonra özel okullara döneceğiz, onlarla da mücadele edeceğiz. UKOME kararına uyulmadığı sürece eylem sonuna kadar devam edecektir”ifadlerini kullandı.