Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 16:02
Advert

Advert

Şerefhanlı, ”Girdi Maliyetlerine Yönelik Tedbirler Alınmalı”

Malatya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Celal Şerefhanlı, çiftçinin mazot, elektrik ve gübre başta olmak üzere girdi maliyetlerinin altından kalkamadığını ve hükümetin acil bir şekilde tedbir alması gerektiğini belirterek,” Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan tarım sektörünün ayakta kalması, üretimin devamı için yeni bir ekonomik paket açıklamalıdır” dedi

Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-06-2022 07:18   Güncelleme : 13-06-2022 18:00
Şerefhanlı, ”Girdi Maliyetlerine Yönelik Tedbirler Alınmalı”

Pancar üreticileri başta olmak üzere tarımsal üretimin her alanında üreten çiftçiler mazot, elektik ve gübre fiyatlarındaki zam furyasının altından kalkamıyor. Üreten çiftçilerin girdi maliyetlerindeki artış ile ilgili taleplerini 3 başlıkta aktaran Malatya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Celal Şerefhanlı, ”Devletimiz Tarım sektöründe girdi maliyetlerindeki artışlardan dolayı üretim yapmakta zorlanan çiftçilerimizin risk ve belirsizliklerini ortadan kaldıracak önlemler ve teşvikler açıklayarak çiftçimizi rahatlatacak adımlar atmalıdır. Başta mazot, elektrik ve gübre fiyatları olmak üzere girdi fiyatları indirilmelidir. Yem fiyatları iyileştirilmeli ve hayvancılık yapan üreticilerimize sübvansiyon yem kredisi verilmelidir. Hayvancılıkta yaşanan maliyet artışları da başta olmak üzere ekonomik yönden zorda olan çiftçimize devletimizden destek sağlanmalıdır. Özetle sonuç olarak, ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan tarım sektörünün ayakta kalması, üretimin devamı için yeni bir ekonomik paket açıklamalıdır.” diye konuştu.

Üretimin devam edebilmesi için tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Şerefhanlı, ”Kurdaki hareketlik yaşanan ekonomik gelişmelerden aşırı artan girdi maliyetlerinin başta elektrik, gübre, yem ve mazot fiyatlarının düşürülmesine üretiminin devamı açısından ihtiyaç var. İnşallah devletimiz en kısa zamanda gerekli çalışmaları yaparak fiyat artışlarından dolayı girdi maliyetlerindeki afaki artışlara rağmen tüm riskleri alarak üstü açık bir fabrikada üretim yapan üreticilerimizi rahatlatacak adımların atılması devletimizden beklentimizdir.” ifadelerine yer verdi.                 

>>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER         

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR