Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:16
Advert

Advert

Şerafettin Albay’dan Malatya’ya Selam

2015- 2018 yılları arasında ilimizde İl Jandarma Komutanı olarak görev yapan Emekli Jandarma Albay Şerafettin Yılmaz ile Malatya’yı konuştuk. Malatya’dan Mersin iline atanan ve daha sonra kendi isteğiyle emekli olan Şerafettin Albay, Malatya’yı özlediğini söyleyerek, “Malatya’nın samimiyetini, sıcaklığını unutmadık.” Dedi. Şrafettin Albay gazetemiz aracılığı ile tüm Malatyalılara selamını gönderdi

Röportaj
Giriş Tarihi : 19-01-2022 17:06   Güncelleme : 19-01-2022 17:06
Şerafettin Albay’dan Malatya’ya Selam

Malatya'daki görev süreniz içerisinde devlet vatandaş ilişkisinde özellikle Jandarma olarak çok güzel bir diyalog geliştirdiniz. Sizi minnetle yad ediyoruz. Bu vesile ile Malatya ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaş mısınız?

“Malatya'da 2015-2018 yılları arasında tam 3 yıl İl Jandarma Komutanı olarak görev yaptım. Daha önce güzel ülkemizin değişik bölgelerinde de görev yaptım. Malatya, daha önce sadece içinden geçtiğim ancak bilmediğim bir ilimizdi. Malatya’ya gelince tabi insanlarla tanıştık. İnsanların samimiyetini, sıcaklığını gördük ve şunu söyleyebilirim 3 yıl boyunca da en ufak bir olumsuzluk yaşamadım.  Görev sürem boyunca, vatandaşlarımızdan, Malatya’ da görev yapan daire amirlerinden, beraber çalıştığımız yerel yöneticilerden, siyasilerden, herkesten samimiyet ve sıcaklık gördüm. Beraber çok güzel görev yaptık, en küçük bir olumsuzluk yaşamadık.  Jandarma personeli çok tayin görür, ben de çok tayin görenlerdenim. Görev yerlerim içerisinde en çok sevdiğim İl Malatya oldu. Dolayısıyla ben kendimi halen Malatya'nın bir hemşerisi olarak görüyorum ve Malatya’yı tanıtmaya gayret gösteriyorum. Tanıştığım her Malatyalı ile güzel ilişkiler kuruyorum.”

Malatya'daki görev süresinde sizi çok mutlu eden bir anınız var mı?

“Oradaki en güzel anım benim görev yaptığım süre içerisinde Malatyaspor'un Süperlig’e çıkması beni çok mutlu etti. Süperlig’ e çıkmadan önce de Elazığ'da Elazığspor maçına da gittim. Görev sürem içinde de Malatyaspor’un tüm maçlarını izledim. Şimdi de takip ediyorum. Geçen yıl İstanbul’da oynanan Malatyaspor Beşiktaş maçına da gitmiştim.”

Malatya’da asla unutamam dediğiniz olay var mıydı?

“15 Temmuz darbe girişimi bizim dönemimize denk geldi. Burada özellikle şunu söylemek istiyorum. Malatya İl Jandarma Komutanlığında görevli hiç kimse bu kalkışma içerisinde yer almadı. Bu süreçte kurumlarla beraber işbirliği yaparak gerekli müdahaleler yapıldı. Sonuç itibarıyla o dönemdeki Sayın valimizin komutasında, Cumhuriyet başsavcımız, emniyet müdürümüz ile birlikte uyum içerisinde bu süreci atlatmış olduk. Şunu çok rahatlıkla söyleyebiliyorum ki Malatyalılar da gerekli tepkiyi o dönemde çok güzel bir şekilde verdi. Bu akıllarda uzun süre kalacak olaydır.”

Görev süresince dikkat ettiğiniz unsurlar nelerdi?

“Görev sürem içerisinde şuna önem verdim. Jandarma ve Polis eğer birlikte çalışmazsa oradaki işlerin düzelmesi kolay kolay mümkün olmuyor. Bu anlamda da Emniyet Müdürümüz ile de birlikte çok güzel uyumlu çalışmalarımız oldu.  Görev yaptığım her yerde emniyet müdürlerimizle bu diyaloğu da sağlamaya çalıştım, beraber işbirliği içinde çalışınca artılar çoğalıyor.”

Malatya sonrası için neler söyleyebilirsiniz?

“Malatya’daki görev sürem dolduğunda Mersin İl Jandarma Komutanlığı'na atandım. Malatya'da aslında bir yıl daha kalmak istiyordum. Çünkü kızımın okulunu Malatya’ da bitirmesini istiyordum. Mersin İl jandarma Komutanı olarak atandım. Ancak evimi Malatya’da bıraktım. Mersin’ de görevliyken fırsat buldukça hafta sonları izin alarak Malatya’ya geldim, ancak bu durum beni zorluyordu. Mersin’ de çok güzel bir ilimiz. Mersin’de de görevimizi layıkıyla yapmaya devam ederken ailemin yanında olmaya karar verdim ve emekliliğimi istedim. Dolayısıyla bir yıl daha Malatya'da kalmış olduk.  Emekli olduktan sonra da Malatya’ya birkaç defa geldim. İstanbul ‘dan arkadaşlarımla  Malatya -Elazığ turu yaptık, tarihi ve turistik yerleri gezdik ,yöresel yemekler yedik. Malatyalı dostlarımızı gördüm, Arapgir’e Kemaliye'ye gittik. Arapgir’de Haluk Başkanla buluştuk, sağ olsun bizimle çok iyi ilgilendi. Malatya ile irtibatımız devam ediyor. Oradaki dostlarımızı, arkadaşlarımızı arıyoruz, soruyoruz, köylerden arayanlar var. Pütürge’liler özellikte arayıp soruyorlar. Hekimhan’dan, Darende’den, Kale’den arayanlar var. Malatya'dan arayanlar var. Onlarla her görüşmem beni mutlu ediyor. Diyaloğu sağlamak her zaman güzel bir şey.  Görev sürem içinde bir vatandaş davet ettiği zaman çat kapı da giderdim. Vatandaşın çayını içerdim sohbet ederdim, arayanlara geri dönüşler yapardık. Tüm Malatya’ya ve Malatyalılara selam ve sevgilerimi sizin aracılığınızla gönderiyorum. Malatya’yı özlerdik ve özlüyoruz da, Malatya’nın samimiyetini, sıcaklığını unutmadık. ”

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Yiğit’in Röportajı 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR