Siyaset
Giriş Tarihi : 16-12-2013 15:48   Güncelleme : 16-12-2013 15:48

Sendikacilar CHP’den destek istedi

Kamu Emekçileri Sendikalari Konfederasyonuna (KESK) bagli Egitim ve Bilim Emekçileri Sendikasi (Egitim-SEN) Malatya Sube Baskani ve KESK Malatya Subeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber Baytemur, Birlesik Tasimacilik Çalisanlari Sendikasi Malatya Sube Baskani Kasim Otur, Büro Emekçileri Sendikasi Malatya Il Temsilcisi Feyzullah Kaya, CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz’la bir araya geldi, 19 Aralik’taki grev için destek istedi.

Sendikacilar CHP’den destek istedi

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Bütçeyle ilgili hem Genel Baskanimiz Kemal Kiliçdaroglu’nun mecliste yapmis oldugu konusmalar çerçevesinde hem de meclis gurubumuzun yaptigi muhalefet çerçevesinde degerlendirdigimizde gerçekten bütçeler her yil hazirlanan ve önümüzdeki dönemin gelir gider kalemlerini olusturan rakamlar. Ama mevcut bütçeye baktigimizda birçok yanlisligi, haksizligi çok açik bir sekilde görebiliyoruz. Bitaraftan vatandastan ciddi vergiler alinirken, diger taraftan gerek memura, gerek isçiye verilen rakamlara baktigimizda çok komik kaldigini gerçekten bizde biliyoruz. Enflasyon rakamlarinin neye göre hesaplandigini anlamakta zorluk çekiyoruz. Çünkü bir yandan otogaza, benzine, mazota bir gecede yüzde 15’lere kadar zam yapilirken diger yandan enflasyon rakamlarinin düsük görünmesi oldukça düsündürücü. Tabi tüm bu dengesizlik basta memurlar olmak üzere tüm halkimizi magdur ediyor. CHP olarak KESK’in 19 Aralik’ta verecegi mücadelenin yaninda olacagiz. KESK, Egitim-SEN biliyoruz ki hak talepleri konusunda önemli bir mücadele sürdürüyor bu anlamda verdiginiz mücadeleyi de her zaman kutluyoruz” dedi.

BAYTEMUR: ENFLASYON RAKAMLARI DÜSÜNDÜRÜCÜ

AK Parti Hükümeti’nin 10 Aralikta görüsmeye basladigi bütçeyi protesto etmek için CHP’den destek isteyen Egitim-Sen Malatya Sube Baskani ve Kamu Emekçileri Sendikalari Konfederasyonu (KESK) Malatya Subeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber Baytemur, “AK Parti iktidarinin yillardir gündeme getirdigi bütçeler diger yasalarda oldugu gibi en iyi bütçe, en sosyal bütçe seklinde kamuoyuna sunuluyor ama bu bütçenin de bir dayatma bütçesi oldugu açikça ortada. Bu bütçede kamu çalisanlarina, tabi dolayisiyla da bütün halka yoksulluk, sefalet, açlik, bütçesi olarak yansiyacagi bütçe izlemelerinden görülüyor. Çünkü bu bütçede yatirimlara ayrilan pay önceki yillara göre çok daha fazla düsürülmüs durumda. Yatirimlara ayrilan payin düsürülmesi ise yoksullugun ve issizligin önümüzdeki yillarda artacaginin bir göstergesi. Tabi biz kamu emekçilerine de sefalet zamlari sefalet dayatmalari düsüyor. Bu bütçe, toplu sözlesmeler sürecinde Memur Sendikalari Konfederasyonu’nun (Memur-Sen) imzalamis oldugu ve KESK olarak satis sözlesmesi diye addettigimiz sözlesmenin arakasindan gündeme geldi ve yüzdelik zamlarla birlikte bizleri 2014 ve 2015 yillarinda açliga, yoksulluga ve sefalete sürükleyecek bir bütçe. KESK olarak bu bütçeye seyirci kalamazdik. Bu açidan da KESK olarak bu bütçeye karsi taleplerimizi siraladik. Taleplerimizin temelinde eriyen ücretlerimizin telafi edilmesi var. Sadece 2013 yilinda ücretlerimizin 300 lira civarinda dolar ve enflasyon karsisinda eridigini düsünüyoruz ve bunun giderilmesi yönünde talebimiz var. Herseyden önce dolayli vergi artirimini reddediyoruz. Gelir vergisinin yüzde 15’te sabitlenmesini talep ediyoruz. Bu bütçede kadinlara pozitif ayrimcilik talep ediyoruz. Üzerimizdeki baski, sürgün ve sorusturmalarin son bulmasini istiyoruz. En önemlisi de gerçek bir grevli toplu sözlesme sendika yasasinin önündeki engellerin kaldirilmasini talep ediyoruz” diye konustu.

YANIT YOKSA GREV VAR

 Taleplerini AK Parti Hükümetine ilettiklerini, bu taleplere 19 Aralik’a kadar herhangi bir yanit alinamazsa greve gideceklerini belirten Baytemur, “AK Parti Hükümetinden bir yanit alamazsak 19 Aralik’ta AK Parti hükümetini KESK olarak uyaracagiz. Ve bu açidan da bizler CHP gibi kitle destegi büyük, milyonlarca insani etkileyen bir siyasal partinin ve özellikle sosyal demokrat sosyal yasamdan yana bir siyasi partinin bu emek mücadelesine destek vermesini bekliyoruz. Bizler Persembe günü grevimize fiili destekle birlikte özellikle çocuklarin okula gönderilmemesi talep ediyoruz. Acil durumlar disinda kesinlikle devlet hastanelerinde saglik hizmeti alinmamasini kamu kurum ve kuruluslarindan hizmet alinmamasini istiyoruz. Yani halkimizin bu greve destek olmasini istiyoruz. Bizler kamu hizmeti üretmeyerek yurttaslarimizi sikintiya sokma degil daha güzel bir gelecek için hizmet üretmeyecegiz. Halkimizin da bizi böyle anlamasini ve mücadelemize destek olmasini istiyoruz” dedi.