Malatya
Giriş Tarihi : 26-08-2021 17:45   Güncelleme : 26-08-2021 17:45

Sel Bölgesine 3 Tır Yardım Gönderildi

11 Ağustos 2021 tarihinde etkili olan yağış sonrasında sel afetinin yaşandığı Batı Karadeniz bölgesine Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İHH’nın organizasyonu sonrasında toplanan 3 tır dolusu yardım bölgede bulunan vatandaşlara gönderildi.

Sel Bölgesine 3 Tır Yardım Gönderildi

Yardım tırlarının sel bölgesine gönderilmesi nedeniyle Malatya Büyükşehir Belediyesi yanında bir program düzenlendi. Düzenlenen programa Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Genel Sekreter Cemal Nogay ile İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Deri, Genel Sekreter Yardımcıları, Şirket Genel Müdürleri ve Daire Başkanları katıldı.

Program sırasında bir konuşma gerçekleştiren İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, “Farabi Medinetül Fazıl’da şehirlerin bir ruhunun olduğundan bahsediyor. Bizim şansımız o ruhu yaşayan bir Valimizin, Belediye Başkanlarımızın ve yöneticilerimizin olması. Sadece şehrin imarı değil darda olan insanların dertleriyle dertlenen yöneticileri görmek çalışmalarımızı daha da şevkle yapmamızı sağlıyor. Malatya Valiliğimizin ve Büyükşehir Belediyemizin kapılarının bize açık olması insani yardım noktasında sürekli istişare halinde olmamız çalışmalarımız sırasında bizleri rahatlatmakta.” şeklinde konuştu.

İHH ile birlikte çok güzel çalışmalara imza attıklarını belirten Başkan Gürkan ise yaptığı konuşmada, “Batı Karadeniz’de sel felaketi sonrası mağdur olan kardeşlerimize ulaştırılmak üzere Malatya Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve İHH ile birlikte toplanan 3 tır dolusu yardım bugün sel felaketi yaşanan bölgeye ulaştırılmak üzere yola çıkıyor. Ülkemizin değişik bölgelerinde meydana gelen sel felaketinde, yangın felaketinde hayatlarını kaybeden ve bu ülkenin milli birlik ve beraberliği için canını feda eden büyüt şehitlerimizi rahmet, minnet yad ediyorum. Gazilerimize Cenab-ı Allah’tan acil şifalar diliyorum. Temennimiz ve dileğimiz odur ki Ülkemizin bu tür afetlerden uzak olması ve insanımızın daha huzurlu bir şekilde yaşamasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Bugün yola çıkacak olan yardım tırlarımızın da emanetleri yerlerine sağ salim ulaştırmalarını diliyorum” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki de yaptığı konuşmada, “Üzerinde yaşamış olduğumuz coğrafya dünyanın en güzel coğrafya parçalarından birisi. En eski yerleşim yerleri bu ülkede. Ancak bir takım dezavantajları da var bunu bilmemiz lazım. Birincisi deprem kuşağındayız. Hazırlıklı olmalıyız, özellikle bu konuyu titizlikle takip edip kimsenin canının yanmaması için elimizden geleni yapmalıyız. İkincisi artık günümüzde çevre ile ilgili yapılan hatalardan dolayı bir takım çevre felaketlerinin meydana gelmesi olağan hale geldi. İnsanoğlu dengeyi bozuyor tabiat insanoğlundan intikam alıyor. Yangınlar meydana geldi ve Allah’a hamd olsun Bakanlıklar üzerine düşeni yaptı. Belediyelerimiz Türkiye’nin en ücra köşelerinden araçlar göndererek yangınlara müdahale konusunda ellerinden geleni yaptılar.” şeklinde konuştu.

Vali Aydın Baruş ise, “Dileğimiz odur ki böyle felaketler bir daha yaşanmasın. Memleketimiz, vatandaşlarımız zor durumda kalmasın. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği doğal afetlere her zaman hazırlıklı olunmalı ve tedbirleri almalı afet olduğu zamanda kenetlenerek afet bölgesine yurdumuzun dört bir tarafından yardımları ulaştırmalıyız. Bu hem insani bir vazifedir hem de kardeşlik hukukunun gerektirdiği bir vazifedir. Malatya bugün kardeşlik hukukunun gerektirdiği bu vazifeyi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. Valiliğimizin koordinesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın yardımlarıyla İHH Malatya Şubemizin çalışmalarıyla 3 yardım tırını bugün Sinop ilimize gönderiyoruz. İnşallah yarın sabahta 1 tır olmak üzere toplam 4 tır yardımı bölgeye ulaştırmış olacağız” dedi.  >>HABER MERKEZİ