Malatya
Giriş Tarihi : 10-01-2021 21:22   Güncelleme : 11-01-2021 01:49

Şehidimizi Uğurladık

​​​​​​​ Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Çelik (24) Malatya'yı yasa boğdu. Şehit J. Uzm. Çvş. Mehmet Çelik’in (24) naaşı dün kılınan cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığındaki Şehitlikte toprağa verildi.

Şehidimizi Uğurladık

Cenaze namazı öncesi İl Müftüsü Veysel Işıldar, şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu önünde bir konuşma yaparak şehtlik mertebesini anlattı. Işıldar burada yaptığı konuşmada; “Ayet-i kerimede anlatıldığı gibi şehitlik çok büyük bir mertebe olduğunu anlıyoruz. Allah yolunda öldürülenlere sakın ölüler zannetmeyin Bilakis onlar diridirler. Onlar Allah katında rızıklandır almaktadır denilmektedir. Ayet-i kerimede “Kendilerinden sonra şehadet mertebesine gelecek olan Allah katında hiçbir korkunun, üzüntünün, kederin, olmadığının sevincini paylaşmak üzere, onlara müjde vermek üzere beklemektedirler” deniliyor. Hz. Hamza efendimizin yolunda yürüyen Mehmet evladımızı da bugün Şehitler kervanına, bu Kahramanlar kervanına katmış bulunuyoruz. Biz kendisinden helallik istemeyeceğiz. Çünkü o üzerine düşen vazifeyi bir hakkın yerine getirdi. En değerli olan canınıu, ezanımız dinmesin, Hilalimize, yıldızımıza bunlara helal gelmesin diye canını feda etti. Ne mutlu anne babaya. Resulullah efendimizin müjdesiyle Yarın anne babalarına inşallah sevdiklerine cennete girmelerine sebep olacak şefaat edecektir. Allah'ın izniyle böyle kahramanlarımız olduğum müddetçe, birliğimiz dirliğimiz bitmeyecek, ezanımız susmayacak, bayrağımız inmeyecektir. İnşallah kıyamete kadar Payidar olacaktır” diyerek şehit için helallik istedi.

Şehidin naaşı Türk bayrağına sarılı olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait cenaze nakil aracın ile alana getirildi. Araçtan alınan Türk bayrağına sarılı tabutu, katafalka konuldu. Burada alınan helalliğin ardından İl Müftüsü Veysel Işıldar tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Kılınan cenaze namazının ardından şehidin naaşı omuzlara alınarak askeri şehitlikte defnedildi.

Şehit Mehmet Çelik'in cenazesi, Diyarbakır'da düzenlenen törenin ardından memleketi Malatya'ya getirildi. Şehir Mezarlığı'nda öğle vakti düzenlenen cenaze törenine; Malatya Valisi Aydın Baruş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi parti liderleri, şehidin ailesi ve çok sayıda kişi katıldı.

YÜREKLERİ YAKAN O FOTOĞRAF

Şehit J. Uzm. Çvş. Mehmet Çelik’in acı haberi baba ocağına ulaştığı dakikalarda, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı o acı haberi kamuoyuna bir fotoğraf ile paylaştı. 1.5 yıl önce Şehid’in nişan kurdelesini kesen Samanlı bu sefer Cenaze namazına katıldı. Samanlı paylaşımında: "1,5 sene önce nişan yüzüklerini taktığımız şehidimizin yarın cenaze namazını kılacağız. Kelimeler kifayetsiz. Şehidim hakkını helal et bize" dedi.

A.Vahap Kaygusuz – A. Nihat Yavuz