Malatya
Giriş Tarihi : 17-03-2017 16:23   Güncelleme : 17-03-2017 16:23

Sehadetin Destanlastigi Yer: Çanakkale

Diyanet Isleri Baskanligi Din Hizmetleri Genel Müdürlügü tarafindan merkezi olarak hazirlanan Türkiye Geneli Cuma Hutbesinde bu hafta “Sehadetin Destanlastigi Yer Çanakkale.” Konusu ele alindi. Imam, “Tarihte nesilden nesile aktarilmasi ve unutturulmamasi gereken büyük olaylar, büyük zaferler vardir. Milletimizin tarihindeki bu büyük zaferlerden biri de Çanakkale’dir” dedi

Sehadetin Destanlastigi Yer: Çanakkale

>>M. ALI GÜNAYDIN

Diyanet Isleri Baskanligi bu haftanin hutbesinde konu Çanakkale oldu. Cami imamlari hutbeye söyle basladi, “Aziz Müminler! Yüce Rabbimiz, okudugum âyet-i kerimede söyle buyurmaktadir: “Önceki ümmetler, gelip geçti. Onlarin yapip etikleri kendilerine, sizin yapip ettikleriniz de size aittir. Siz onlarin yapip ettiklerinden sorguya çekilecek degilsiniz” Kardeslerim! Yüce Rabbimiz, bu âyette bizleri geçmisten ibret alarak gelecegimizi insa etmeye çagirmaktadir. Zira tarihte yasananlar sadece bir hatiradan ibaret degildir. Tarih, bizim geçmisimiz oldugu kadar günümüz ve istikbalimizdir. Tarih, gelecegimize isik tutan degerlerimizdir. Tarihte nesilden nesile aktarilmasi ve unutturulmamasi gereken büyük olaylar, büyük zaferler vardir. Milletimizin tarihindeki bu büyük zaferlerden biri de Çanakkale’dir.”

YILGINLIK GÖSTERMEYIN, HÜZÜNLENMEYIN

Rabbimizin; Yilginlik göstermeyin, hüzünlenmeyin ayetini ifade eden imamlar, “Aziz Kardeslerim! Çanakkale, imanin karsisinda maddi gücün dize geldigi yerdir. Çanakkale, Yüce Rabbimizin; Yilginlik göstermeyin, hüzünlenmeyin. Iman etmis kimseler iseniz üstün gelecek olan sizlersiniz.” müjdesinin bir kez daha tecelli ettigi yerdir. Çanakkale imanin küfre, hakkin batila, haklinin haksiza karsi zaferinin perçinlendigi yerdir. Çanakkale, kuzeyden güneye, dogudan batiya nice vatan evladinin mukaddesat ugruna omuz omuza sehadete kostugu yerdir. Çanakkale, Istiklal Sairimiz merhum Akif’in, Ne büyüksün ki kanin kurtariyor tevhidi, Bedrin aslanlari ancak bu kadar sanli idi. dizelerinde ifade ettigi gibi sehadetin destanlastigi, bir milletin Allah aski ile sahlandigi yerdir. Aziz Müminler! Çanakkale, çagdas dünyaya savas ahlaki ve hukukunun ögretildigi müstesna bir mekteptir. Milletimiz, varligina kast eden hayâsiz akinlar karsisinda unutulmayacak bir insanlik dersi vermistir. “Allah Allah” nidalariyla cepheye kosan Mehmetçigimiz, yarali düsman askerlerini sirtinda tasiyacak, onlara kirbasindan su içirecek kadar yüce bir ruh sergilemistir” seklinde konustu.

ISLAM ÂLEMI ÇANAKKALE’DE SAVASTI

Anadolu’nun ve Islam âleminin her yerinden gelen insanlar Çanakkale’de savasti diyen imam hutbeye söyle devam etti, “Kardeslerim! Çanakkale, ortak ideallerde bulusmanin, millet ve ümmet bilincine sahip olmanin en güzel tezahürlerinden biridir. Manevi degerlerin üzerinde hiçbir deger tanimamak gerektiginin nadide bir örnegidir. Zira Çanakkale’de dilleri, renkleri, cografyalari farkli nice vatan evladi din, millet, vatan, hak, hakikat, adalet ve fazilet için canindan geçmistir. Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, Sam’dan, Bagdat’tan, Kahire’den, Trablus’tan, Üsküp’ten, Kosova’dan, Saray Bosna’dan, Kafkasya’dan son ehl-i salibin savletini yikmak için Çanakkale’ye akin edilmistir. Ve neticede milletin izzet ve onuru çignetilmemistir. Ümmetin umudunun tüketilmesine izin verilmemistir. Karanliklarin, bugünümüzü ve yarinlarimizi esir almasina müsaade edilmemistir. Aziz Kardeslerim! Bizim için bir dönüm noktasi olan Çanakkale Zaferi’ni bugün millet olarak elbette kutlayacagiz. Tarihte esine az rastlanan böylesi büyük bir hadiseyi bu minberlerden, bu kürsülerden, bu mihraplardan anlatmaya elbette devam edecegiz. Ancak bizler, Çanakkale’yi ve diger zaferlerimizi anmakla yetinemeyiz. Bu zaferlerimizi sadece belirli merasimlere indirgeyemeyiz. Ecdadimizin basarilariyla övünüp kalamayiz. Zira Asl olan bu basarilardan büyük dersler ve ibretler çikarmaktir. Bugünümüzü ve gelecegimizi bu zaferlerin isiginda insa etmektir.”

ÇANAKKALE RUHUNUN NESILDEN NESILE AKTARILMASI

Cami imami hutbenin sonunda ise Çanakkale ruhunun nesilden nesile aktarilmasi vurgusunu yaparak söyle konustu, “Kardeslerim! Bugün bizlere düsen asil görev, Çanakkale’nin o muazzam ruhunu iyice idrak etmektir. Geçmisten günümüze nice hain tesebbüse ragmen yok olmayan bu ruhu nesilden nesile aktarmaktir. Toprak altinda medfun bulunan, lakin hala diri olan aziz sehitlerimizin hatiralarina sahip çikmaktir. Onlarin ugruna canlarini feda ettikleri yüce degerlere simsiki sarilmaktir. Zira cennet kokulu bedenlerini göremesek de, seslerini isitemesek de sehitlerimiz, bizden bunu istemektedir. Kiymetli Kardeslerim! Hutbemizi gönülden “âmin” diyecegimiz su dua ile bitirmek istiyorum: Allah’im! Canini senin yolunda feda eden; varligini varligimiza, izzet ve onurumuza adayan bütün sehitlerimizin makamlarini âlî eyle! Bizlere onlarla birlikte hasrolmayi lütfeyle! Allah’im! Bizleri, sehitlerimizin yüce ruhlarini tasiyanlardan eyle! Bizleri sehitlerimizin aziz hatiralarina sahip çikanlardan eyle! Bizleri sehitlerimizin ugruna canlarini verdikleri degerleri yasayan ve yasatanlardan eyle! Bizleri bu degerlere ihanetten muhafaza eyle Allah’im!”