Malatya
Giriş Tarihi : 26-05-2021 17:34   Güncelleme : 26-05-2021 18:03

Şeflere Orman Bakımı Anlatıldı

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Orman İşletme Müdürlüklerinde görev yapan orman işletme şeflerine yönelik hizmet içi eğitim çalışmaları sona erdi. 8 ilden gelen 80 kişilik heyet ile yüksek rakımlı bölgelerde 442,5 hektarlık 7 tatbikat sahasında gerçekleştirilen eğitim çalışmalarında meşe, çam ve badem ağaçlarında rehabilitasyon, canlandırma, budama teknikleri gibi uygulamalar yapıldı.

Şeflere Orman Bakımı Anlatıldı

Kursiyerler tatbikatta  Alıç aşısı, Badem budama, Koruya tahvil çalışmaları, Sıklık bakımları, İlk aralama ve bakımı, Menengiç ağaçlarına Antep fıstığı aşılaması konularında eğitim aldı.  Tatbikatta meşe ağaçlarında rehabilitasyon uygulaması, alıç uygulama sahasında yapılan inceleme, Doğanşehir Badem ormanında badem budama tekniği uygulaması,  Hudut Mahallesinde meşe ağaçlarında canlandırma kesimi, Yolkoru mahallesinde ki badem sahası tanıtıldı. İkinci gün ise Pütürge Taşmış Mahallesi Menengiç Aşılama,  Tepehan Mahallesi Sıklık Bakımı ve budama yapıldı.

 Elâzığ Orman Bölge Müdürü Salih Çetiner,:   “Hakkâri’den Malatya’ya kadar bölgemizde yer alan toplam 8 ilde görev tapan 50’ye yakın şefimizle birlikte, teknik konularla ilgili eğitim çalışmaları için Malatya’da bir araya geldik. Alandaki çalışmalarda silvikülterel müdahalelerin doğrusunu şeflerimize uygulamalı olarak öğrettik. Şeflerimiz bölgelerine gittiklerinde öğrendiklerini uygulayacaklar. Eğitimimin bugünkü son bölümünde Malatya’nın Pütürge ilçesinde Teke deresi bölgesi Hasankeyf mezrasındaki plantasyon sahasında 1986 yılında insan eliyle dikilmiş olan Karaçam ve Sarıçam ormanlarında sıklık bakımı müdahalesi yapmaktayız. Bu konuda işin uzmanı olan başta Genel Müdürlüğümüz Silvilültür daire başkanımız ve uzman daire arkadaşlarımızla birlikte sıklık bakımları yapmaktayız. Bu nedenle alanda önce tespit yapılmakta akabinde ise kesim uygulanarak bakımları yapmaktayız.  Önce istikbal vadeden ferleri ve tohum ağacı olan fertleri belirledik. Onları baskı olan diğer altta kalmış cılız kalmış fertleri de belirleyerek sahadan çıkarmak için kesim çalışmaları yaptık. Mescereye orman mühendisleri olarak uygulayıcılar olarak müdahale etmek zorundaydık. Mescerenin mukavemetini, kar, rüzgâr mukavemetini etkilerini de düşünerek burdaki müdahaleyi özellikle mutedil bir müdahale olarak belirledik ve istikbal olan fertleri belirledik ve onların lehine sahadaki diğer fertleri toprak seviyesinde kestik. Kestiğimiz emvaller yanlış anlaşılmasın. Biz ormanın katili veya düşmanı değiliz. Yapacağımız bu tür silvilültürel müdahaleler bu bölgedeki ormanların 100 yıl daha yaşamalarına imkan sağlayacaktır. Bu mescerelerde bakım yapılmazsa su seviyesi de az olduğundan dolayı ağaçlardaki kök ve tepe mücadelesine katkı sunmayı planlıyoruz. 5 yıl sonrasında ise kestiğimiz bugünkü haline gelebilecek ve tekrardan bir müdahaleyi de beraberinde getirecektir. Burada eğitime katılanlar ise Elazığ Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 8 ilin ilçelerinde görev yapan işletme şeflerimiz oldu” ifadelerini kullandı.  

İŞGÜCÜ KATKISIYLA BÖLGE HALKINA EKONOMİK İMKÂN SAĞLIYORUZ

Yapılan Eğitim çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi veren Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı; “Eğitim programına  katılan kıymetli İşletme Şefi arkadaşlarla işletme müdürlüğümüze ait çeşitli sahalarda 7 farklı deneme alanında  silvikültürel işlemlerle ilgili çalışmalar yaptık.  Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire başkanlığından gelen eğitimcilerimiz programa katılan arkadaşlarımıza uygulamalı olarak eğitim verdiler. Bu eğitimlerimiz ilimizin değişik bölgelerindeki çalışma alanında gerçekleşti. Bu çalışmalarda gerek teorik bilgiler aktarılırken uygulamalı olarak da verildi.  Dolayısıyla 2 gün boyunca arazide verilen eğitimleri neticesinde arkadaşlarımız elde ettikleri bilgileri görev alanlarına döndüklerinde rahatlıkla uygulama imkânı bulacaklardır diye düşünüyoruz.  Malatya Orman İşletme Müdürlüğü olarak 3 günlük eğitim seminerinde misafirlerimize en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştık.  Orman alanlarımızın bakımını yaparken diğer yandan orman emvali üretim çalışmalarımız da devam ediyor. Bu çalışmalar kırsalda yaşayan bölge sakinlerine ayni zamanda iş imkânı da sağlıyor. Yani ormanlık alanlarda yaşayan insanlarımız bu çalışmalara iş gücü katkısı sağlayarak aile ekonomilerine katkı sağlamaktadırlar.

Eğitim Seminerine Orman Genel Müdürlüğü, Silvikültür Daire Başkanı Kahraman Temur,  Şube Müdürleri;  Uğur Tüfekçioğlu, İ.Cengiz Metin, Orhan Yazıcı,  Elâzığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner, Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı ile Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Elazığ ve Malatya Orman işletme Müdürlüklerinde görev yapan işletme şefleri olmak üzere yaklaşık 80 kişi katıldı.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla