Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-02-2021 18:22   Güncelleme : 15-02-2021 18:22

Sebzeciler Çarşamba, Perşembe Günleri Halk Günü Yapma Hazırlığında

Malatya Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Yasin Yıldız, Zincir Marketlerin sadece Sebze ve Meyve Fiyatlarında indirim yapmasını eleştirdi. Yıldız, İndirim yapıyorsanız sadece yeşillik grubunda manipüle etmeyin, Yağ, Çay, Şeker gibi bütün gıda ürünlerinde indirim yapın çağrısında bulundu.   

Sebzeciler Çarşamba, Perşembe Günleri Halk Günü Yapma Hazırlığında

Malatya Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Yasin Yıldız, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada yapılan uygulamayı şu ifadeleri kullanarak eleştirdi. Marketlerde sadece belli bir yeşillik grubuna indirim uygulaması bizim işimizi sekteye yönelik bir uygulamadan ziyade insanların aklıyla oynamaktır. Çünkü bütün ürünlerde Halk Günü yapmıyorlar. Öncelikle bariz bir şekilde belli mevsimsel indirim yapıyorlar. Mesela şu anlarda yeşillik ürünlerinde indirim yapıyorlar. Yani şimdi, maydanozu, havucu aldığı paraya da verse önemli değil. 30 liralık yağı 80 liraya sattıktan sonra yeşillik grubunda zarar etse de olur.  Kendimden bildiğim için yani geçen sene bebek bezi 40 liraydı şu an 70 Lira. Sadece yeşillik sebze ürünlerinde yapılan indirim tamamen manipüle amaçlı. Onları ucuz gösterip diğerlerinde gösterdikleri yüksek fiyata tepki çekmemek alakasıyla yapılmış bir uygulamadır.  Pazar esnafı olarak zaten bu konuyla alakalı bizimde bir çalışmamız var.”

SEBZECİLER, ÇARŞAMBA VE PERŞEMBE GÜNLERİ HALK GÜNÜ YAPACAK

Yıldız, önümüzdeki günlerde bu konuda bir çalışma yapacaklarının sinyalini vererek; “Haftanın her Çarşamba ve perşembe günleri halk günü yapmayı planlıyoruz. Bu konuda bir çalışmalarımız var. Billboardlara reklamlar olsun, SMS mesaj uygulaması olsun, esnafımızın kendi bireysel sosyal medyalarında paylaşması olsun, bu çalışmalarımızı vatandaşlarımıza duyurmayı planlıyoruz.   Zaten bizim normal mevcut fiyatlarımızı gün yüzüne çıkarabilir, vatandaşa duyurabilirsek zaten biz şu anda bile satıyor marketlerin indirim gününden bile aşağı fiyatlara ürün satıyoruz. Bununla birlikte biz de  bir Halk Günü yapıp bu marketlerin şevkini kırmak istiyoruz. Çünkü gerçekten insanın aklıyla alay ediyorlar. Diğer yandan burada bizde, en kaliteli domates 4 lira iken markette 7 lira. Halk günü adı altında 4 liraya satılması mesleğin stratejik uygulamalarından biridir. Bu nasıldır örneğin bir portakalı 3 lira 99 kuruşa verirsin. Ama asıl satılan mandalinadır. Mandalinayı 7 liraya satarsın. Portakalla reklam yapıp mandalinayı portakaldan kazanacağın kardan daha fazlasıyla satarsın.  O yüzden onlar yeşillik grubunda bunu uyguluyorlar. Yeşillik grubu belli başlı bir gurup. Domates olmazsa salata olmuyor. Biber olmasa ızgara olmuyor, salata yapamıyorsun. Yani yeşillik grubu ile maniple edip diğer sebze meyve grubunda yüksek fahiş fiyatları var. İçeri reyonlarında aşırı derecede fahiş fiyatları var” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK ESNAFIN EKMEĞİYLE OYNUYORLAR

Son zamanlarda vatandaştan gelen tepkiler üzerinde bazı ürünlerde düşüş gerçekleştiğini söyleyen Yıldız, açıklamasını; “Vatandaşlardan gelen tepkilerden dolayı yağ fiyatlarında bir düşüş gerçekleşti. 80 liradan 60 liraya kadar fiyatları düştü. Burada bir belediye şirketinin esnafın ekmeği ile oynamaması lazım.  Belediye esnafını kollaması gerektiği yerde marketlerinde halk günü yaparak ve diğer marketlerde öncülük yaparak esnafının ekmeği de oynuyor. Marketlere çağrımız, indirim yapıyorsanız bütün ürünlerde yapın. Böyle olması lazım. Bir hafta yeşillik grubunda, bir hafta meyve grubunda, bir hafta diğer ürünlerde yapın. ” diyerek sonlandırdı.

A.Vahap Kaygusuz –Fatma Doğanay