Genel
Giriş Tarihi : 06-08-2021 17:04   Güncelleme : 06-08-2021 17:04

Sebze Kurutma Sezonu Başladı

Malatya ovasında vatandaşlar kışın tüketilmesi amacıyla hazırladıkları domates, biber, kabak ve patlıcan gibi sebzeleri kurutmaya başladı. 40 derece sıcağın altında çalışarak kentin önemli mutfak kültürü arasında yer alan kurutmalık sebzeleri kışa hazırlayan vatandaşlar, geleneksel yöntemler ile sebzeleri sergenlere diziyor.

Sebze Kurutma Sezonu Başladı

Mevsim sebzelerini diğer zamanlarda da yemek isteyenlerin elindeki en geleneksel araçların başında kurutma geliyor. Domates, biber, kabak, nane gibi birçok sebze kurutulup tüketilebiliyor. Peki, kurutmalık yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kurutmalıklar ile ilgili püf noktaları paylaşan ev hanımı Zeynep Polat, kurutmalıklar için en uygun zamanın Ağustos ayı olduğunu söyledi. Güneşin altına serilen sebzelerin doğru zamanda toplanması gerektiği vurgulayan Polat, " Yaz ayında bolca ve doğal haliyle tükettiğimiz sebzeleri kışın da tüketmek istiyorsanız kurutarak buna çözüm bulabilirsiniz. Tepsilerde veya beyaz pamuk kumaş üzerine sereceğiniz dilimlenmiş sebzeler için en uygun zaman bu ay. Ay sonuna kadar kurutmalıklarınızı hazırlayabilirsiniz. Domatesi kuruturken tuz kullanmak gerekiyor. Kabak, patlıcan türü sebzelerde ise orta dilim en ideali. Dolmalık biberlerde de aynı şekilde tuz kullanmadan ipe gererek terasta, bahçede veya balkonda asabilirsiniz. Kış aylarında da doğal lezzetlere ulaşabilirsiniz. Toptan malzeme almak için hal binasına gitmenizi tavsiye ederim. Ucuza ve bahçe mahsullerini oradan alabilirsiniz. Kuruttuğunuz sebzeleri de kurtlanmasın ve güvelenmesin diye ağzı sıkı kapalı kaplara koyabilirsiniz. Dolmalıkları bir kaba koymanıza gerek dahi yok.” ifadelerine yer verdi.

Açık alan imkanının olmaması durumunda fırında da kurutmalık yapılabileceğini söyleyen Polat,” Açık alanda kurutma imkanınız yoksa ev tipi fırınlarda da kurutabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kuru şekilde koymak. Yağ veya su koymanıza gerek yok. Tepsinin altına fırın kağıdı sermeniz yeterli olacaktır." dedi.

Ebubekir Atilla - ÖZEL HABER