Malatya
Giriş Tarihi : 10-11-2016 18:32   Güncelleme : 10-11-2016 18:32

Sayi Binlerle Ifade Ediliyor Arabuluculuk Tuttu!

Mahkemelerin yaninda büyük bir kolaylik saglayan arabulucular, 2-3 yil süren davalari 1-2 saate çözümleyerek tercih noktasi oluyor. Bu konuda her geçen gün arabuluculara talebin artigini dile getiren Arabulucu Avukat Abdullah Demirel,“ Arabulucu olarak 6-7 olayi olumlu çözümledim. Ancak arabuluculuk talebi Türkiye genelinde 1000’lerle ifade ediliyor. Bunun ilimizde daha çok gelismesi durumunda insanlar var olan problemleri için önceligi arabulucuya verecek” dedi

Sayi Binlerle Ifade Ediliyor Arabuluculuk Tuttu!

Arabuluculuk ile ilgili bilinmesi gerekenleri siralayan Arabulucu Avukat Abdullah Demirel arabuluculugun getirisi ve götürüsü hakkinda konusarak, “Arabuluculuk, taraflar arasindaki hukuki uyusmazligin mahkemeye basvurmadan önce veya mahkeme sirasinda tarafsiz, bagimsiz ve arabuluculuk egitimi almis üçüncü kisi destegi ile çözülmesi yöntemidir. Arabuluculuk dünyada bir çok ülkede uygulanmakta olan alternatif çözüm yollarindan biridir. Su anda dünyada 160 ülkede uygulanmaktadir. Biz bu konuda biraz geç kalmis sayiliriz. Bizim ülkemizde ön çalismalari yapildiktan sonra 22 Haziran 2013 günü yürürlüge girmis olan 6325 sayili Hukuk Uyusmazliklarinda Arabuluculuk Kanunu ile mevzuatimiza girmistir. Malum yargi yükünü üstlenmis mahkemelerimizde davalar çok uzun sürmektedir. Tabi bunun bir çok sebebi var. Iste bu noktada hukuki uyusmazliklarin en hizli ve masrafsiz olarak çözümlenmesi için Arabuluculuk bir çikis yolu olabilmektedir. Her açacaginiz davanin belli bir harci ve masrafi oluyor. Dava açmak isteyen kisiler bu parayi bulmakta bazen zorlanabiliyorlar. Rakamlar bazen çok ciddi boyutlara da ulasabiliyor. Oysa Arabuluculukta herhangi bir harç ve masraf ödemeniz gerekmiyor. Sadece arabulucuya bir miktar ücret ödenmesi gerekiyor. O da dava harç ve masraflari yaninda çok cüz’i miktarlara tekabül etmektedir” sözlerini kullandi.

 

“DAVALAR 1-2 SAATE ÇÖZÜME KAVUSABILIYOR”

Adalet hizmetinin hiz kazanmasi açisindan arabuluculugun faydalarina deginen Demirel, “Arabuluculuk çok hizli bir yöntemdir. Mahkemelerde 2-3 yil süren davalar arabuluculuya götürüldügünde 1-2 saatte çözüme kavusturulmaktadir. Bunun için herhangi bir arabulucuya basvurmaniz yeterlidir. Arabuluculara Arabuluculuk Daire Baskanligi’nin internet sitesindeki kayitlardan çok rahat ulasilabilmektedir. Arabuluculukta görüsülen konularin tamami ile sunulan bilgi ve belgelerin yasal olarak gizli kalmasi zorunludur. Müzakereler sirasinda sunulan bilgi ve belgeleri üçüncü sahislara ifsasi cezai yaptirima baglanmistir. O yüzden taraflar çekinmeden istedikleri bilgi ve belgelerle arabulucuya gelebilirler” ifadelerini kullandi.

“MAHKEME KARARI NITELIGINE BÜRÜNÜYOR”

Daha sonra arabulucularin baktigi meselelere deginen Demirel, arabuluculara basvuru yapildiktan sonra mahkemeye gitmeye gerek kalip kalmadigini, “Aile içi siddet ve suçlar hariç her türlü hukuki anlasmazlikta arabulucuya gidilebiliyor. Örnegin isçilik alacaklari, aile hukukundan kaynaklanan meseleler, miras, gayrimenkul, icra, kira problemleri ve akliniza ne gelirse hepsi arabulucuya götürülebilir. Mesele arabulucuda halledilir ve anlasma saglanirsa arabulucu bir anlasma tutanagi hazirlar, taraflarla beraber tutanak imzalanir. Bu anlasma tutanagini siradan bir anlasma tutanagi degil tabi. Taraflardan biri isterse ilgili hamiden bu anlasma tutanagina serh yazilmasini isteyebiliyor. “Icra Edilebilirlik Serhi” deniyor buna. Bu serh yazilinca anlasma tutanagi Mahkeme Karari niteligine bürünüyor. Yani ILAM netliginde bir belge olmus oluyor. Bunun tabi çok büyük avantajlari var” cümleleriyle anlatti. Cezai yaptirimlara da deginen Demirel, “Arabulucularin cezai yaptirimi yok. Fakat taraflar isterlerse anlasma saglanirsa cezai sart kararlastirabilirler. Tabi bu ceza hukukundaki bir ceza degil. Anlasmaya uyulmamasi halinde ne olacagini belirten hukuksal müeyyide sadece. Arabululuculuk taraflarin istegi ile gidilebilen bir çözüm yoludur. Anlasma da yine taraflarin istegine uygun olarak gerçeklestigi için Mahkemelerdeki gibi sonuç bir tarafin lehine, diger tarafin aleyhine olmuyor. Yani iki taraf da kazaniyor” seklinde konustu.  

“ÖNCELIKLE ARABULUCULARA GITMEYI TERCIH EDECEKLER”

Ilerleyen zamanlarda arabuluculuga olan ilgi hakkinda da konusan Demirel son olarak sunlari kaydetti,“ Ben Arabulucu olarak 6-7 olayi olumlu çözümledim. Ancak arabuluculuk talebi Türkiye genelinde 1000’lerle ifade ediliyor. Arabuluculukla çözüme kavusan meselelerin sayisi arttikça herkes bu yolun ne kadar hizli, ekonomik ve güzel oldugunu görecekler. Biz su ana kadar bu yolla çözüme kavusturdugumuz meselelerde taraflarin ne kadar memnun ayrildiklarina sahitlik ettik. Mahkemelerde taraflar birbirine düsman oluyorlar. Mesele çözülse bile taraflardan biri mutlaka mutsuz oluyor. Aslinda her iki taraf da mutsuz oluyor. Her iki tarafin da maddi ve manevi kayiplari oluyor illa ki. Arabulucuda çözülmesi halinde ise bunlarin hiç biri olmuyor. Iki taraf da memnun ayriliyor. Malatya’da su an 25 civarinda arabulucu meslektasimiz var. Bunlarin tamami ayni zamanda avukat simdilik. Yani hem kendi bürolarinda serbest avukatlik hem de arabuluculuk yapiyorlar. Tabi biz ayni zamanda bir dernek kurduk arabuluculugu tanitmak ve gelistirmek için. Bu arkadaslarimizin hemen hemen tamami dernegimizin üyesi. Insallah ilerde yapacagimiz bir takim faaliyetlerle ve somut olarak da çözüme kavusturdugumuz meselelerle arabuluculugu daha da gelistirecegiz. Insanlar da her meselesinde mahkemeye gitmek yerine eminim ki öncelikle Arabulucuya gitmeyi tercih edeceklerdir.”