Malatya
Giriş Tarihi : 01-09-2012 16:23   Güncelleme : 01-09-2012 16:23

"Savasa ve siddete hayir"

1 Eylül Dünya Baris Günü dolayisiyla, Malatya’da "Savasa ve Siddete Hayir" yürüyüsü yapildi.


Bazi siyasi parti, dernek ve sivil toplum kuruluslarinin katildigi yürüyüs, Inönü Caddesi’nden baslayarak Soykan Parki önünde sona erdi. Yürüyüs esnasinda "Savasa Hayir" pankartlari açildi.
Soykan Parki önünde bir basin açiklamasi yapan Insan Haklari Dernegi (IHD) Malatya Sube Baskani Servet Akbudak, yasanan kayiplarin katlanabilir olmaktan çiktigini savundu. Dünyada baris ortaminin olusmasini istediklerini belirten Akbudak, sunlari söyledi:
"Hitler'in 1939 yilinda Polonya’yi isgal ederek Ikinci Dünya Savasi'ni baslattigi tarih olan 1 Eylül, Dünya Baris Günü olarak ilan edilmistir. 73 yil önce bugün baslayan 2. Dünya Savasi, Mayis 1945’te son buldugunda geride büyük çogunlugu silahsiz, savunmasiz sivil olmak üzere 52 milyon insan ölmüs, öldürülmüs, milyonlarca insan yaralanmis ve sakat kalmistir. Aradan 73 yil geçmesine ragmen, bölgemiz basta olmak üzere Ortadogu’da Irak, Afganistan, Libya, Suriye, Filistin, Iran ve dünyanin birçok yerinde yasanan bölgesel savas ve yerel çatismalarda milyonlarca insan yasamini kayip etmis ve kayip etmeye devam etmektedir."