Siyaset
Giriş Tarihi : 09-10-2012 11:07   Güncelleme : 09-10-2012 11:07

"Savasa hayir diyoruz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, "Savasa hayir diyoruz" dedi.


Parti binasinda belediye baskanlari ve partililerle birlikte yaptiklari toplantinin ardindan basin açiklamasi yapan CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, "Baris özleminin her zaman sürdügü, bu söylemin sürekli tekrarlandigi günümüzde, aradan geçen bunca yila, bunca aciya, göz yasina, akan bunca kana ragmen ne dünyada ne de ülkemizde kalici bir baris ortami saglanamamistir. Bir taraftan herkes, hepimize hos gelen baris söylemlerini dillendirirken, öte yandan savas çigirtkanliklarinin da bir türlü sonu gelmemektedir. Son yillarda dünya kaynaklarinin sömürülmesini amaçlayan politikalar, dünyada özellikle çesitli bölgelere yeni sekiller vermek isteyen hedefler, demokrasi, özgürlük ve insan haklari söylemine dayanarak uygulamaya konuluyor. Uyusmazliklar için, adaletli ve barisçil çözümler aramak yerine, baski, siddet ve yok etmede israr ediliyor. Tüm dünyaya adeta silahli güce ve sömürüye dayali bir sistem dayatiliyor. Bu anlamda emperyalizme diz çöktüren, sömürüye sonuna kadar karsi durmus bir ülkenin çocuklari olarak bugün yanlis dis politikamiz yüzünden komsularimizla olmamiz gereken sifir sorun ve baris ortami, içinden çikilmaz bir hal almistir" ifadelerini kullandi.
"Ülkemiz, emperyalizmin taseronu haline getirilmis, birilerinin çikarlari dogrultusunda hareket etmektedir. Daha önce komsumuz Irak’ta binlerce sivil ölmüs, yüz binlerce sivil büyük zararlar görmüs, fakat vaat edildigi gibi Irak’a demokrasi gelmemistir. Parçalanmis, aci ve eziyetin devam ettigi, türlü sorunlarla bogusan bir ülke haline getirilmistir. Bu bakis açisiyla uygulanmak istenen politikalarla Suriye’ye de disaridan müdahale edilerek demokrasinin gelmesi mümkün degildir" diyen Enver Kiraz, açiklamasini özetle söyle tamamladi:
"Cumhuriyet Halk Partisi olarak Suriye için barisçil çözüm önerimiz, uluslararasi bir sempozyumun yapilmasi ve çözümün burada tartisilmasi ve burada aranmasidir. Aksi durumlar basariya ulasmayacagi gibi Malatya Kürecik’te, Iran’a karsi Israil’i korumak için kurulan füze kalkaniyla hedef haline getirilmis ilimiz , bugün çok daha ciddi tehditler altinda kalmaya devam edecektir ve bu yükselen tehditler ülkemizin çikarlari için degildir. Bizlere emperyalizmin çikarlari dayatilmaktadir. Bu anlamda hep birlikte savas tehditlerine karsi durmaliyiz ve baris için de adil bir ülke ve dünya yaratma mücadelesini hizla sürdürmeliyiz. Bu yüzden biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak, aciya, göz yasina, akan kana karsi bunlarin tam tersi olan huzuru, hosgörüyü, kavgasiz, silahsiz, analarin aglamadigi bir ortami olusturmak için mücadelemizi sürdürüyoruz ve savasa hayir diyoruz. Savasa karsi durmaya devam edecegiz."