Türkiye
Giriş Tarihi : 30-09-2015 17:32   Güncelleme : 30-09-2015 17:32

Satislar Üreticiyi Güldürdü

TZOB Genel Baskani Semsi Bayraktar: “Üreticilerimiz büyükbas hayvanlarini satti, elde hayvan kalmadi, Satislarin iyi olmasi ve üreticinin elinde hayvan kalmamasi dolayisiyla tüccarlarin kurbanliklari ucuza kapatmasinin önüne geçilmis oldu, böylelikle satislar üreticinin yüzünü güldürdü…

Satislar Üreticiyi Güldürdü

Türkiye Ziraat Odalari Birligi (TZOB) Genel Baskani Semsi Bayraktar, kurbanlik satislarinin üreticinin yüzünü güldürdügünü bildirerek, “üreticilerimiz büyükbas hayvanlarini satti, elde hayvan kalmadi. Bazi illerimizde üreticilerimizin elinde az da olsa küçükbas hayvan kalirken, Et ve Süt Kurumu’na hayvan kestirmek için çok fazla basvuru olmayacagini tahmin ediyoruz” dedi.

Bayraktar, kurbanlik satislarini degerlendirdigi açiklamasinda, kurbanlik hayvan satislarinin üreticileri memnun ettigini belirtti. Ziraat Odalarindan aldiklari bilgilere göre, fiyatlarin makul seviyelerde sekillenmis olmasinin talebi artirdigini vurgulayan Bayraktar, sunlari kaydetti:

“Fiyatlar Kurban Bayrami öncesi kamuoyuna açikladigimiz seviyelerde gerçeklesti. Bu yil 1 milyon 230 bin büyükbas, 3 milyon 830 bin küçükbas hayvan vardi. Kurban Bayramlarinda 850 bini büyükbas, 2 milyon 300 bini küçükbas olmak üzere 3 milyon 150 bin dolayinda hayvan kesimi yapiliyordu. Yillik ortalama kesilen büyükbas hayvanin 1,5 kati, küçükbas hayvanin 1,7 kati kurbanlik hayvan vardi. Buna dayanarak, vatandaslarimizin kurbanlik hayvan bulmakta sikinti yasamayacaklarini belirtmistik. Nitekim öyle oldu. Kurbanlik sikintisi yasanmadi. Satilan hayvan sayisi geçen yila göre daha fazla gerçeklesti. Elde büyükbas kurbanlik hayvan kalmadi. Az da olsa küçükbas kurbanlik kaldi ki bu da önemli bir sorun yaratmayacak.”

 TÜCCAR UCUZA KAPATAMADI

Satislarin iyi olmasinin, üreticilerin elinde hayvan kalmamasi dolayisiyla tüccarlarin kurbanliklari ucuza kapatmalarinin önüne geçtigine dikkati çeken Bayraktar, “Tüccara firsat dogmadi, üreticimiz magdur olmadi. Balikesir, Kastamonu, Antalya gibi bazi illerimizde elde kalan küçükbas hayvanlarin da ciddi bir sorun teskil etmeyecegini Ziraat Odasi Baskanlarimiz ifade ettiler. Et ve Süt Kurumu’na hayvan kestirmek için önemli bir basvuru olmayacagini tahmin ediyoruz”  ifadelerine yer verdi.