Sağlık
Giriş Tarihi : 30-08-2013 12:24   Güncelleme : 30-08-2013 12:24

Sariçiçek’te Sarbon karantinasi

Yaylada hayvan ölümlerinin Sarbon’dan oldugu belirlendi, bölge karantinaya alindi

Sariçiçek’te Sarbon karantinasi
  Yazihan, Arguvan ve Arapgir ilçelerinden  çok sayida hayvan yetistiricisinin kullandigi Sariçiçek Yaylasinda ani hayvan ölümlerinin sarbon hastaligindan oldugunun belirlenmesinden sonra Sariçiçek yaylasa karantinaya alindi. Ölen hayvanlar gömülürken, yaylaya, hayvan giris ve çikislari yasaklanarak diger hayvanlar asilanmaya basladi

 

Malatya Tarim Il Müdürlügü’de Sariçiçek yaylasindaki hayvan ölümlerinin Sarbon hastaligindan kaynaklandigini açikladi. Yapilan açiklama  “Erzincan ili Kemaliye ilçesi ile Ilimiz Arapgir Ilçesi sinirlari dahilinde bulunan ve Ilimiz Yazihan, Arguvan ve Arapgir ilçelerindeki hayvan yetistiricilerimizce kullanilan Sariçiçek Yaylasinda 23.08.2013 tarihinde Arapgir Ilçesi Kaynak Köyü çiftçilerine ait 1 adet Büyükbas, 5-6 küçükbas hayvanin aniden ölümü neticesinde Arapgir ilçesinde bulunan serbest veteriner hekimin muayenesi sonucu Sarbon hastaligindan süphelenilmis, alinan numuneler Arapgir Ilçe Müdürlügü kanaliyla bagli bulundugumuz Elazig Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlügüne gönderilmistir. 24.08.2013 tarihinde Arapgir Ilçe Müdürlügümüz yetkililerince Enstitü Müdürlügünden bilgi ile hastaligin Sarbon yönünden müspet oldugu ögrenilmistir” denildi.

“ÖLEN HAYVANLAR GÖMÜLDܔ

Tarim Il Müdürlügü açiklamasinda, hastaligin belirlenmesiyle birlikte harekete geçildigi anlatilarak “Bunun üzerine Zoonoz hastaliginin hayvanlardan insanlara bulasan bir hastalik olmasi nedeni ile Kemaliye Ilçe Müdürlügü ve Arapgir Ilçe Saglik Grup Baskanligina bilgi verilerek, ayni gün yaylaya gidilmis bölge karantina altina alinmistir. Ölen hayvanlar Arapgir Belediyesine ait is makineleri ile Ilçe Müdürlügümüz personelinin gözetiminde mevzuata uygun bir sekilde gömülmüstür” vurgusu yapildi.

“ASI DISINDA MÜCADELE YOK”

               Tarim il Müdürlügü bölgede karantina uygulandigini da ifade ederek sunlari belirtti:

               “Hastaligin asilama disinda bir mücadelesi olmadigindan dolayi,  bölgedeki hayvanlara koruyucu olarak asilama yapilabilmesi amaciyla 26.08.2013 tarihinde Ankara Merkez Etlik Veteriner Kontrol Arastirma Enstitüsü Müdürlügünden asi talep edilmis,  28.08.2013 tarihinde tedarik edilen asiyla, ayni gün bölgede koruyucu asilama çalismalarina baslanmistir. Hastalik ve hastaliktan korunma hakkinda bölge halkina egitici bilgi verilmistir. Hastaligin seyri Ilçe Müdürlügümüzün takibi ve kontrolü altindadir. Ayrica Ilçe Saglik Grup Baskanligi ekiplerince bölge halkina hastaliktan korunma hakkinda bilgi verilerek saglik kontrolünden geçirilmistir” denildi.