Malatya
Giriş Tarihi : 17-05-2012 22:45   Güncelleme : 17-05-2012 22:45

Sanayinin Duayeni Çalik’a Fahri Doktora verilecek

Malatya Inönü Üniversitesi, yatirimlariyla Malatya sanayisinin lokomotifi olan tekstil sektörünün duayeni Malatyali isadami, ANATEKS Yönetim Kurulu Baskani Mahmut Çalik’a Fahri Doktora ünvani verecek.

Sanayinin Duayeni Çalik’a Fahri Doktora verilecek

Tekstil sektörünün çinari Anateks Grubu Yönetim Kurulu Baskani Mahmut Çalik, henüz ilkokul yillarinda ortaya koydugu hedefleri bir bir gerçeklestirmenin hakli gururunu yasiyor.

1932’de Yesilyurt Kasabasi’nda dünyaya gelen Mahmut Çalik 1972'li yillarda kurdugu bölgenin ilk ve en büyük sanayi tesisleriyle, tekstil sektörünün gelismesine büyük katkida bulundu.

ESNAFLA ILETISIMI SIKI TUTTU

Mahmut Çalik’in is hayatina baslamasi, ilkokul dönemlerine rastliyor. Malatya'nin Yesilyurt kazasinda dogan Mahmut Çalik, Yesilyurt’taki ilkokulda okudugunu, her gün okul dönüsünde esnaflarla iletisim kurdugunu, hangi isi nasil yaptiklarini sürekli gözlemledigini belirtti.

 Ayrica Elazig’dan, Diyarbakir'dan pamuk getirterek, el çikriklarinda iplik yaptiklarini ve iplikleri el tezgahlarinda dokuyup kumas yapip sattiklarini animsatan Çalik, bütün bu isleri yaparken bir taraftan da ‘Hangi isi yapmaliyim’ diye düsünmeye basladigini söyledi.

Ögretmenlerinin Sümerbank fabrikasini gezdirmek için götürdügünde, artik kafasindaki meslek iyice netlesmeye basladigini kaydeden Çalik, “Sümerbank bilindigi üzere, 1938'de Atatürk ve Ismet Inönü tarafindan Malatya'da kuruldu. O fabrikayi gezdigimde, böyle bir fabrika yapmayi kafama koydum” dedi.

ÇALIK ISTIHDAMDA ÖNCÜ

Sanayinin Duayeni Malatyali isadami Mahmut Çalik Inönü Üniversitesi'nde Fahri Doktora ünvani alacak. Sanayinin Duayeni Mahmut Çalik’a tekstil sektöründeki basarisindan dolayi daha önce Ege Üniversitesi’nce ödül verilmisti.

78 yasindaki Çalik, 70 yillik is tecrübesine sahip kurucusu oldugu Anateks Grubu’nda aktif olarak is yasamina devam ediyor. Toplam 7 sirketlik grupta ham, boyali, karisim iplik ve kumas üretirken de 2 bin 500'ün üzerindeki kisiye istihdam sagliyor. Ayrica oglu Ahmet Çalik da GAP, Güneydogu Tekstil o 2 bin kisiye istihdam sagliyor. Mahmut Çalik,  Halen erken saatlerde isinin basinda olacak sekilde isini seviyor.

ANATEKS Yönetim Kurulu Baskani Mahmut Çalik, yaklasik 70 yillik ticaret hayati boyunca hep daha iyiyi hedefleyerek, günümüzde kaliteden ödün vermeden üreterek tüm Türkiye ve Dünya.ya iplik ve kumas satti.

HER ZAMAN MALATYA’YA HIZMETI DÜSÜNDÜ

Sadece sanayide degil sosyal sorumluluk alaninda da destekleri bulununsan Mahmut Çalik, Malatya'da Hasan Çalik Devlet Hastanesi'ni 1993 yilinda yaptirarak saglik bakanligina hediye etti. Yesilyurt Hasan Çalik Hastanesi Saglik Bakanligi’nin hizmet kalite standartlarini en yüksek seviyede saglayarak yilda 150 bin hastaya hizmet veren bir bölge hastanesi konumunda.

Dogdugu sehir Malatya’ya 40 bin metre karelik bir egitim kompleksi yaptiran Mahmut Çalik, “Ilk etapta önümüzdeki egitim dönemine yetisecek 32 derslik, bin ögrencinin ögretim görecegi bölüm hizmete sunulacak. Türkiye'nin en büyük ilkögretimi olacaktir” seklinde konustu.

Malatya’da Sevgi Evleri’yle kentin iftihar ettigi ünlü isadami ANATEKS Grubu Yönetim Kurulu Baskani Mahmut Çalik, kazandiklarini dogdugu sehirle paylasti, gönül dolusu alkisi hak etti.

DOGDUGU KENTE SIRTINI DÖNMEDI

Çalismalariyla da takdir toplayan isadami öz Malatyali Çalik, dogdugu kente asla sirtini dönmedi, vefa borcunu her nefes alis verisinde gösterdi. Uzmanlasmanin önemini kavrayan duayen isadami, herkesin bildigi isi yürütmesi gerektiginin altini çizdi. Isadami Çalik, gençlerin bir hedef dogrultusunda çalismasini önerdi.

Ayrica Türkiye'nin önünü masmavi bir deniz gibi çok açik gören Mahmut Çalik, 'Türkiye’nin lider ülke olmasini umuyorum. Bunun içinde çok çalismaliyiz. Artik çok iyi egitim alan insanlarimiz var. Bu kapsamda son olarak gençlere tavsiyede bulunmak istiyorum. Onlara iyi egitim almalarini, seçtikleri meslekte uzmanlasmalarini öneriyorum" diye konustu.

 Çalik, sunlari aktardi: “Bu ödül çalisma azmimi kuvvetlendirdi. Bana yeniden güç verdi. Bu azim ve güçle çalismaya üretmeye, yeni is imkani olusturup, istihdami arttirmaya, ihracatla Türkiye’ye faydali olmaya devam edecegim. Türkiye 3 milyon ton pamugu üretmeye muktedir, bunun 1 milyon tonu Türkiye’nin giyinmesine yetiyor. Kalan 2 milyon ton pamuktan 1 milyon 200 bin ton kumas oluyor. Konfeksiyon sektörü, 3 misli degerlendirerek 200 milyon insan giydirilebilir.”

Çalik Grubunun misyonunda,  “Çalik Grubunun varlik gayesi, hizmet ettigi ve birlikte çalistigi tüm paydaslari zenginlestirmektir. Bu gayeye dönük tüm faaliyetlerini yenilikçi, cesur ve sagduyulu bir ruhla yapar. Çalik, ülkesinin yüksek degerlerini özümsemis ve bulundugu cografyalarin tüm renklerine saygili bir ailedir” denmekte.

Mahmut Çalik, kendisine daima yol gösteren temel degerleri ve is yapis seklini belirleyen is ilkeleri hakkinda sunlari söyledi: “Azimle,  çaliskanlikla, kararlilikla, verdigimiz sözü yerine getirmek için üstün gayret gösteririz. Isi ehline veririz. Dogru insanla çalismayi basarinin anahtari olarak görürüz. Kendimize güveniriz. Inandigimiz her konuda cesurca "biz variz" diyebiliriz. Farkli fikirlere ve ortak akla deger veririz. Düsüncenin özgürce ifade edilmesine zemin hazirlariz. Müsterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini sürekli daha iyi anlamaya çalisir, bizimle çalismaktan memnuniyet duymalarini amaçlariz. Çevremize karsi duyarliyiz. Kendimizi, sirket, ülke ve insanlik degerlerini yüceltmek için sorumlu hissederiz.”