Malatya
Giriş Tarihi : 13-10-2014 18:07   Güncelleme : 13-10-2014 18:07

Sanatla iç içe bir festival

Malatya Valiligi’nin koordinasyonunda, Malatya Kayisi Arastirma-Gelistirme ve Tanitma Vakfi tarafindan; Kültür ve Turizm Bakanligi, Basbakanlik Tanitma Fonu, Malatya Büyüksehir Belediyesi ve Inönü Üniversitesi’nin destekleriyle düzenlenen Malatya Uluslararasi Film Festivali kapsaminda Malatyali sinemaseverleri sanatla iç içe bir hafta bekleyecek!

Sanatla iç içe bir festival


21-27 Kasim’daki 5’inci Malatya Uluslararasi Film Festivali’nde film seçkilerinin yani sira düzenlenecek olan atölye çalismalariyla Malatyali sinemaseverler sanatla daha da iç içe bir hafta geçirecek.

SENARYO ATÖLYESI

Yaklasik on yildir  Istanbul Bilgi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Senaryo” ve “Film yönetmenligi” dersleri veren Özgür Seyben tarafindan düzenlenen Senaryo Atölyesi kapsaminda katilimcilar senaryo yazarligina ilk adimlarini atacaklar. Seyben’in, film senaryosunu olusturan elementler ve islevlerini tanitacagi atölyede klasik ve modern drama teorileri dogrultusunda katilimcilara film öyküsü ve konusu tasarlama, karakter yaratma, dramatik çatisma, entrika olusturma, plan, sahne ve sekans yazma, dramatik yapi biçimlendirme gibi bir senaryo yazarliginin temel bilgilerine yönelik bir egitim verilecek. Bu temel yaklasimin yani sira özellikle Türkiye’de henüz yerlesmekte olan evrensel senaryo yazim formatinin tüm ayrintilarini uygulamali olarak tanitmayi hedefleyen Seyben, Türkiye sinema sektöründeki mevcut üretim iliskileri hakkinda bilgilendirici bilgiler de aktaracak ve atölye kapsaminda Andrei Zyvagintsev’in The Return ve Steven Spielberg’ün Jaws filmlerinin senaryolari da analiz edilecek.

FOTOGRAFÇILIK ATÖLYESI

1972 dogumlu olan ve lise yillarinda Cumhuriyet Dergi’de baslayan profesyonel fotografçilik kariyerine Vizyon, Vizyon Dekorasyon, Gurme, House Beautiful, Marie Claire gibi sektörün önde gelen dergilerinde devam eden Fotograf Sanatçisi Hasan Deniz’in düzenledigi Temel Fotografçilik Atölyesi’nde fotografin ortaya çikisi, olusmasi için gerekli kosullar tanitilacak. Deniz’in fotografa teknik giris; pozlama, kompozisyon, kamera ve lens türlerinden bahsedecegi atölyede görüntüyü elde etmek için gerekli unsurlar ayrintili bir sekilde islenecek ve fotograf tarihinden çesitli örnekler üzerinden fotografin islevi analiz edilecektir.

ÖZGÜR SEYBEN HAKKINDA

Özgür Seyben, uzun yillar televizyon sektöründe kameraman ve yönetmen olarak çalisti. Antrakt, Yeni Film, Beyazperde.com, Sinema Gazetesi gibi yayin organlarinda film elestirileri ve sinema yazilari yazdi. “Senaristler Krali: Umur Bugay”, “Darbeli Düsler: Seksenli Yillar Türkiye Sinemasi” kitaplarinin da yazari olan Seyben, Istanbul Bilgi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Sinema-TV bölümlerinde ögretim görevlisi olarak on yila yakin bir süre “Senaryo” ve “Film yönetmenligi” dersleri verdi. Çesitli özel ve akademik kurumlarda senaryo atölyeleri düzenledi. 2010’da Mehmet Aslantug’un yönettigi Askin Ikinci Yarisi filminin uygulayici yapimciligini üstlendi. 2012’de ilk uzun metrajli filmi, Bir Aylak Adam’i yazip yönetti. Türkiye’nin mockumentary türündeki ilk sinema filmi olan Bir Aylak Adam, gösterildigi festivallerde ilgiyle karsilandi. 2014 yilinda, Türkiye’deki sinema ve televizyon sektörünün kaliteli senaryo ihtiyacini karsilamak amaciyla “Kosmos Senaryo Atölyesi”ni kuran Özgür Seyben, halen bu atölyede çalismalarini sürdürmektedir.

 

HASAN DENIZ HAKKINDA

1972’de Istanbul’da dogdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümüne girdi ve bu okuldan mezun oldu. 1996 yilinda ögrenci iken gerçeklestirdigi ‘Cin’ filmiyle, Adana Altin Koza Film Festivali “En Iyi Deneysel Kisa film Ödülü”nü aldi. Lise yillarinda Cumhuriyet Dergi’de baslayan profesyonel fotografçilik kariyerine Vizyon, Vizyon Dekorasyon, Gurme, House Beautiful, Marie Claire ve Naviga’nin yani sira, Medina Turgul DDB ajans ve serbest fotografçi olarak reklam sektöründe devam etti. 2012’de Milli Reasürans Sanat Galerisi’ndeki ‘Koço’ sergisinde fotografi sergilendi. 2014’de ayni galeride ‘Alte Liebe’ isimli kisisel sergisini açti. Yine ayni yil, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Arastirma Merkezi Anamed’de, Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ romanindan esinlenen ‘Bir Masum Kent’ sergisinde isleri sergilendi.