Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-09-2012 15:38   Güncelleme : 04-09-2012 15:38

“Sampiyon kayisi, sire pazarinda yerlerde sürünüyor”

Kayisi fiyatinin yüzde 18 artmasini degerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Sampiyon kayisi sire pazarinda yerlerde sürünüyor” dedi.

“Sampiyon kayisi, sire pazarinda yerlerde sürünüyor”

Parti binasinda yaptigi basin açiklamasinda, TÜIK’in Agustos ayinda kayisinin fiyatinin yüzde 18 oraninda artmasinin açiklanmasini degerlendiren CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK), tarafindan yapilan açiklamayla Agustos ayinda fiyati en çok artan ürünün Kayisi oldugu belirtilmektedir.2012 yili kayisi ve kayisi üreticisi için kara bir yil olarak anilacaktir.Hem kaliteli kayisinin azligi, hem rekoltenin çok olusu hem de bu olumsuz tabloya hükümetin müdahale etmemesi kayisi üreticilerini perisan etmistir. Sire pazarinda kayisinin fiyati 1 agustosta kaç liraysa 31 Agustosta da aynidir. TÜIK ise Agustos ayinda kayisinin fiyatinin yüzde 18 oraninda arttigini belirtmektedir. Oysa Malatya’dan bakildiginda kayisi fiyatlarinda hiçbir artis görülmemektedir. Her gezdigimiz köyde çiftçiler, kayisi fiyatlarinin her geçen gün düstügünü belirtmektedir. Bu ne yaman çeliskidir anlamis degiliz. Görüldügü gibi halkin rakamlari ile TÜIK’in rakamlari arasinda ciddi uçurumlar var.Yillardir dile getirdigimiz aci gerçek TÜIK rakamlari ile bir kez daha ortaya çikti. Kayisi üreticileri ürettikleri ürünlerini yok pahasina satmak zorunda kalmaktadir. Üreticinin bir yillik emegini, isçi ücretlerini bile ödemeye yetmeyecek fiyatlarla satmak zorunda birakilmasi AKP’nin Malatya’ya ve kayisi üreticilerine vurdugu en büyük darbedir. Üreticilerin ellerindeki altin degerindeki kayisiyi, gümüs degerinde bile satamamasi büyük bir haksizliktir. Çok ucuz bedellerle kayisinin Malatya’dan alinip, yurdun degisik yerlerinde çok yüksek bedellerle satiliyor olmasi, Malatya’nin içinde bulundugu çikmazin göstergesidir” ifadelerini kullandi.
Kiraz, açiklamasini söyle tamamladi:
“Üreticilerin kayisilarini degerinde alip, pazarlamasini yapacak, magduriyeti ortadan kaldiracak bir birlige ve politikaya acilen ihtiyaç vardir. Sehirde kayisi fiyatlari kimildamazken, Türkiye genelinde yüzde 18 fiyat artisi ,Malatya’nin en basit ifadeyle sahipsizliginin göstergesidir. Malatya’yi kaderine terk edenler, sire pazarindaki manzarayi görmelidir. Malatya sire pazarinda, zam sampiyonu olan kayisiyi gören yok. Üreticilerin magduriyetinin biran önce giderilmesi gerekmektedir. Kayisi tüketimin artirilmasi, iç ve dis piyasada hak ettigi degere ulasabilmesi için devletin destegini esirgememesi gerekir. Kayisi artik üreticisinin yüzünü güldürmelidir. Bir baska çeliski de çiftçinin kilosunu 50 kurusa sattigi yas kayisinin büyüksehirlerde market ve pazarlarda 6 liraya kadar satildigi bilinmektedir. Çiftçi bu fiyatlarla açliga yoksulluga terk edilirken aradaki farkin kimin cebine gittigi herkes tarafindan bilinmektedir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak üreticinin, emekçinin hakkini aldigi bir sistemin kuruluncaya kadar mücadeleye devam edecegiz.”