Malatya
Giriş Tarihi : 06-12-2012 10:18   Güncelleme : 06-12-2012 10:18

“Saman ve yem sorunu giderilmeli”

Malatya Kirmizi Et Üreticileri Birligi Baskani Mehmet Taneli, hayvancilikta saman ve yem sorununun giderilmesi gerektigini söyledi.

“Saman ve yem sorunu giderilmeli”

Malatya Kirmizi Et Üreticileri Birligi Baskani Mehmet Taneli, kirmizi et fiyatlarinin asiri derecede düsmesinin et üreticisini canindan bezdirdigini belirterek, “Et fiyatlari habire düsüyor, yem fiyatlari ise hiz kesmeden astronomik sekilde yükseliyor. Üretici artik yemcilerden yem alamiyor. Hayvancilikta en ucuz olan saman yem girdisi 1 kilogram fiyati 0,80-0,85 TL olmus durumda. Bu yükselise paralel olarak kirmizi et fiyatlari o kadar düstü ki, artik beyaz et fiyatina geldi neredeyse. 9-10 TL’den inek eti, 13-13,50 TL’den tosun eti alici buluyor. 15-20 kilogram süt veren inekler kesiliyor. Çünkü üreticinin yem alim gücü kalmadi. Düsen et fiyatlari kime fayda sagliyor derseniz ne çile çeken üreticiye ne de tüketiciye. Sadece et tüccarlarina, kasaplara, marketlere yariyor. Madem et fiyatlari düstü, reyonlarinizda neden et fiyatlari düsmüyor. 10 TL’ye aliyor, 20 TL’ye satiliyor. Bu nasil bir vicdan yapisi. Et satilmiyor diyorlar. Hele 10 TL’ye alinan eti 15 TL’ye satsinlar, satilip satilmadigini millet görsün. Üreticiyi sikbogaz yaparak malini ellerinden alip, götürüp iki katina satmak ahlaki degil. Yem stokçularina sesleniyorum. 0,25-0,30 TL’ye aldiginiz samani 0,80-0,85 TL’ye satmaniz, hatta 1 TL’ye çikarmak için samani ve arpayi satmamaniz fayda degil, ancak üreticinin nefretini kazanirsiniz” ifadelerini kullandi.
“Devlet Mahsulleri Ofisi çiftçinin kara gün dostudur derlerdi. Bu denli büyük bir yem ve saman sikintisi varken neden saman getirmiyor? Yoksa 5-10 gemi saman getiremiyor mu? Bu kadar insan, bu kadar görevli üreticinin bu sikintisini gideremiyor mu?” diyen Taneli, “Ayrica Et Balik Kurumu neden var, ne is yapiyor? Kurulus amaci ne? Neden hala disaridan et ithalati yapiyor? Ithal ettikleri etleri devlet kurumlarinin çoguna ihale yapmadan 17 TL’ye satiyor. Et Balik Kurumu denge kurmak için mi yoksa dengeleri alt üst etmek için mi var?” diye konustu.