Sağlık
Giriş Tarihi : 25-02-2013 12:27   Güncelleme : 25-02-2013 12:27

Sakar diye çocuga kizmayin

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, ergenlik döneminde anne ve babanin çocukla kuracagi iletisimin oldukça önemli oldugunu ifade ederek, sakarlik ya da beceriksizlik karsisinda da çocuga kizilmamasi uyarisinda bulundu.

Sakar diye çocuga kizmayin

Dr. Ejder, ‘Mutlu Çocuk Mutlu Aile’ slogani ile Optimum Outlet Adana AVM tarafindan hayata geçirilen ‘Anne-Baba Destek Programi’ kapsaminda bu kez; ‘Çocuguma Ergenlik Çaginda Nasil Davranmam Gerekiyor?’ sorusuna yanit verdi.
Ergenlik döneminin en önemli degisimlerinden birisinin de gencin kimlik kazanma süreci olduguna dikkati çeken Ejder, ''Yani gencin “Ben kimim? Nasil görünüyorum ve ne olacagim?” sorularina cevap aradigi bir dönemdir. Gençlerin kimliklerinin gelisebilmesi için aile, toplumsal ortam ve çevre de son derece önem tasimaktadir. Yani gencin kendisini nasil gördügü; çevresindeki diger insanlarin onu nasil gördügü ile baglantilidir. Sanki aynaya bakiyormus gibi, baska insanlarin gözündeki kendini merak eder'' dedi.
Ejder, bebeklikten itibaren çocugun bireysellesmesine müsaade edilmez ve asiri koruyucu kollayici yaklasilir ise; ergenlik döneminde gencin kendi kimlik arayisinda bocaladigini, bagimsizlasamadigini, duygularini ifade etmekte zorlandigini ve yetersizlik duygusu tasidigini vurguladi. Ejder, "Bu gibi durumlarda ergenler bazen bireysel kimliklerinden vazgeçerek anne ve babanin istedigi ya da toplumun begenisini kazanacaklarina inandiklari bir kimlige bürünürler. 'terbiyeli kiz', 'akilli oglan' gibi. Sadece anne ve babalarini mutlu etmek için, kendi istek ve arzularindan vazgeçerler, yalnizca onlarin duymak istediklerini anlatirlar ve duygularini saklarlar. Bazen yalan söyleyebilirler'' diye konustu.
Ejder, ‘‘Ergen bu dönemde; erinlik döneminden itibaren baslayan ve devam eden bedensel, zihinsel, cinsel, sosyal ve duygusal anlamda farkli bir döneme girmistir. Ebeveynin bu yas dönemi özelliklerini bilmesi, çocugu ile saglikli iletisimi kurabilmesi ve ergeni dogru yönlendirmesi açisindan çok önemli” dedi. Ejder, bu dönemde çocugun kas ve kemik koordinasyonunun tam olmamasi nedeni ile sakarlik ve becerisizlik yasayabilecegini belirtti.
‘Ergenlik Döneminde Gençlere Yaklasim’ konulu oturumda konusan Ejder, katilimcilara; ‘Ergenlerde Hangi Kaygilar Görülür?’, ‘Ergenlik Döneminde Ne Gibi Degisiklikler Oluyor?’, ‘Ergende Zihinsel Gelisim’, ‘Ergenlerin Duygusal ve Sosyal Gelisimi’, ‘Ergenlik Döneminde Gençlere Yaklasim’ konularinda bilgi verdi. Ejder, ergenlik döneminde anne ve babanin çocukla kuracagi iletisimin oldukça önemli oldugunu vurguladi.
Bu durum karsisinda çocuga asla kizilmamasi uyarisinda bulunan Dr. Ejder, aksi takdirde çocugun ‘kisilik-benlik’ olusumunun bundan olumsuz etkilenip, kaygi olusabileceginin altini çizdi. Kendisine yöneltilen sorulara da yanit veren Obengül Ejder, ergenlik döneminde ebeveynlerin çocu