Sağlık
Giriş Tarihi : 23-02-2013 12:10   Güncelleme : 23-02-2013 12:10

Sakal ve biyigin faydalari

Sakal ve biyik günes isinlarindan korudugu için cilt yaslanmiyor. Polenleri önleyerek üst solunum yolu hastaliklarina karsi koruyor

Sakal ve biyigin faydalari

Sakal ve biyik günes isinlarindan korudugu için cilt yaslanmiyor. Polenleri önleyerek üst solunum yolu hastaliklarina karsi koruyor

Sakal sadece moda degil, erkekleri ayni zamanda cilt kanseri ve astim ataklarindan koruyor. UV isinlarindan koruyarak cilt yaslanmasinin önüne bile geçiyor. Avustralya Queensland Üniversitesinden arastirmacilar, sakal ve biyiklari olan erkeklerin yüzlerinin üçte birinin UV isinlarindan korundugunu belirledi. Sakal ve biyigin günes isinlarini yüzde 90-95 engelledigini belirten arastirmacilar ayrica polenler havada yayilmaya basladigi bir zamanda, sakal ve biyigin havada dolasan polenleri önleyerek üst solunum yolu ve bu nedenle astim ve alerjenlerden erkekleri korudugunu da belirtiyorlar. Ayrica disaridan gelen zararlara karsi koruyucu bir bariyer olarak hizmet veren sakal, ayni zamanda cildin nemli kalmasini saglar. Sakal sadece UV isinlarindan korumaz, ayni zamanda bir esarp oldugu gibi, soguk ve rüzgar için de bariyer görevi görür.

 Dr. Erçin Özüntürk (Dermatolog): Sakal ve biyik bir dereceye kadar cilt kanserinden koruyabilir. Yine de deri kanserine maruz kalmamak için muhakkak günesten korunmak gerekir. Yani sakal ve biyiga güvenerek günesten koruyucu krem ve losyonlar sürmeden güne baslamamak, evden çikmamak lazim.

 Dr. Özlem Yilmaz Albayrak (Özel Gaziosmanpasa Hastanesi Dermatologu): Sakal ve biyik günes isinlarini yansitmalari sebebiyle koruyucu olarak kabul edilebilir. Ancak bu koruma sadece sakal ve biyik olan bölgede etkilidir. Günese bagli deri kanserleri daha sik yüzün alin, yanak, burun üstü ve kulaklar gibi bölgelerinde görülür. Yüzün geri kalan bölümlerine günes koruyucu kullanmadan günese çikmamak gerekir.

DIDEM SEYMEN/ Sabah