Genel
Giriş Tarihi : 16-09-2021 16:39   Güncelleme : 16-09-2021 17:09

Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdüler

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ‘Sürdürülebilir Ulaşım’ teması adı altında yürüyüş etkinliği düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi önünde başlayan yürüyüş, Polis evi önünde sona erdi.

Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdüler

Yürüyüş öncesi Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde bir tören düzenlendi. Düzenlenen törende Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Mustafa Katipoğlu, açılış konuşmasında şunları söyledi. “ Sürdürülebilir ulaşım, Her yıl 16-22 Ekim tarihleri arasında Avrupa Konseyi girişimidir. Hafta süresince belediyelerin ulaşım planı ve toplu ulaşımın gözden geçirilmesi yayaların bisiklet kullanımı veya Ulaşım imkânlarının gözden geçirilmesi, vatandaşların ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım araçlarıyla seyahat etmesini temin etmek amacıyla kutlanmaktadır. Bugün 20'si düzenlenen programı Türkiye'de Belediyeler Birliği yürütmektedir. Avrupa hareketlilik haftası teması ile gerçekleştirilecek etkinliklerin yanı sıra 1 haftalık görsel ve sosyal medyada ve basında etkinliklerimiz devam edecektir. 2019 yılının teması güvenli yürüyüş ve bisiklet kullanımı, 2020 yılının teması ise herkes için sıfır emisyon olarak belirlenmiştir. Bu yılın teması ise sürdürülebilir ulaşım sağlıklı ve güvenli hareketlilik olarak belirlenmiştir. Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak bu bir hafta içinde arkadaşlarımızın gayret ve çabaları ile bir hafta boyunca etkinliklerimiz devam edecektir. Çalışma arkadaşlarımız mesai süresince mesai binek araçlarını kullanmadan işyerlerine geleceklerdir. Sağlık ve güvenli hareketlilik anlamında aynı zamanda çalışmalarımız olacak, bunun yanında bisiklet kullanımına teşvik amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenleyeceğiz. Hareketlilik anlamında farkındalık oluşturmak amacıyla animasyon filmleri sunulacak. Spor egzersizleri ile devam edecek programlarımızda obezite hastaları, engellilerimiz kadınlar ve çocuklarımıza yönelik bilgilendirmeler artarak devam edecektir.” 

HAREKET OLAN YERDE BEREKET VARDIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise konuşmasında insanları yürümeye ve bisiklet kullanmaya çağrıda bulunarak; “ Hareketlilik haftası her yıl 16 22 Eylül tarihleri arasında Avrupa milletleri tarafından kullanılan bir haftadır. Bu haftanın amacı güvenli ulaşım, Sağlıklı ulaşım, emisyon salınımı ile ilgili en asgari seviyede araçların kullanılması,  Mümkünse bisiklet ve yaya olarak yollara ulaşımın devam edilmesi amacıyla matuftur. Yani İnsanlarımızı obeziteden kurtarıp hareket etme amacına matuf düzenlenen bir haftadır. Hakikaten şu anda Dünyanın değişik milletlerinde açlıktan kırılan bir kısım insan varken, diğer taraftan obezite ile mücadele etme noktasında açlıktan ölenlerin 10-20 Hatta 50 katı ilaç masrafı veren uygulama gayreti içerisinde olan insanlar var. Buradaki temel amaç aldığımız enerjinin yakılması ve adaletli sağlıklı dönüşüm sağlanması ve insanlardaki hareketliliğin geliştirilmesidir. Çünkü bizim atasözümüz de hareket olan yerde bereket vardır derler.  Biz de Avrupa hareketlilik Haftası münasebetiyle Sosyal ve Sportif Daire Başkanlığı yapmış olduğu çalışmaların bir hafta içerisinde yapacağı çalışmalarla ilgili ilgili daire başkanımız gerekli açıklamaları yaptılar.  Bizler de a belediye başkanları, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri,  yerel iradelerle birlikte İnşallah hep birlikte birazdan çıkıp yürüyüşümüze, sporu teşvik etme anlamında ve sağlıklı yaşam aktivitelerini teşvik etme anlamında buradan bir yaya yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Bu anlamda Avrupa hareketlilik haftasının başta Malatya’mıza ülkemize ve bütün ülke insanlarına hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz –Ali Nihat Yavuz