Malatya
Giriş Tarihi : 29-03-2018 16:15   Güncelleme : 29-03-2018 16:15

Saglikli Ulasim Için Bisiklet Uygulamasi

Metropoller basta olmak üzere sehirlerin en büyük sorunlarindan birisi olan ulasim konusunda Malatya Büyüksehir Belediyesi çevreci ve saglikli bir ulasim sistemine imza atiyor. Geçtigimiz yil Turgut Özal Tabiat Parki’nda turizm amaçli hayata geçirilen Akilli Bisiklet Paylasim Sistemi (MABIS) sehir içerisinde de ulasim amaçli olarak hizmete sunuluyor. Sehir merkezinde bisiklet yolu yapilan 5 bölgeye bisiklet istasyonlari kuruldu

Saglikli Ulasim Için Bisiklet Uygulamasi

Büyüksehir Belediyesi, Akilli Bisiklet Paylasim Sistemini, geçtigimiz yil ilk olarak Orduzu Tabiat Parkinda hizmete sunmustu. Sistem bu yil kent genelinde 5 noktaya daha kuruldu. 6 noktada toplam 132 bisikletle ulasim artik daha kolay.

7/24 KAMERALARLA IZLENIYOR

Sistem için 6 noktaya akilli park ünitesi kuruldu. 7/24 kameralarla izlenilen ünitelerde bisikletler kredi karti veya kent ulasim kartlari kullanilarak kiralanabiliyor. Bilgisayar entegreli kilit sistemine okutulan kartlarla begenilen bisiklet yerinden çikarilarak kullanilabiliyor.  Sistemde ilk 30 dakika ücretsiz olup; 1 saati 1 TL, 2 saati 2 TL, 3 saati 4 TL, 3 saat üzeri her saat için yine 4 TL olarak ücretlendirilecek.

ÇAKIR: ZAMANLA ISTASYON SAYILARINI ARTIRACAGIZ

Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Nikâh Sarayi bölgesinde kurulan Akilli Bisiklet Istasyonunda incelemelerde bulunarak, bisiklet sürdü.  Uygulama ile ilgili açiklamalarda bulunan Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, bisikletin insan sagliginin yani sira temiz çevre için de büyük öneme sahip oldugunu söyledi. Gelismis ülkelerde bisiklet kullaniminin çok fazla olduguna dikkat çeken Baskan Çakir, “Büyüksehir Belediyesi olarak bisiklet kullanimini yayginlastirmak için uygulamaya koydugumuz proje Malatya’mizin degisik bölgelerinde hizmet vermeye basladi. Amacimiz insanlarin hareket kabiliyetini artirarak, spor yapmalarini saglamak. Bir digeri de çevreci uygulamalari hayata geçirmek. Sistem 2 Nisan Pazartesi günü tam kapasiteyle hizmet verecek. Orduzu Tabiat Parkinda 20, Nikâh Sarayinda 24, Sevgi Parkinda 20, Spor ve Yasam Merkezinde 28, Yesilyurt-Tecde Saat Kulesinde 20, Yesilyurt’ta 20 olmak üzere toplam 132 bisiklet sistem içerisinde kullanilabilecek.  Ancak su an için 100 bisikletle baslayacak. Malatyalilar istasyonlarda kredi karti veya kent ulasim kartlarini okutarak istedikleri bisikletleri alarak gidebilecekler. Sistemde ilk 30 dakika ücretsiz, 30 dakika ve üstü ise çok cüzi rakamlar. Malatya’miz bu tür yeniliklere her zaman öncülük ediyor. Bu bilincin ortaya çikmasi için Malatya’mizda istasyon sayilarimizi artiracagiz. Emegi geçenlere tesekkür ediyorum.” dedi.

ÖDÜLLÜ PROJE

Malatya Büyüksehir Belediyesi’nin MABIS projesi, Akilli Ulasim Sistemleri Dernegi (AUSDER) tarafindan düzenlenen ‘Aklin Yolu Akilli Yollar’ proje yarismasinda ‘Akilli Kavsak Kontrol Sistemi ve Trafik Kontrol Merkezi Yazilimi’ projeleri ile birlikte ödüle layik görülmüstü.