Malatya
Giriş Tarihi : 31-10-2016 17:22   Güncelleme : 31-10-2016 17:22

Saglikli Beslenmede Malatya Mutfaginin yeri

Ankara Malatyalilar derneginin organize ettigi Saglikli Beslenmede Malatya Mutfaginin yeri konulu Panel Ankara’da düzenlendi. Yogun katilimin gözlendigi panelde Malatya mutfaginin tanitim eksikliginden dolayi hak ettigi degeri görmedigine vurgu yapildi

Saglikli Beslenmede Malatya Mutfaginin yeri

Malatya Mutfagini yeterince tanitmak ve hak ettigi degere ulastirmak amaciyla düzenlenen “Saglikli Beslenmede Malatya Mutfaginin Yeri” konulu panel Ankara Malatyalilar Dernegi öncülügünde Ankara Hakim evinde yapildi. Moderatörlügünü Doç. Dr. Kübra Cihangir Çamur’un yaptigi Panele konusmaci olarak Hürriyet Gazetesi Yemek yazari Saharp Soysal, Yemek Kültürü Arastirmacisi Aylin Öney Tan, Malatya Il Basin Halkla iliskiler Müdürü ve Yemek Kültürü Arastirmacisi Halil Ibrahim Kiliç ve Malatya Il Basin Halkla iliskiler Müdürü ve Yemek Kültürü Arastirmacisi Yasar Yalçin Manav katildi. AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Öznur Çalik, Kahramanmaras Milletvekili ve Içisleri komisyon Baskani Celalettin Güleç, Ankara CHP Milletvekili Murat Emir, Ak Parti eski milletvekilleri Cemal Akin, Seyfi Oktay, Muharrem Kiliç, Sevket Köse Adiyaman, Yargitay 9.daire baskani Mehmet Çamur, Malatya eski Valisi Mustafa Yildirim ve Ali Kolat da panelde davetli olarak yeraldi.

TAMITIM IÇIN HER YIL BIR ETKINLIK YAPILACAK

Panelde ilk olarak söz alan Ankara Malatyalilar Dernegi Baskani Battal Yildiz, panele katilanlara tesekkür ederek, “Öncelikle panelimize katilan degerli konuklar, Cumhuriyetin 93.yilini hep beraber cosku ile kutladik. Geçtigimiz 15 Temmuz sürecinde Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketlerinden birisini yasadik. Bu felaket karsisinda tek vücut olan milletimiz vatanina ve gelecegine sahip çikti. Bu da gösterdi ki birlik ve beraberligimizin önünde hiçbir Kuvvetin duracak kararliligi yoktur. Biz Ankara’daki dernekler olarak birlik ve beraberligimizi hiçbir zaman bozmadik.22 dernekle ortaklasa düzenledigimiz Saglikli Beslenmede Malatya Mutfaginin yeri adli panelimize katilan siz degerli hemserilerime ve emegi geçen herkese tesekkür ediyorum. Geçtigimiz yil TRT’de Malatya Yemekleri ile alakali soruya ve konuya fazla vakif olmadigimizi düsündüm ve arkadaslarimizla karar verdik. Her yil Malatya mutfagini tanitan Bir etkinlik yapmaya. Bunu da artik panele çevirdik. Türkiye’de ses getiren bir konuma getirdik. Insallah önümüzdeki yillarda daha büyütüp ulusal bir konuma getirecegiz” Ifadelerini kullandi.

Daha sonra panelistlere sorulan soru ve karsilikli diyaloglarla devam eden panelde Malatya mutfagi anlatildi. Malatya’dan gelen yemeklerin yenilmesi ile panel sona erdi.

Haber Merkezi