Malatya
Giriş Tarihi : 10-05-2017 16:41   Güncelleme : 10-05-2017 16:41

“Saglik Için Hareket Et!”

10 Mayis Dünya Hareket Günü dolayisiyla Halk Sagligi Müdürlügü ve Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskanligi tarafindan ortaklasa yürüyüs düzenlendi. Hareket etmenin önemine vurgu yapan Dr. Kemal Sener, “Saglikli bir topluma dogru atilacak en önemli adimlardan biri de fiziksel hareketsizlik ve kötü beslenme ile mücadeledir. Günümüzde hareketsiz yasam modern toplumlar için en önemli halk sagligi sorunudur. Teknolojik gelismeler yasami kolaylastirsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayisini arttirmakta ve sagligi olumsuz etkilemektedir.” dedi

“Saglik Için Hareket Et!”

>>Rahime Gül Erbas

10 Mayis Dünya Hareket Günü dolayisiyla Halk Sagligi Müdürlügü ve Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskanligi tarafindan Kongre ve Kültür Merkezinde baslayip Polisevi önüne kadar süren bir yürüyüs düzenlendi. Kongre be Kültür Merkezi önünde düzenlenen törene Il Halk Sagligi Müdürü Dr. Kemal Sener, Halk Sagligi Müdürü Dr. Muhammed Duran, Malatya Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskani Bekir Kesriklioglu, Saglik çalisanlari, okul müdürlüleri, ögretmen ve ögrenciler katildi. Burada konusan Il Halk Sagligi Müdürü Kemal Sener  sunlari dile getirdi: “Saglik Bakanligi Türkiye Halk Sagligi Kurumu tarafindan yürütülen ‘Türkiye Saglikli Beslenme ve Hareketli Hayat Programi" kapsaminda saglikli yasamin tesviki, obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesi amaciyla yil boyunca saglikla ilgili farkli gün ve haftalarda özel organizasyonlar ve aktiviteler düzenlenmektedir. Her yil 10 Mayis günü Dünya Saglik Örgütü tarafindan ‘Saglik Için Hareket Et Günü’ olarak tüm dünyada kutlanmaktadir. Bu kutlamalarin amaci birçok hastaliklarin önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararlari konusunda toplum bilincini olusturmak ve yasamin her alaninda ve her yerde fiziksel aktiviteye katilimi arttirmak, saglikli yasam tarzlarini tesvik etmek ve sonuçta hareketsiz bir yasamin yol açabilecegi hastaliklardan korunmak amaçlanmaktadir.”

“HAREKETSIZ YASAM MODERN TOPLUMLARIN EN ÖNEMLI SAGLIK SORUNU”

Sener su ifadeleri kullandi: “ Ulusal saglik politikalarinin ana hedefi saglikli bireylerden olusan saglikli bir topluma ulasmaktir. Saglikli bir topluma dogru atilacak en önemli adimlardan biri de fiziksel hareketsizlik ve kötü beslenme ile mücadeledir. Günümüzde hareketsiz yasam modern toplumlar için en önemli halk sagligi sorunudur. Teknolojik gelismeler yasami kolaylastirsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayisini arttirmakta ve sagligi olumsuz etkilemektedir. Birçok hastaligin ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsiz yasam tarzi dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri siralamasinda dördüncü sirayi almaktadir. Bazi kanserlerin  Diyabetin, Kalp damar hastaliklarin önemli sebepleri arasinda fiziksel hareketsizlik oldugu yapilan bilimsel çalismalarda gösterilmistir. Fiziksel hareketsizlik yalnizca yetiskinler için degil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir saglik sorunu ve saglik riski olusturmaktadir. Çocukluk yasi obezitenin önlenmesi yetiskin yas gurubunda obezitenin, erken ölümlerin, sakatliklarin önlenmesi anlamina gelmektedir.”

“YILSONUNA KADAR MALATYA’DA 6 BIN BISIKLET DAGITMAYI HEDEFLIYORUZ”

Yil boyunca yapilan çalismalar deginen Sener su ifadeleri kullandi: “Türkiye Saglikli Beslenme ve Hareketli Hayat programi projesi kapsaminda; Saglik Bakanligi-Türkiye Halk Sagligi Kurumu yurt genelinde 2017 yili sonuna kadar bir milyon bisiklet dagitimini hedeflemistir. Malatya Halk Sagligi Müdürlügü olarak bu proje kapsaminda projenin baslangicindan bu güne kadar basta Milli Egitim Müdürlügü araciligiyla ögrencilerimize ve farkli kurum ve kuruluslara 4 bin adet bisiklet dagitimi yapilmistir. Yilsonuna kadar Malatya’da toplamda 6 bin bisiklet dagitmis olmayi hedeflemekteyiz. Bisiklet kullaniminin ve günde en az yarim saat yürüyüsün yaygin oldugu toplumlarda obezitenin daha az görüldügü bilinmektedir. Dünya Saglik Örgütü sagligi korumak ve gelistirmek için sedanter yasam tarzini azaltip fiziksel aktivite engellerini yok etmeyi hedeflemekte ve buna uygun stratejiler gelistirmektedir. Bunu yaparken, bütünlestirici, çok sektörlü ve ortaklik temelli yaklasimlarin desteklenmesi gerekliligini vurgulamaktadir.”