Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-09-2021 16:19   Güncelleme : 17-09-2021 16:19

Sağlık Hizmetlerinde Fark Ücreti Olmamalı

Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, Halk sağlığının para ile ölçülemeyeceğini söyleyerek, özel hastanelerden alınan Fark ücretlerinin kaldırılmasını ve randevu sisteminin yeniden düzenlenmesini istedi. Fark ücretleri nedeniyle Devlet Kurumlarında doktorların Özel hastaneleri tercih etmelerini eleştirdi

Sağlık Hizmetlerinde Fark Ücreti Olmamalı

Bingöl açıklamasında Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikasına bağlı olarak sağlık çalışanlarının vatandaşa hizmet hususunda görevlerini eksiksiz yerine getirilmekte olduğunun altını çizerek şöyle konuştu. “ Sağlık çalışanları olarak Covid-19 ile mücadelesini hem hastane içerisinde, hem de sahada ciddi bir şekilde vermekteyiz. Tabi bu mücadele esnasında Vatandaşlarımızın ve çalışanlarımızın bu randevu sisteminden dolayı ciddi bir şekilde mağduriyet yaşadıklarına da her an şahit olmaktayız.  Sağlık çalışanları olarak da kendi çalışanlarımızın da dahi randevu sisteminden çok ciddi bir şekilde sıkıntı yaşadığını, randevu alamadığımız için bizlerin de muayene olamadığını burada belirtmek istiyorum. Randevu sisteminin güncellenmesi ile birlikte hem çalışanların hem de vatandaşların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması çalışanların mağduriyetin ortadan kaldıracağı düşüncesi ile çalışanların vatandaşlara daha iyi hizmet sunacağını belirtmek istiyorum.”

RANDEVU SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

Uygulanan randevu sisteminden dolayı kamu kurumlarında hastanelerde ciddi bir yoğunluk oluşmakta ve randevu alamamaktan dolayı hem çalışanlar hem de vatandaşların şikâyetçi olduklarını da belirten Bingöl, bu konudaki görüşlerini de; “Oluşan şikâyetlerin ortadan kalkması için diğer komşu illerde, randevu sisteminin dışında randevu sisteminin dışında hastanenin girişlerine sistem kurup vatandaşların numaratörlere kendi bilgilerini girişini girip hangi branşta muayene olacaksa otomatikman orada sistem randevusunu oluşturulması gerekiyor. Randevusuz gelen hastalar nedeniyle maalesef biz bu sıkıntılarımızı kendi ilimizde yaşamaya devam ediyoruz. Bu nedenle yaşanan yoğunluktan kaynaklanan nedenlerle randevu alamamaktan dolayı sıkıntı çeken vatandaşlarımız oluyor. Bu da hastaların özel hastanelere yönelmesine yol açıyor. Vatandaşlarımız özel hastanelerde de gittiğiniz takdirde ameliyat ücretlerinde ve diğer teknikler de fark ücreti alındığından dolayı, hem çalışanlarımız eden vatandaşlarımız ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılıp vatandaşımız da daha özel hastaneler nasıl kamu hastanelerinde ücret alınmıyorsa Özel hastanelerde de ücretin alınmaması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde dile getirdi.

SAĞLIKTA FARK ÜCRETİ OLMAMALI

Özel Hastanelerde yapılan tedavilerden alınan fark ücretlerini de değerlendiren Bingöl, bu konudaki görüşlerini şu şekilde aktardı. “ Konuyu diğer yönden ele alacak olursak özel hastanelerdeki muayene ve ameliyatlardan alınan fark ücretlerinden dolayı kamuda çalışan hekimler ise edip özel hastanelerle anlaşma yoluna gidilmektedir.  Bu da son zamanlarda çok ciddi bir sayıyı oluşturmaktadır. Kamuda görev yapan hekimler, sözleşmesi bitsin, bitmesin doktorların yasal hakkı olan istifa kanalını kullanarak görevinden ayrılabiliyorlar. Bunun yanında kamudaki ücretler ile özel hastanedeki ücretlerdeki ciddi dengesizliklerden ve gelen cazip tekliflerden dolayı Kamuda çalışan karşılığı olan hekimler istifa edip özel hastanelere gitmektedirler. Bunun yanında özel hastanelerde hemen hemen her hastadan tahliller olsun,  röntgen ultrason, tomografi, MR gibi işlemlerden fark ücreti alınıyor. Yapılan ameliyatlarda da ciddi bir fark ücreti alınıyor. Bu da vatandaşın mağduriyet yaşamasına neden oluyor.  Bununla ilgili bir düzenlemenin yapılması ve özel hastanelerdeki fark ücretlerini ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreç devam ettiği takdirde hem vatandaşımızın hem de çalışanlarımızın da ciddi bir mağduriyet yaşayacaklarını düşünüyoruz. 2002 yılından önce ameliyatlardan alınan bıçak ücretlerinin şu anda fark ücreti adı altında vatandaşın cebinden çıkmaktadır. Bununla ilgili birer düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde dile getirdi.

A. Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)