Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-01-2022 07:02   Güncelleme : 04-01-2022 18:23

Sağlık, Altyapı ve Ulaştırmada 19 Yılda 11 Milyar TL’lik Yatırım

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya’ya 19 yılda sağlık, altyapı ve ulaştırma alanlarında yapılan yatırımları değerlendirdi. Çakır, 19 yılda sağlık, altyapı ve ulaştırmada 11 Milyar TL’lik yatırımlar yapıldığını aktardı. 6’ıncı bölge teşvikleriyle de Malatya sanayisinde büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Milletvekili Çakır, her alanda Malatya’nın 2023 hedeflerine hızlı bir şekilde hazırlandığını söyledi

Sağlık, Altyapı ve Ulaştırmada 19 Yılda 11 Milyar TL’lik Yatırım

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya’ya 19 yılda sağlık, altyapı ve ulaştırma alanlarında yapılan yatırımları değerlendirdi. Sadece bu üç alanda 19 yılda 11 milyar TL’lik yatırım Malatya’ya kazandırıldığını vurgulayan Çakır, Malatya’nın 19 yılda yaklaşık 35 milyar TL’lik yatırıma kavuşturulduğunu belirtti.

Sağlık alanında yapılan yatırımlar ile Malatya’nın bölgede sağlık merkezi halinde geldiğini belirten Çakır, ”Sağlık yatırımlarımız 2 Milyar TL’ye yaklaştı. Sağlık yatırımların kapsamında 3.300 yatak kapasiteli 10 tane Hastanemizi, 425 birinci basamak sağlık hizmeti tesisimizi Malatya’mıza kazandırdık. Şuanda Malatya’da 23 yatırım programımızda var, 9’u şuan devam ediyor. Doğanşehir Devlet Hastanemiz tamamlandı, şuan hizmet veriyor. Battalgazi 300 yataklı Devlet Hastanemiz tamamlandı ve inşallah önümüzdeki ay itibariyle hizmetlerimizi milletimiz ile buluşturacağız. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerimiz, Kadın Doğum Hastanemiz, Fizik Tedavi Merkezlerimiz, Eğitim ve Araştırma Hastanemiz, Turgut Özel Tıp Merkezimizde yapımı tamamlanan Onkoloji Hastanemiz ile birlikte sağlık turizminin başkenti Malatya’da çok ciddi manada hizmetlerimiz güçlü bir şekilde devam ediyor.” dedi.

Eser siyaseti yürüttüklerini, altyapı ve ulaştırmada 9 milyar TL’lik yatırımların hayat bulduğunu söyleyen Çakır, ”Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığında 19 yılda 9 Milyarlık yatırımı Malatya ile buluşturduk. Malatya Kuzey Çevreyolu ’nun şuanda yarısı bitmiş vaziyette. İnşallah Ocak sonu, Şubat başı itibariyle de Kuzey Çevre Yolu’nun 26,5 kilometresini hizmete açacağız inşallah. Malatya-Sivas güzergahında 100 Milyon TL bedelli Tohma Gaffari Güneş Köprüsünü inşa ettik. Kömürhan Köprüsü bütün dünyaya örnek. O günkü rakamlarla 2,5 Milyar TL’lik Kömürhan Köprüsü ve Tüneli bugün ücretsiz geçiş ile her birimizin yüzünün akı haline gelmiş vaziyettedir. Hava Alanı Terminal Binasını yeniliyoruz. Yaklaşık 300 Milyon TL bedelle ihalesi yapılan Terminal Binamızın yüzde 25’i tamamlanmış vaziyette. 2,5 Milyon yolcu kapasitesi ile Malatya’mızın 50 yılını kaldırabilecek kapasitede olacak. İlçe bağlantı yollarımızı yapmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Sanayi ve üretimde teşviklerin devam ettiğini kaydeden Çakır, “Fırat Kalkınma Ajansı ile Cazibe Merkezileri Destekleme Programı kapsamında Malatya yaklaşık 221 Milyon TL’lik desteği vatandaşlarımız ile buluşturduk. Toplamda 368 Milyon TL’lik desteği verdik. Ayrıca cazibe merkezileri kapsamında Malatya teşvikte 6’ıncı Bölge desteklerine Cumhurbaşkanımızın imzası ile devam ediyor. Yatırımcılarımızın kapıda beklediği özellikle 3.Organize Sanayi alanında kamulaştırma, 2.Organize ve 1.Organize sanayi Bölgelerinin arıtma tesisinin yapılması, Malatya’nın sanayi şehri olmasında çok ciddi manada atılan adımlardı. Bu alanda sanayimiz kalkınacak, üreten ve büyüyen Türkiye’ye destek sağlayacak.” sözlerini kullandı.

>>> Ebubekir Atilla (ÖZEL HABER)